• Informacje na temat:

  cesarstwo niemieckie

Artykuły na temat: cesarstwo niemieckie
 • Cesarstwo Niemieckie (Rzesza Niemiecka) zostało założone w 1871 r. przez Ottona Bismarcka. Było niemieckim krajem związkowym o ustroju monarchii konstytucyjnej. Istniało do 1918 r.

 • Olsztyn ma jedyną taką armatę w Polsce. Pamięta bitwę pod Tannenbergiem

  Grupa miłośników historii odnalazła armatę z bitwy pod Tannenbergiem z 1914 roku. Wtedy w okolicach obecnego Orłowa w województwie warmińsko-mazurskim zmierzyły się wojska Imperium Rosyjskiego i Cesarstwa Niemieckiego. To jedyne takie znalezisko w Polsce.

 • Obóz przesiedleńczy Parsch. Ostatni etap germanizacji dzieci na terenie Austrii

  Po anszlusie Austrii w 1938 r., Niemcy traktowali nowe terytorium jako integralną część III Rzeszy. Wchłonięte przez Adolfa Hitlera Federalne Państwo Austriackie ze względów propagandowych nazwano Marchią Wschodnią, co było nawiązaniem do czasów średniowiecznego cesarstwa niemieckiego, czyli I Rzeszy. Pod rządami nazistów na terenie Austrii działała także organizacja Lebensborn, zajmująca się...

 • Burza w bałkańskim kotle 1912-1913. Preludium Wielkiej Wojny

  Półwysep bałkański to od wieków najbardziej niespokojny zakątek Europy. Na tym górzystym terytorium, ograniczonym od reszty kontynentu korytami Sawy i Dunaju, od czasów starożytnych splatały się strategiczne szlaki handlowe, ścierały interesy mocarstw, przenikały kultury oraz religie. U schyłku średniowiecza niekwestionowanym hegemonem regionu stała się Porta Ottomańska, czyli cesarstwo tureckie.

 • Triumf w czarnej godzinie

  Przed stu laty na ziemiach polskich ważyły się losy Europy. Niewiele brakowało, aby Imperium Rosyjskie zadało ostateczny cios sprzymierzonym cesarstwom Niemiec i Austro-Węgier. "Zjednoczenie" ziem polskich pod berłem carów, dający się przewidzieć, i zgodny ze strategicznymi planami Petersburga, efekt wojennego zwycięstwa, oznaczałby kres marzeń o niepodległej Polsce. Carska polityka wobec Polaków...

 • ...bolszewików terenów okupowanych przez armię Ober-Ostu. Jak tylko wojska niemieckie zaczęły opuszczać tę część Europy, tuż za nimi, na zachód zaczęła posuwać się Armia Czerwona. Na przełomie 1918 i 1919

 • Prezydent Niemiec po raz pierwszy nazwał masakrę Ormian ludobójstwem

  Joachim Gauck, prezydent Niemiec, jako pierwszy oficjalny przedstawiciel niemieckiego państwa określił w czwartek mianem ludobójstwa rzeź popełnioną na Ormianach przez Turków w czasie I wojny światowej. W piątek podobnej oceny ma dokonać Bundestag.

 • Czyj jest Wrocław?

  Wydaje się, że na to pytanie odpowiedział już Norman Davies, godząc wszystkie stanowiska i stwierdzając, że Wrocław jest po prostu wrocławski. W myśl tego poglądu należy rozumieć, iż miasto jest polskie, niemieckie, ale też czeskie, austriackie czy żydowskie.

 • Niemcy chcą się przyznać do ludobójstwa w afrykańskiej Namibii

  ...​Niemcy zamierzają uznać zbrodnie popełnione przez niemieckie oddziały kolonialne na początku XX wieku w Namibii za ludobójstwo. Ministerstwo spraw zagranicznych w Berlinie poinformowało, że prace nad wspólną deklaracją rządów i parlamentów obu krajów są w toku.

 • Podczas I wojny światowej poległo blisko 10 milionów żołnierzy. Ponad 1200 z nich znalazło swoje ostatnie miejsce spoczynku na Cmentarzu Wojennym w Monte Piana-Dobbiaco (Północne Włochy, Trydent). Spoczywają tu głównie żołnierze armii Cesarstwa Austro-Węgierskiego, rosyjscy jeńcy i włoscy Alpini. Wśród tabliczek znajomo brzmiące nazwiska: Malinowski, Piotrowski, Borowicz, Drozd… Pochowano tu 145 Polaków.

Dyskusje na temat: cesarstwo niemieckie