• Informacje na temat:

  cechy bajki

Artykuły na temat: cechy bajki
 • Kruk i lis Ignacego Krasickiego stanowi tak naprawdę parafrazę klasycznej bajki znanego jeszcze z czasów starożytnych ojca tego dydaktycznego gatunku - Ezopa. Krasicki jednakże nie byłby sobą, gdyby nie dokonał adaptacji w formie mistrzowskiej. Jasność, precyzja, oszczędność słowa - wszystkie te cechy możemy dostrzec i w "Kruku i lisie".

 • ...żywego języka, w którym zdanie to odnosi się do podobnych sytuacji. W utworze można nawet wskazać obecność sentencji: rozpaczać jest to zło przydawać do zła - zgodnie z tą myślą, bohater bajki się nie poddaje, a myśli, co owocuje finalnym sukcesem. Lis i kozioł - interpretacja Treść bajki, jak to zwykle w przypadku gatunku, bazuje na alegoriach - lis, powszechnie kojarzony z chytrością, czyli...

 • Bajka o gejach dla dzieci

  ...wersja amerykańskiej bajki "And Tango Makes Three". Jest to historia dwóch zakochanych w sobie pingwinów płci męskiej, które znajdują jajko, wysiadują je i potem wspólnie wychowują swoją "przybraną(...) w życiu nie kupię synkowi takiej bajki. Chcę go uczyć szacunku do kobiet i wartości rodzinnych. Nie mam zamiaru przedstawiać mu wypaczonego świata już od najmłodszych lat. Jeszcze zrozumiałby, że tak ma...

 • ..."Bajki robotów" to zbiór opowiadań fantastycznonaukowych autorstwa Stanisława Lema.

 • ...dzieci, ale i przywrócił Zabawie zdrowy rozsądek słowami "Co za dużo to niezdrowo!". Mimo iż dzieci nie były już niegrzeczne to w mieście nadal przebywały złe cechy. Maluchy wiedziały jednak co z nimi zrobić. Zaczęły je wyganiać dobrymi uczynkami, z których z czasem zrodziły się dobre cechy. Były to przede wszystkim Uczciwość, Rzetelność, Współczucie, Wspaniałomyślność, Hojność, Dobroć, Grzeczność...

 • Szalejów Dolny, bajka o Münchhausenach z Żelaznem w tle

  ...niepozorna, choć malownicza. Wije się obok dawnego stawu pałacowego, obecnie zarośniętego i zaniedbanego. Dojedziecie do zabudowań gospodarczych, które nadal mają w sobie cechy pałacowej architektury. Są(...) znajduje się opuszczony pałac. Jego neogotyckie cechy od razu przyciągają wzrok.  Nie należy do małych, choć posiada tylko jedno piętro. Można do niego podejść alejką prowadzącą do ogrodowego wejścia...

 • Inna bajka

  Sto lat temu urodziła się Astrid Lindgren, autorka przygód Pippi Pończoszanki, "Dzieci z Bullerbyn" i wielu innych książek, przetłumaczonych na prawie sto języków. Pisała dla dzieci, ale przede wszystkim dla siebie, aby zabawić to dziecko, które było w niej samej.

 • ...muszelki "Bajka dla Tomka": Słońce i Księżyc "Bajki dla Tomka": Księżyc w szpitalu "Bajki dla Tomka": Cechy "Bajka dla Tomka": Gadające skarpetki "Bajka dla Tomka": Bajka o małym...

 • .... Odpowiedź starego czyżyka stanowi dobitną puentę.  Bohaterami bajki Ptaszki w klatce są zwierzęta, ale nie jest ona typowym przykładem bajki zwierzęcej, w której określonym zwierzętom na zasadzie alegorycznej przypisuje się dane cechy. Wybór czyżyków nie sugeruje odbiorcy tekstu określonych skojarzeń, te akurat ptaki w odróżnieniu od, np. sowy nie niosą ze sobą żadnego przypisanego im ładunku...

 • Kreskówki rodem z psychiatryka

  W dzieciństwie odbierane bezkrytycznie, po latach nabrały zupełnie innego znaczenia. To, jak patrzymy na nie teraz, często nie ma związku z pierwotnym odbiorem. Bo jak się okazuje, przejaskrawione cechy wielu kreskówkowych postaci odzwierciedlają książkowe przypadki psychicznych dysfunkcji.

