• Informacje na temat:

  cesarstwo

Artykuły na temat: cesarstwo
 • Cesarstwo Bizantyjskie (Cesarstwo Bizantyńskie, Bizancjum) dotyczy cesarstwa rzymskiego w czasach średniowiecznych, którego siedziba znajdowała się w Konstantynopolu.

 • Cesarstwo Niemieckie (Rzesza Niemiecka) zostało założone w 1871 r. przez Ottona Bismarcka. Było niemieckim krajem związkowym o ustroju monarchii konstytucyjnej. Istniało do 1918 r.

 • 20 kilogramów monet z czasów Cesarstwa Rzymskiego to część skarbu odnalezionego u wybrzeży Cezarei w Izraelu. Kosztowności znaleziono we wraku statku handlowego sprzed ponad 1600 lat. Dwóch nurków przypadkowo wyłowiło kilka monet z wizerunkiem cesarza Konstantyna. Po dokładnym sprawdzeniu okazało się, że w pobliżu znajduje się więcej skarbów. Znaleziono także fragmenty rzeźb i posągi starożytnych bożków oraz wielkie żelazne kotwice.

 • Znalazł na polu srebrne denary bite w Cesarstwie Rzymskim! "Leżały rozsypane na ziemi"

  Prawdziwy skarb odkrył miłośnik historii z Zalewa w Warmińsko-Mazurskiem na polu ornym koło swojej miejscowości: znalazł tam 86 srebrnych denarów, bitych w I i II wieku n.e. w Cesarstwie Rzymskim! Starożytne znalezisko trafiło do zbiorów lokalnego Muzeum w Ostródzie.

 • Fakty z Twojego Miasta: Cieszyn był stolicą... cesarstwa!

  ​Cieszyn jest miastem wyjątkowym. Jedyne w Polsce było stolicą... cesarstwa. Dziś Fakty z Twojego Miasta zawitały do Cieszyna.

 • Edykt mediolański - geneza Do momentu wydania edyktu mediolańskiego Cesarstwo Rzymskie cechowała nietolerancja wobec chrześcijan. Władza świecka i duchowa skupiała się w rękach cesarza - był on uwielbiany i czczony, a kult jego osoby był instytucją państwową. Kultowi temu i nakazowi czczenia cesarza nie poddali się chrześcijanie wyznający religie monoteistyczną. Z tego powodu byli oni...

 • Mimo straszliwych doświadczeń w czasach, gdy była kolonią Cesarstwa Niemieckiego, Tanzania nie chce wracać do przeszłości, stawiając na przyszłość. Rząd odrzuca żądania reparacyjne wobec Berlina.

 • Zwyczaj malowania jajek znany był już w czasach cesarstwa rzymskiego. W Polsce najstarsze pisanki pochodzą z końca X wieku. Odnaleziono je w pozostałościach...

 • ​Skarb monet ze srebra i brązu odkryli archeolodzy w Gruzji

  Kilkanaście monet z brązu i srebra z czasów Cesarstwa Rzymskiego odkrył polsko-gruziński zespół archeologów prowadzący wykopaliska w forcie Apsaros w Gruzji. Zdaniem odkrywców, może być to tylko niewielka część większego skarbu.

 • "Zawieszki w kształcie fallusów". Są dowody na obecność rzymskich legionistów na terenie Polski

  "Na terenie Kujaw nawet 2 tys. lat temu przebywali rzymscy żołnierze. Świadczą o tym odkryte fragmenty oporządzenia jeździeckiego i stroju legionistów. Wiele z nich po raz pierwszy odkryto poza granicami Cesarstwa Rzymskiego" - powiedział dr hab. Bartosz Kontny.

Wideo na temat: cesarstwo
 • Tak podróżują nasi reporterzy!

  „W owym Cesarstwie Sztuka Kartografii osiągnęła taką doskonałość, że Mapa jednej tylko Prowincji zajmowała całe Miasto, a Mapa Cesarstwa całą prowincję. Z czasem te Niezmierne Mapy okazały się już niezadawalające i Kolegia Kartografów sporządziły Mapę Cesarstwa, która posiadała Rozmiar Cesarstwa i pokrywała się z nim w każdym Punkcie" - opisywał wymyślone przez siebie, legendarne projekty kartografów argentyński prozaik Jorge Luis Borges. My w popołudniowych Faktach RMF FM nie będziemy aż...

Dyskusje na temat: cesarstwo