• Informacje na temat:

  chrystianizacja

Artykuły na temat: chrystianizacja
 • Panowanie Mieszka I

  Mieszko I to władca Polski, który zjednoczył plemiona polskie. W roku 966 przyjął chrzest i rozpoczął chrystianizację kraju.

 • ​Posłowie chcą nowego święta. 14 kwietnia dniem Chrztu Polski?

  14 kwietnia Świętem Chrztu Polski - projekt ustawy w tej sprawie złożyła w Sejmie grupa posłów m.in. z klubów Kukiz15, PiS, koła WiS oraz Republikanie. Nowe święto państwowe ma służyć upamiętnieniu chrystianizacji Polski oraz być dniem narodowej refleksji nad sprawami ojczyzny.

 • Wybuch wulkanu na Islandii sprawił, że Wikingowie porzucili swoich bogów?

  Wybuch wulkanu Eldgjá na Islandii około 940 roku mógł przyspieszyć przejście mieszkańców wyspy na chrześcijaństwo - pisze na łamach czasopisma "Climatic Change" międzynarodowy zespół naukowców. Badacze z Uniwersytetów w Cambridge, Oksfordu i Genewy oraz Georgetown University, w tym eksperci historii średniowiecza, określili datę erupcji, do której doszło krótko po zasiedleniu wyspy i twierdzą, że wspomnienia jej konsekwencji mogły przyczynić się do porzucenia przez miejscową ludność...

 • Posłowie chcą nowego święta: 14 kwietnia dniem Chrztu Polski

  14 kwietnia - Świętem Chrztu Polski? Projekt ustawy w tej sprawie złożyła w Sejmie grupa posłów m.in. z klubów Kukiz’15 i PiS, koła Wolni i Solidarni oraz Republikanie. Nowe święto państwowe miałoby służyć upamiętnieniu chrystianizacji Polski i być "dniem narodowej refleksji" nad sprawami ojczyzny.

 • Kościół prawosławny w Polsce

  Tradycja wschodniego chrześcijaństwa na ziemiach polskich sięga IX wieku, czasów misji świętych braci Cyryla i Metodego - misja nie odegrała znaczącej roli w procesie chrystianizacji ziem polskich.

 • Bugaj o rekonstrukcji: Ta zmiana jest niefortunna. To się może źle skończyć

  „Kaczyński i PiS zostali zakładnikami tego, co obiecali. Musieli coś zrobić i robili to pospiesznie. To się może źle skończyć” - stwierdził w Popołudniowej rozmowie RMF FM prof. Ryszard Bugaj pytany o rekonstrukcję rządu. „Ta zmiana jest niefortunna i zrobiona w okolicznościach, które oznaczają utratę kontroli nad własnym obozem” - dodał. "PiS może przegrać w jednej sytuacji - wtedy, kiedy zaplącze się we własne nogi. Jakiś skandal wyniknie, okaże się, że jest awantura po zmianach w rządzie"...

 • Kolumb - sługa Apokalipsy

  Wielki Genueńczyk wierzył, że Bóg zlecił mu misję odkrycia nowych lądów i ich chrystianizacji. Ta wiara, a nie złudna wizja bogactwa, pomogła mu przekonać towarzyszy podróży, że nie wiedzie ich ku pewnej śmierci.

 • Odtworzona kaplica Dobrawy do zobaczenia w Poznaniu

  Ostrowa" pozwala prześledzić zalążki procesu chrystianizacji ziem polskich. Chrystianizacja zaczyna się od pogańskiego władcy i jego otoczenia. Tworzą się niewielkie wyspy nowej religii w morzu...

 • Ulicami Warszawy przeszła demonstracja przeciw faszyzmowi

  Pod hasłem "Za wolność wasza i naszą" z placu Unii Lubelskiej na plac Trzech Krzyży przeszła w niedzielę demonstracja zorganizowana przez "Koalicję Antyfaszystowską".

 • Oscary 2015: Dla jednych antypolska, dla drugich antysemicka. Komu nie podoba się 'Ida'?

  ...ucieczką przed historią w transcendencję i to wyłącznie chrześcijańską. To wołanie o księdza w sprawie żydowskiej, chrystianizacja Zagłady - podkreśliła Graff.   Sobolewski: Film, który mówi, że wszyscy...

Wideo na temat: chrystianizacja
Dyskusje na temat: chrystianizacja