• Informacje na temat:

  bolesław leśmian

Artykuły na temat: bolesław leśmian
 • Biografia i twórczość Bolesława Leśmiana jednego z najwybitniejszych poetów epoki dwudziestolecia międzywojennego.

 • Poezja Bolesława Leśmiana

  Bolesław Leśmian urodził się prawdopodobnie 22 I 1877 roku (wg innych źródeł w 1878 lub 1879) w Warszawie, zmarł 5 XI 1937 roku również w Warszawie, pochowany został na Cmentarzu Powązkowskim. Był poetą, prozaikiem, eseistą, tłumaczem.

 • Tylko Leśmian - nowy Zamojski Kwartalnik Kulturalny

  Nie mogło być inaczej. Najnowszy numer Zamojskiego Kwartalnika Kulturalnego (ZKK 4/2007) tematycznie zdominowały artykuły poświęcone Bolesławowi Leśmianowi. To rodzaj podsumowania Roku Bolesława Leśmiana obchodzonego w Zamościu.

 • Poezja Bolesława Leśmiana

  Bolesław Leśmian urodził się prawdopodobnie 22 I 1877 roku (wg innych źródeł w 1878 lub 1879) w Warszawie, zmarł 5 XI 1937 roku również w Warszawie, pochowany został na Cmentarzu Powązkowskim. Był poetą, prozaikiem, eseistą, tłumaczem.

 • Dziewczyna Bolesława Leśmiana - analiza Dziewczyna to jedna z Leśmianowskich ballad filozoficznych, w których świat realny miesza się z nierzeczywistym. Tytułowa bohaterka, zawsze nazywana tak(...)? Dziewczyna Bolesława Leśmiana - interpretacja Dwunastu braci podejmuje trud pokonania wielkiego oporu materii i walkę z własną słabością w imię poznania tego, co jawi im się jako głos Dziewczyny...

 • Co zrobić z Bolesławem Leśmianem w Zamościu? Towarzystwo Leśmianowskie ma dwa pomysły: pierwszy - postawić wybitnemu poecie pomnik, a drugi - zorganizować muzeum w mieszkaniu, w którym niezwykły poeta spędził 13 lat, pisząc najpiękniejsze na świecie wiersze.

 • Jeszcze w tym miesiącu do księgarń trafi pierwszy z sześciu tomów przygotowywanej przez Państwowy Instytut Wydawniczy edycji "Dzieł wszystkich" Bolesława Leśmiana. Będzie to pierwsze całościowe wydanie krytyczne dzieł tego poety.

 • Utwory Marka Hłaski, Bolesław Leśmiana i Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego czytają aktorzy i uczniowie, uczestniczący w środę w Krakowie w Europejskim Maratonie Literackim. Maraton zorganizowano w 11 krajach dla uczczenia obchodzonego 9 maja Dnia Europy.

 • Łąka zakwitła Leśmianem. ŁUHUU! w Zamościu

  W minionym tygodniu odbyły się dwie kolejne imprezy z cyklu obchodów Roku Bolesława Leśmiana w Zamościu. W Muzeum Zamojskim została otwarta wystawa "Malinowy chruśniak" przedstawiająca pokłosie, organizowanego przez Zamojskie Towarzystwo "Renesans", I Zamojskiego Biennale Sztuki inspirowanej poezją Bolesława Leśmiana.

 • Porozmawiaj o Leśmianie u ... Leśmiana

  Adam Kulik, autor najnowszej publikacji o Bolesławie Leśmianie, jednym z najwybitniejszych polskich poetów XX wieku, będzie promował swoją książkę w księgarni im. B. Leśmiana przy ul. Zamenhofa 9 w Zamościu.

Dyskusje na temat: bolesław leśmian