Dyskusje na temat: cechy bajki
 • Re: Beata Mazurek: Hipokryzja i kłamstwo to immanentne cechy PO

  Mazurek, my jeszcze żyjemy i pamiętamy! Takie bajki to może za 100 lat możecie opowiadać.

 • Re: Beata Mazurek: Hipokryzja i kłamstwo to immanentne cechy PO

  Skoro według PiS-u platformersi i inni nie z ich bajki to złodzieje i oszuści, to dlaczego nikomu nie przedstawiono udokumentowanych dowodami zarzutów za kradzieże? Aresztowano natomiast nominanta pisowskiego, protegowanego prezesa banku narodowego, Glapińskiego. To znaczy, że kradną tylko ludzie pisowscy?

 • Re: "Rzeczpospolita": Czy UB zabiło prymasa?

  Tak, nie musisz być mądrym, wystarczy że będziesz szamał wafla, tylko intelektualiści wierzą w bajki :-) Wiem, Kościół Katolicki to nie sekta, co z tego że ma wszystkie cechy sekty,\ przecież baranom nie wolno myśleć bo się bozia pogniewa, beeeee Co do pianki, to nie mój wymysł , to tradycja twojej sekty, nawet z obrońcy pedofilów zrobiliście świętego, łajno zawsze z KK, odpadają ci którzy

 • Re: Bp Markowski: Wielka Sobota dniem wyciszenia, zadumy i refleksji

  Dlaczego wszystkie katolickie obrzędy są plagiatem obrzędów pogańskich? Dlaczego narodzenie z dziewicy, zabicie i zmartwychwstanie to cechy bogów pogańskich? Nie daje wam to do myślenia? Lubicie bajki?

 • Re: Tydzień w kampanii. Kandydaci robią, co mogą, a Polacy niezdecydowani

  Staruch przezyl zycie na klamstwie i mlodemu calkiem niezle idzie.Pewne cechy dziedziczy sie nieodwracalnie.Starego bajki o solidarnosci sa niczym basnie andersena.

 • Re: Marciniak: Opozycja w politycznym klinczu

  Pan Schetyna zapomniał , że cechy państwa totalitarnego miały właśnie rządy PO-PSL . Bo chyba nikt nie wierzy w bajki , które opowiada PO i cała "totalna opozycja" , że to oni walczą o trójpodział władzy .

 • Re: wPolityce.pl: Zalewska pozywa Schetynę ws. wypowiedzi dot. afery PCK

  Schetyna zapomniał , że cechy państwa totalitarnego miały rządy PO-PSL . Bo chyba nikt nie wierzy w bajki , które opowiada PO i cała "totalna opozycja" , że to oni walczą o trójpodział władzy .

 • Re: Krytyka pod adresem papieża. Reakcja kardynałów

  Obywatelstwo miał Polskie. A i Polacy uważają go za Polaka i swojego. Szkoda tylko , ze od księży usłyszeć można było mity i bajki. Zwykła kreacja osoby. Nakreślając cechy święte , a świętym nie był. I nie jest !!!!

 • Re: Stosunki polsko-ukraińskie: Agresja Rosji nie może być wymówką

  poczytaj, posłuchaj i wyciągnij wnioski, a się zawstydzisz tak jak ja gdy wyszło, że powszechne szlachetne cechy Polaków można włożyć miedzy bajki. Żyjemy wspomnieniami o szlachetnych jednostkach tak jak by nie było szmalcowników, gorallenvolk, rugowania ze stanowisk Ukraińców i obsadzanie ich Polakami, współpraca z Hitlerem.

 • Re: ​Francja: Rewolucjonista Jean-Luc Mélenchon

  Tak tak prawaczku. Bajdurzcie sobie dalej. takie bajki " krul" juz opowiadał tępym dzieciom już 20 lat temu. UE miała upaść w przeciągu 2- 3 lat. A najśmiejszniejsze jest to, że najbardziej antyimigrnakcie są te regiony Niemiec, Francji gdzie ich nie ma. Zaściankowść i tępota dwie cechy prawaków, zawsze i wszędzie.