• Informacje na temat:

  bolesław pobożny

Artykuły na temat: bolesław pobożny
 • ...1279 - na zamku kaliskim umarł książę wielkopolski - Bolesław Pobożny, syn Władysława Odonica. Początkowo sprawował rządy w Wielkopolsce razem z bratem...

 • Warstwy polichromii z czasów Bolesława Pobożnego i krzyże w prezbiterium kaplicy Męki Pańskiej, które fundowali ówcześni władcy odkryto w trakcie prac renowacyjnych w XIII - wiecznym kościele ojców franciszkanów w Kaliszu.

 • Modlitwę za pierwszych władców Polski Mieszka I i Bolesława Chrobrego odmówił w piątek w Poznaniu w Dniu Wszystkich Świętych proboszcz parafii archikatedralnej na Ostrowie Tumskim ks. Kanonik Ireneusz Szwarc. W Złotej Kaplicy katedry znajduje się sarkofag obu władców.

 • W dzień Wszystkich Świętych będzie można odwiedzić groby pierwszych władców Polski. W Katedrze Poznańskiej na Ostrowie Tumskim znajdują się podziemia z domniemanymi pozostałościami grobowców Mieszka I i Bolesława Chrobrego, a w Złotej Kaplicy mają spoczywać ich prochy.

 • Poznań: 11 listopada udostępniona zostanie Złota Kaplica

  Unikatową możliwość wejścia do Złotej Kaplicy poznańskiej katedry, gdzie znajduje się sarkofag Mieszka I i Bolesława Chrobrego, będą mieli wierni 11 listopada. Jak podkreśla proboszcz parafii archikatedralnej, kaplica otwierana jest w wyjątkowych okazjach.

 • Koronacja w Boże Narodzenie

  We wczesnym średniowieczu Boże Narodzenie często było dniem koronacji nowego króla. W historii Polski tego dnia koronowano Mieszka II i Bolesława Śmiałego. Czy uroczystości koronacyjne, połączone ze świętami, zamieniały się w huczne wydarzenia?

 • Motto na dziś dla Prawa i Sprawiedliwości: "Żarty się skończyły, zaczęły się schody" - gen. Bolesław Wieniawa-Długoszowski. Chyba nie muszę tłumaczyć, dlaczego?

 • ​Barcinek - zapomniana wieś chorych oficerów

  ...oficerów i polityków. Pojawił się nawet pomysł, by utworzyć tutaj letnią rezydencję Bolesława Bieruta...

 • Warstwy polichromii z czasów Bolesława Pobożnego i krzyże w prezbiterium kaplicy Męki Pańskiej, które fundowali ówcześni władcy odkryto w trakcie prac renowacyjnych w XIII-wiecznym kościele ojców franciszkanów w Kaliszu.

 • Będą wspominać pierwszych władców Polski

  I, Bolesław Pobożny i Przemysł II. W świątyni znajdują się także groby biskupów i arcybiskupów poznańskich, a także prymasów Polski. Teren Ostrowa Tumskiego jest najstarszą i jedną z najcenniejszych(...)W Katedrze Poznańskiej na Ostrowie Tumskim znajdują się podziemia z domniemanymi pozostałościami grobowców Mieszka I i Bolesława Chrobrego, a także Złota Kaplica, w której mają spoczywać ich prochy...

Dyskusje na temat: bolesław pobożny
 • Re: Medialne ogony merdają swymi psami

  Już ósmy wiek biegnie, jak teść łokietkowy Książę Kaliski Bolesław Pobożny ich przygarnął, a nacja ta zgodnie ze swoją wielo-tysiącletnią tradycją raczy jadem swojego wybawcę.

 • Re: Ostre słowa izraelskiego ministra. "Deklaracja z Polską to hańba"

  Pierwszy przywilej generalny wydał im książę Wielkopolski Bolesław Pobożny 100 lat wcześniej tak gwoli faktów.A w czasie rozbicia dzielnicowego bili nawet monety na naszych ziemiach-to też tak gwoli faktów.

 • Re: FAZ o rządach PiS: "Strategiczna ślepota"

  Jarosław K. jest bardziej wielki niż Kazimierz Wielki i Katarzyna Wielka razem wzięci, bardziej pobożny niż Bolesław Pobożny, bardziej wstydliwy niż Bolesław Wstydliwy, bardziej łokietek niż Władysław Łokietek i dalej trzeba by wymieniać wszystkich królów Polski, dodając że Jarosław K. jest bardziej a i tak nie oddałoby wszystkich cnót jego!

 • Re: ​Cichocki: Nowela ustawy o IPN będzie działać, ale nie będą stawiane zarzuty

  Ci ludzie – książę Bolesław Pobożny i król Kazimierz Wielki – jako bezmyślni instalatorzy Żydów w Polsce, w dodatku na miodowych warunkach, są odpowiedzialni za bezprzykładną anarchię w kraju w 300 lat później i za rozebranie kraju w 400 lat później.

 • Re: Lwów: Antypolskie hasła na marszu nacjonalistów

  Mylisz się, we Wrocławiu sa Polacy zamieszkujący okolicę od pokoleń. To polskie miasto założone przez Mieszka I, Pierwsze biskupstwo założył tu Król Polski Bolesław Chrobry. W czasie najazdy Mongołów zginął piastowski ksiażę Wrocławia Henryk Pobożny , zdziesiątkowana została ludniść okolicy. Od tego czasu datuje się napływ noiemieckich kolonistów. Z tego miasta wywodził się Henryk Probus(prawy

 • Re: Kopacz: Polska ziemia przez tysiąc lat była ojczyzną narodu żydowskiego

  Jeżeli chodzi o ścisłość, panie "historyk" to nie od Kazimierza Wielkiego tylko od 1264 roku kiedy książę Bolesław Pobożny wydał Statut Kaliski, co pozwoliło Żydom spokojnie w Polsce żyć, zgodnie z ich wiarą i kulturą. No, a teraz nam się "odwdzięczają".

 • Re: Multi-kulti zabija

  Ci ludzie – książę Bolesław Pobożny i król Kazimierz Wielki – jako bezmyślni instalatorzy Żydów w Polsce, w dodatku na miodowych warunkach, są odpowiedzialni za bezprzykładną anarchię w kraju w 300 lat później i za rozebranie kraju w 400 lat później. Żydzi, mając przywilej na bycie państwem w państwie, byli ponad prawem, stąd mogli sobie pozwalać na niesłychaną arogancję w stosunku do ludności

 • Re: Multi-kulti zabija

  Ci ludzie – książę Bolesław Pobożny i król Kazimierz Wielki – jako bezmyślni instalatorzy Żydów w Polsce, w dodatku na miodowych warunkach, są odpowiedzialni za bezprzykładną anarchię w kraju w 300 lat później i za rozebranie kraju w 400 lat później. Żydzi, mając przywilej na bycie państwem w państwie, byli ponad prawem, stąd mogli sobie pozwalać na niesłychaną arogancję w stosunku do ludności

 • Re: Mogherini: Robimy, co w naszej mocy, by utrzymać Iran w układzie

  głowach państwa . W 1264 roku książę Bolesław Pobożny nadaje im tz. Statuty Kaliskie z prawem na korzyść dla braci Staro Zakonnych, a co ciekawe to napisane jest, ze nazwa Polski pochodzi z tego okresu, bo