• Informacje na temat:

  chłopi

Artykuły na temat: chłopi
 • Zbiorowość bohaterem "Chłopi" to powieść, w której na plan pierwszy wysuwa się zbiorowość rządząca się własnymi prawami. Mówi się o niej "naród",...

 • ..."Chłopi" Władysława Reymonta porównywane były często przez krytyków do "Pana Tadeusza". Koncepcja czasu powtarzalnego, nieuchronnie płynącego; zbiorowy bohater, na tle którego istnieją indywidualne jednostki; epizodyczna fabuła; wyeksponowanie przyrody; szczegółowy opis przedmiotów, wyglądu, tradycji; przemieszanie patetycznego stylu (scena śmierci Boryny) ze stylem realistycznym to elementy...

 • "Chłopi" - Stanisław Władysław Reymont

  ..."Chłopi" to jedna z największych epopei poświęconych życiu wiejskiemu. Pisarz nad dziełem pracował około 10 lat, od 1897 roku do roku 1908.

 • Zaduszny chłopi kładli chleb na grobach swoich bliskich; dokładnie zostało tu opisane też Boże Narodzenie). Motyw ten pojawia się w wielu innych pozycjach literackich. Warto tu wymienić: "Pieśń...

 • "Chłopi" Jana Panaka

  Podczas spotkania karnawałowego w Klubie Seniora "Słoneczko" w Bełchowie 25 stycznia o swojej książce zatytułowanej "Chłopi" opowiadał jej autor Jan Panak.

 • Całość dzieła Władysława Reymonta pisana jest stylizowaną gwarą. Język czerpany jest tu przede wszystkim z zasobów gwary łowickiej. To język świadomie stylizowany na wszystkich poziomach (fonetycznym, składniowym, leksykalnym). Gwara pojawia się głównie w dialogach. W pozostałych fragmentach mamy do czynienia z językiem charakterystycznym dla polskiego modernizmu lub ze stylizacją dialektyczną.

 • Prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenka zadba o rozwój wsi w nietypowy sposób. Zamierza jak za dawnych czasów "przywiązywać" chłopów do ziemi. Prezydencki dekret w tej sprawie zakaże pracownikom kołchozów zmieniać miejsce zamieszkania. Szczególnie - wyjeżdżać do miast. Kontrolą "chłopów" zajmą się obwodowi gubernatorzy. Łukaszenka nakazał im też dopilnować, by "chłopi pracowali efektywniej".

 • Afropolski chłop

  John Godson dobrze przyswoił sobie słowa Gospodarza z "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego: "chłop potęgą jest i basta". I chociaż nie widać po nim z wyglądu, aby miał "coś z Piasta", to zasilił szeregi Polskiego Stronnictwa Ludowego.

 • Savoir-vivre: Trump. ICH chłop

  Żaden dotychczasowy kandydat na prezydenta USA i żaden dotychczasowy prezydent nigdy tak bardzo nie podzielił Amerykanów i całego świata. Ale też żaden z gospodarzy Białego Domu tak często i tak ochoczo nie łamał zasad dobrego wychowania i dobrego współżycia. Niewątpliwie nastała nowa era. Przed nami Donald Trump.

 • "Chłopi" i "Pan Tadeusz"- na maturze z polskiego

  Sytuacja ludzi starszych na wsi na podstawie fragmentu "Chłopów" oraz charakterystyka porównawcza bohaterek "Pana Tadeusza": Telimeny i Zosi to tematy do wyboru, z którymi musieli zmierzyć się tegoroczni maturzyści, pisząc eseje na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Zdjęcia na temat: chłopi
Wideo na temat: chłopi
 • Ostatnie próby przed prapremierą musicalu "Chłopi"

  W Teatrze Muzycznym w Gdyni ostatnie próby przed piątkową prapremierą musicalu "Chłopi" na podstawie powieści Władysława Reymonta. Spektakl będzie inauguracją działalności teatru po trwającej 3 lata rozbudowie.

 • J.K.Bielecki: Emeryt był jak chłop pańszczyźniany. Od dziś ma prawo wyboru

  "Cieszę się, że od dziś ludzie urodzeni po 1968 roku będą mogli zdecydować OFE czy ZUS. O to walczyliśmy! Wcześniej ludzie byli zapisani do funduszy emerytalnych jak chłop pańszczyźniany. Od dziś macie prawo wyboru. Wszystkiego dobrego" - mówi szef Rady Gospodarczej przy premierze, Jan Krzysztof Bielecki w Kontrwywiadzie RMF FM. Co wybrać OFE czy ZUS? Gość RMF FM sugeruje, że dla przyszłego emeryta nie ma to większego znaczenia. "Prawdziwe oszczędności emerytalne to III filar" - zapewnia....

 • Sezon piwowarski otwarty

  Na dziedzińcu olsztyńskiego zamku domowi piwowarzy uroczyście rozpoczęli sezon warzenia piwa na Warmii. Można było spróbować Rosankę, czyli złocistego trunku, którym kilkaset lat temu raczyli się lokalni chłopi.

Dyskusje na temat: chłopi