• Informacje na temat:

  chorwacka literatura

Artykuły na temat: chorwacka literatura
 • "Tropiciel złych historii". Rozmowa z Martinem Pollackiem

  Martin Pollack to jeden z najbardziej rozpoznawalnych współczesnych austriackich intelektualistów. Książka "Śmierć w bunkrze", opowiadająca jego historię rodzinną, poświęcona ojcu pisarza, który był członkiem gestapo i zbrodniarzem wojennym, weszła już do kanonu literatury dotyczącej tożsamości, winy i odpowiedzialności, a autor stał się w Polsce symbolem etycznego i humanistycznego pisarstwa.

 • O Rebelii słów parę

  Mariusz Sieniewicz, autor powieści "Rebelia", gościem 55. spotkania z cyklu Apetyt na Literaturę.

 • Uprzedzenia, szczególnie w Europie, są jak chwasty - gdy tylko zostaną wyrwane, natychmiast odrastają na nowo - stwierdza z goryczą Dubravka Ugresić, chorwacka pisarka i historyk literatury, autorka książki "Kultura kłamstwa".

 • W Warszawie zostały wręczone doroczne nagrody Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Laureatami nagród zostali m.in. dyrygent i kompozytor Jerzy Maksymiuk oraz prof. Yi Lijun, nazywana ambasadorem polskiej kultury literackiej w Chinach.

 • Jakub Kornhauser laureatem nagrody im. Wisławy Szymborskiej

  Poeci Jakub Kornhauser i Uros Zupan zostali laureatami tegorocznej, przyznanej po raz czwarty, Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Nazwiska laureatów ogłoszono w sobotę wieczorem podczas gali w Operze Krakowskiej.

 • Miejska Biblioteka Publiczna im. Józefa Wybickiego w Sopocie oraz redakcja czasopisma "Korespondencja z ojcem" zapraszają na spotkanie autorskie z dr Ostapem Sływynskim poetą, tłumaczem i krytykiem literackim w dniu 25 stycznia 2008r. (piątek) o godz. 18.00.

 • Oates, Grossman, Handke? Dziś poznamy laureata literackiego Nobla

  Dziś poznamy laureata literackiej nagrody Nobla, która jest przyznawana od 116 lat. Cztery razy wyróżniono nią dwie osoby jednocześnie, a siedem razy w ogóle nie wyłoniono laureata. Wśród 113 nagrodzonych pisarzy znalazło się 14 kobiet.

 • Julian Kornhauser otrzymał Nagrodę Orła Jana Karskiego

  Julian Kornhauser, poeta, prozaik i literaturoznawca, odebrał w czwartek Nagrodę Orła Jana Karskiego, przyznaną mu przez kapitułę nagrody za "literackie zmaganie o mądrzejszą Polskę". Była to już 16. edycja Nagrody Orła Jana Karskiego.

 • Zweig oraz rękopisy, głównie korespondencja. Dopełnienie całości stanowi bogata literatura dotycząca Arnolda Zweiga - materiały biograficzne oraz opracowania jego twórczości. - Jestem już starszym(...) dziennikarzom Bernhard Stuebner. Kolekcjonuje on także inne książki, w kręgu jego zainteresowań jest klasyczna literatura niemiecka oraz literatura NRD. W przypadku Zweiga pasji bibliofilskiej...

 • Księgozbiór Arnolda Zweiga w Bibliotece Śląskiej

  ...teki oryginalnych grafik autorstwa żony pisarza - Beatrice Zweig oraz rękopisy, głównie korespondencja. Dopełnienie całości stanowi bogata literatura dotycząca Arnolda Zweiga - materiały biograficzne...