• Informacje na temat:

  cywilizacja chińska

Artykuły na temat: cywilizacja chińska
 • Badacze z Chin określili wiek chińskiej cywilizacji na 5,8 tys. lat

  Chińska cywilizacja, uznawana za jedną z najstarszych na świecie, narodziła się 5,8 tys. lat temu i dojrzała 3,8 tys. lat temu – ogłosili w poniedziałek chińscy uczeni, podsumowując 15 lat finansowanych przez rząd badań w poszukiwaniu źródeł chińskiej kultury.

 • Co z wojną cywilizacji?

  ...dominować nad światem. Zachód - do tej pory najsilniejszy gracz - od jakiegoś czasu słabnie. Rosną w siłę cywilizacja chińska i islamska. Zachód jest arogancki, islam - nietolerancyjny, Azja wschodnia(...). Huntington podzielił świat na wielkie kręgi cywilizacyjne: Zachód (co do Ameryki Łacińskiej nie do końca mieści się ona w kategoriach Zachodu, więc może stanowić odrębną cywilizację), cywilizacja...

 • Indyjsko-chińska próba sił w Azji

  Żołnierze Indii i Chin przez 71 dni stali naprzeciw siebie w pełnej gotowości na płaskowyżu Doklam w Himalajach. Za najpoważniejszym konfliktem granicznym od kilkudziesięciu lat stoi rywalizacja ekonomiczna. Indie tracą na rzecz Chin wpływy u swoich sąsiadów.

 • Krzywkowski: "Cywilizacja" unijna nie ma najmniejszych szans

  ...jedno z poprzednich pytań. Cywilizacja europejska poradziłaby sobie z naporem innych cywilizacji, czy to islamskiej, czy to chińskiej. Natomiast "cywilizacja" unijna nie ma najmniejszych szans. Jeśli...

 • Chiński milioner rzuca wyzwanie Disneyowi. Otwiera własny park rozrywki

  Na miesiąc przed otwarciem w Szanghaju kolejnego parku rozrywki wytwórni Walta Disneya, w sobotę został otwarty w Nanchanie narodowy park rozrywki Chin mający promować kulturę i cywilizację Państwa Środka. W zamyśle twórcy ma być on wyzwaniem dla Disneylandu.

 • Tajemnice chińskiego geniuszu

  Przez wiele setek lat Chiny były najbardziej rozwiniętym miejscem na Ziemi. Powstało tam wiele wynalazków, które przez kolejne stulecia udoskonalali Europejczycy.

 • Świat islamu a cywilizacja zachodnia

  Nadzieje, że po rozpadzie ZSRR i zaniku komunistycznego zagrożenia ukształtuje się "nowy porządek świata", rozwiały się 11 września 2001 r. po atakach terrorystycznych na USA. "Próżnię zagrożenia", jaką chwilowo stworzył koniec zimnej wojny, wypełnił pogłębiający się konflikt między współczesnym islamem a światem Zachodu.

 • Opolsko-chińskie rozmowy o współpracy

  Czteroosobowa delegacja województwa opolskiego: Józef Sebesta - Marszałek Województwa Opolskiego, Marek Tukiendorf, Prorektor ds. Nauki Politechniki Opolskiej, Teresa Zielińska, rzecznik prasowy Politechniki oraz Iwona Charciarek, Kierownik Referatu Współpracy z Zagranicą, przebywała w Chinach na zaproszenie Uniwersytetu Technologicznego w Pekinie, gdzie wzięła udział w sympozjum na temat uniwersyteckiej edukacji inżynieryjnej w warunkach globalizacji "Dziś i Jutro".

 • Dwa państwa chińskie

  ...konkurencyjności Międzynarodowego Funduszu Walutowego w 2005 r. gospodarka chińska zajmowała 49., a indyjska 50. miejsce. Wzrost ekonomiczny w obu krajach w latach 1975-2003 był również bardzo podobny...

 • List papieża do chińskich katolików

  W liście do katolików w Chinach, opublikowanym w sobotę przez Watykan, Benedykt XVI zapewnia o swej bliskości z nimi i apeluje o jedność i pojednanie. Władze kraju wzywa zaś do poszanowania autentycznej wolności religijnej.

Dyskusje na temat: cywilizacja chińska