• Informacje na temat:

  cechy

Artykuły na temat: cechy
 • Komedia jest gatunkiem starym jak świat... antyczny. To wtedy bowiem się za sprawą Arystofanesa zrodziła. Od starożytności jednak gatunek przeszedł niesamowitą ewolucję i dlatego pytając o cechy komedii, powinniśmy precyzować, jaki etap jej rozwoju nas interesuje.

 • Bywa, że uczniowie mają problemy z odróżnieniem dwóch typów krótkiej formy prozatorskiej: noweli oraz opowiadania i określenia te stosują zamiennie. Jest to poważnym błędem, cechy noweli są niezwykle wyraziste i przekonują, że oprócz niewielkiej objętości z opowiadaniem, które jest formą bardziej swobodną, wiele jej nie łączy.

 • Renesans, zwany inaczej odrodzeniem, jest epoką, która tak naprawdę nigdy nie odeszła do przeszłości. Zawsze wtedy, gdy rodzą się nowi ambitni odkrywcy, pełni wiary w siły człowieka i możliwości, które stwarza porozumienie ze sobą ludzi - cechy renesansu i jego idee odżywają od nowa. Jest to bowiem epoka, której trudno dorównać pod względem śmiałości myśli, dążeń i osiąganych celów. Nic dziwnego...

 • ..., a potem do Odessy.  Nikt jednak nie dokonał tak radykalnego zadarcia z normami klasycznej formy gatunku jak Jan Kasprowicz pisząc swe sonety pod tytułem Z chałupy. Cechy sonetu - kompozycja Tak(...) czternaście wersów, podzielonych na cztery strofy o regularnej budowie. Ale już w zależności od poszczególnych rodzajów, pewne cechy stanowią ich wyznaczniki. I tak: - charakterystyczne cechy sonetu włoskiego...

 • ...pierwszy ten narodowy - i nic dziwnego, obecnie hymny utożsamia się głównie z pieśniami patriotycznymi. Cechy hymnu Hymn w swej klasycznej postaci, posiada następujące cechy...

 • Bohater romantyczny - to typ postaci literackiej charakterystyczny dla epoki romantyzmu. Jakie są cechy bohatera romantycznego?

 • Cechy tragedii antycznej - najważniejszego gatunku starożytnego dramatu, wywodzącego się z dytyrambów, czyli pochwalnych pieśni ku czci boga Dionizosa.

 • ..., Mieczysław Jastrun, Jarosław Marek Rymkiewicz, Jerzy Sito. Neoklasycyzm - cechy - neoklasycyzm nawiązywał do spuścizny antyku i kolejnych epok doceniających wartości klasyczne - podkreślanie spójności...

 • Epigramat to zwięzły utwór poetycki, celnie opisujący jakieś zjawisko, zakończony zaskakującą, oparta na oryginalnym koncepcie puentą. Ze względu na często dowcipną puentę epigramat stał się gatunkiem o charakterze satyrycznym. Słowo epigramat pochodzi od starogreckiego słowa epigramma oznaczającego inskrypcję, czyli napis.

 • Sprawdź, czy masz cechy świętego Mikołaja!

  Nie mają siwej brody, czerwonego stroju i sanek z reniferami. Potrafią jednak wsłuchać się w potrzeby innych i spełniać ich marzenia. Mowa o darczyńcach akcji Paczka na Gwiazdkę. Są wśród nich bardzo różni ludzie, łączy ich po prostu dobre serce.

Zdjęcia na temat: cechy
Wideo na temat: cechy
Dyskusje na temat: cechy