• Informacje na temat:

  cichociemni

Artykuły na temat: cichociemni
 • Cichociemni to żołnierze Polskich Sił Zbrojnych, którzy podczas II wojny światowej byli transportowani na teren Polski, aby prowadzić akcje przeciwko okupantowi oraz organizować ruch oporu.

 • Sienkiewicz, Cichociemni, Nowowiejski patronami 2016 roku

  Henryk Sienkiewicz, Feliks Nowowiejski, Cichociemni - to patroni 2016 roku. Sejm zdecydował również o ustanowieniu 2016 r. jako Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski.

 • 76 lat temu w okupowanej Polsce wylądowali pierwsi cichociemni

  ...​Po wielogodzinnym locie z Wielkiej Brytanii nad Niemcami w nocy z 15 na 16 lutego 1941 roku pod Skoczowem na Śląsku Cieszyńskim wylądowało trzech polskich spadochroniarzy - byli to pierwsi w okupowanej Polsce cichociemni. Pełniąc służbę w szeregach ZWZ-AK stali się elitą Polski Walczącej.

 • "Cichociemni nigdy się nie poddali. Ten przekaz trwa w Polakach"

  ...napisał, że Cichociemni zasłużyli na miano elity. "Żołnierze i emisariusze cywilni (...) wracali do kraju, aby służyć swoim doświadczeniem tam, gdzie było ono najbardziej potrzebne. (...) Zasłynęli(...) niebywałej odwagi i bezprecedensowych czynów" - uważa marszałek. Cichociemni to żołnierze Polskich Sił Zbrojnych szkoleni w Wielkiej Brytanii do zadań specjalnych. W rekrutacji prowadzonej od lata...

 • Kto mógł zostać cichociemnym? "Selekcja była dość ostra"

  Dlaczego cichociemni. Kto i kiedy ukuł tę nazwę? Kto mógł zostać spadochroniarzem AK? Jak wyglądały szkolenia? Czy bez nich struktura Armii Krajowej mogłaby się obyć? O cichociemnych Konrad Piasecki rozmawiał z Kacprem Śledzińskim autorem książki "Cichociemni. Elita polskiej dywersji". Już w połowie sierpnia podczas Festiwalu Tajemnic na Zamku Książ będzie można wcielić się w cichociemnego...

 • Cichociemni w Muzeum Powstania Warszawskiego

  Koszulę, w której kołnierzu zaszywano ampułkę z trucizną, bibułę z rotą przysięgi i fragmenty map lotniczych będzie można zobaczyć na multimedialnej wystawie "Wywalcz wolność lub zgiń. Cichociemni - spadochroniarze Armii Krajowej" w Muzeum Powstania Warszawskiego.

 • "Cichociemni" wylądowali w Wielkiej Woli

  Manewry upamiętniały akcję partyzantów z 19 marca 1943 r. Na terenie okupowanej Polski wylądowało wtedy trzech skoczków cichociemnych: Ignacy Jakub Konstanty ps. "Szmaragd", ppor. Wilhelm Jerzy Pluta ps. " Pion", ppor. Jan Wiktor Wiącek ps. "Kanarek". Zrzut odbył się w bardzo ciężkich warunkach pogodowych. Cichociemni to żołnierze Polskich Sił Zbrojnych, którzy podczas II wojny światowej na...

 • "Cichociemni" w filmie dokumentalnym

  Pokaz prasowy filmu dokumentalnego "My, Cichociemni" odbył się we wtorek w Muzeum Powstania Warszawskiego. Obecny był jeden z jego bohaterów, gen. Stefan Bałuk.

 • "Szukasz śmierci, wstąp na chwilę". Szkolenie "Cichociemnych" na Zamku Książ

  ..., dokładnie tak jak poznawali go polscy żołnierze w czasie szkolenia w Wielkiej Brytanii. "Cichociemni" walczyli niemal wszędzie gdzie operowała Armia Krajowa. Byli żołnierzami Związku Odwetu...

 • Zamiast upamiętnienia dwóch pochodzących z Wołynia Cichociemnych – kolejny zgrzyt w relacjach polsko-ukraińskich. - To wpisuje się w zafałszowaną tezę niektórych historyków i polityków z Ukrainy, jakoby istniała jakaś "druga wojna polsko-ukraińska" w latach II wojny – w ten sposób zakaz odsłonięcia pamiątkowej tablicy komentuje doktor Maciej Korkuć z krakowskiego Instytutu Pamięci Narodowej.

Dyskusje na temat: cichociemni