• Informacje na temat:

  chrzest polski

Artykuły na temat: chrzest polski
 • Chrzest Polski

  Wtedy właśnie zetknąłem się ze specyficzną formą obchodów Tysiąclecia Państwa Polskiego. Tak wtedy nazywały się obchody rocznicy, którą dziś nazywamy Chrztem Polski. Otóż, gdzieś tam w okolicy (nie(...), ale pamięć pozostała. Dlaczego wspominam tu, tę drobną w istocie, historię. Z dwóch powodów. Znowu czcimy okrągłą rocznicę aktu założycielskiego Państwa Polskiego, którą ograniczamy - ale to...

 • ...​Chrzest Polski odbył się w 966 r. Został przyjęty przez Mieszka I w obrządku łacińskim za pośrednictwem Czech.

 • Już jutro w Gnieźnie rozpoczną się obchody 1050-lecia Chrztu Polski. Ważnym punktem będą uroczystości w Ostrowie Lednickim, gdzie w 966 roku Mieszko I przyjął chrzest. W obchodach udział wezmą m.in. członkowie Episkopatu Polski i prezydent Andrzej Duda.

 • Wielki Test z Historii. Chrzest Polski

  Interia, Telewizja Polska i Narodowe Centrum Kultury zapraszają na "Wielki Test z Historii. Chrzest Polski", który odbędzie się już 11 kwietnia 2016 r. Początek konkursu o godz. 20:25 na stronach Interii, równolegle z programem na żywo w TVP1. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody!

 • 1050 lat temu Polska przyjęła chrzest. "To była świadoma decyzja"

  Z prof. Krzysztofem Ożogiem, autorem książki "966. Chrzest Polski", o przyjęciu chrztu przez Mieszka I rozmawia Szymon Bojdo.

 • Prezydent: Dzięki chrztowi Polski pokolenia obroniły w sobie polskość

  ...​Dzięki temu, co chrzest Polski wniósł w dusze ludzi, pokolenia Polaków nigdy nie pozwoliły sobie wydrzeć polskości - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystej mszy św. odprawianej w gnieźnieńskiej katedrze z okazji jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski.

 • Kuchciński: Chrzest Polski to kamień milowy w naszych dziejach

  Chrzest Polski to kamień milowy w naszych dziejach; zmienił na naszych ziemiach ład moralny, a także przybliżył nas do Europy - mówił marszałek Sejmu Marek Kuchciński podczas posiedzenia Zgromadzenia Narodowego z okazji 1050-lecia chrztu Polski.

 • Obchody rocznicy Chrztu Polski: 1050 osób zaśpiewa pieśń jubileuszową

  ...1050 chórzystów wykona w kwietniu na poznańskim stadionie pieśń jubileuszową obchodów rocznicy Chrztu Polski. Utwór zatytułowany „Gdzie chrzest, tam nadzieja” skomponował wokalista, gitarzysta i aranżer muzyczny Leopold „Poldek” Twardowski.

 • Znany jest program obchodów rocznicy Chrztu Polski

  Główne obchody 1050-lecia Chrztu Polski rozpoczną się 14-ego kwietnia w Gnieźnie i na Ostrowie Lednickim. Weźmie w nich udział Episkopat Polski i prezydent Andrzej Duda.

 • Internetowy "Wielki Test z Historii. Chrzest Polski" zakończony

  Zakończył się internetowy "Wielki Test z Historii. Chrzest Polski". W studio TVP odbywa się jeszcze piąta runda. Dla zwycięzców przygotowaliśmy atrakcyjne nagrody.

Zdjęcia na temat: chrzest polski
Wideo na temat: chrzest polski
 • Chrzest Polski

  Chrzest Polski

 • Basen chrzcielny w siedzibie Mieszka I. Czy to tutaj odbył się chrzest Polski?

  Baseny chrzcielne na Ostrowie Lednickim odkryto ostatni raz 28 lat temu. Od tamtej pory były przysypane ziemią, bo są wykonane z gipsu, który szybko uległ by zniszczeniu, gdyby był narażony na działanie powietrza. Według części naukowców to właśnie na wyspie na Jeziorze Lednickim, w siedzibie Mieszka I, doszło do chrztu Polski w 966 roku. W 1050. rocznicę tego wydarzenia naukowcy znów odkopali

 • Nowe stroje piłkarskiej reprezentacji Polski - zobacz prezentację

  We Wrocławiu pokazano dziś nowe stroje reprezentacji Polski, w których nasi piłkarze wybiegną na boisko podczas przyszłorocznego turnieju Euro 2012. Komplety wykonane z bawełny i poliestru swój "chrzest bojowy" przejdą już w najbliższy piątek przy okazji towarzyskiego meczu z Włochami.

Dyskusje na temat: chrzest polski