• Informacje na temat:

  caryca katarzyna ii

Artykuły na temat: caryca katarzyna ii
 • Caryca Katarzyna II, nazywana Katarzyną II, była cesarzową Rosji w latach 1762-1796.

 • Caryca Katarzyna: kontrowersyjny spektakl

  ​Spektakl Wiktora Rubina z kieleckiego Teatru im. Stefana Żeromskiego stawia szereg pytań o to co wyznacza tzw. "historyczną prawdę" i stanowi o niepodważalności pewnych modeli narracji o przeszłości.

 • ...księżna Katarzyna (to imię przybrała na prawosławnym chrzcie), szybko pojęła, że dworski światek stanowi doskonałe pole dla snucia intryg i oddawania się różnym rozrywkom towarzyskim. W tym pierwszym(...) następcy tronu. Pierwsze grzechu początki Na prawdziwą okazję musiała jednak Katarzyna poczekać, choć życie dworskie - bale, polowania i ceremonialne uroczystości - przyciągało rzesze dobrze urodzonych...

 • Marek Suski na tropie "carycy Katarzyny", czyli zabawna sytuacja na komisji ds. Amber Gold

  ...#Milewski : nie znam „Carycy”, jedyna caryca, którą znam, to Katarzyna Wielka #wieszwiecej #AmberGold pic.twitter.com/RdBI8Fo3kQ " additional="— TVP Info (@tvp_info)" date="14 grudnia 2016" user="tvp_info" /> Marek Suski zapytał sędziego Ryszarda Milewskiego, czy zna osobę o pseudonimie "Caryca". Milewski odpowiedział żartem, że jedyna caryca jaką zna, to caryca Katarzyna. Poseł PiS chyba...

 • Świat według kobiet

  Miały niezwykłą osobowość, charyzmę, silny charakter i pasję. Najpierw była Ewa, a później Kleopatra, caryca Katarzyna, Maria Skłodowska-Curie i Coco Chanel.

 • Przyszła kanclerz Niemiec Angela Merkel uważa rosyjską carycę Katarzynę II za wzór "silnej kobiety". Jak powiedziała w wywiadzie dla dziennika "Bild am Sonntag", wprowadzając się do Urzędu Kanclerskiego zamierza zabrać ze swego biura w siedzibie CDU portret Katarzyny.

 • W mieście Noworżew w rosyjskim obwodzie pskowskim milicja zatrzymała 47-letniego mężczyznę, który odłamał berło trzymane przez carycę Katarzyna II. Wandal tłumaczył się, że rzeźbiarz popełnił błąd.

 • Skarby carycy Katarzyny. Dzieła Rembrandta, Rubensa

  Zwiedzający mogą podziwiać m.in. dzieła Rembrandta, Rubensa czy Velazqueza. Na ekspozycję trafiło także 60 sztuk zastawy obiadowej z 700-częściowego kompletu, który caryca Katarzyna kupiła w 1777 roku swojemu kochankowi księciu Grigorijowi Potiomkinowi. Skarby zostały wypożyczone do Australii z petersburskiego Muzeum Ermitażu. Wystawa potrwa do 8 listopada.

 • ..., cofnięto reformy dotyczące wojska, zerwano stosunki dyplomatyczne z Francją. Brutalnie rozprawiano się z patriotami, dokonując grabieży ich majątków. Caryca Katarzyna II zwołała sejm w Grodnie, który zatwierdził drugi rozbiór Polski, przywrócił Radę Nieustającą, której gwarantką została Katarzyna II, zawarł wieczyste przymierze z Rosją. 15 września 1793 r. Rosjanie rozwiązali konfederację targowicką.

 • ...indeksie ksiąg zakazanych, a jej autor został nawet wtrącony do więzienia. Z pomocą przyszła mu... caryca rosyjska, Katarzyna II, która odkupiła od filozofa cały jego księgozbiór, pozwalając mu...

Zdjęcia na temat: caryca katarzyna ii