• Informacje na temat:

  czechosłowacja

Artykuły na temat: czechosłowacja
 • ​25 lat po rozpadzie Czechosłowacji: Po co im to było?

  ...-słowackiego powstała wcześniej niż Czechosłowacja. - Twory takie jak Czechosłowacja czy Jugosławia miały swoje źródło w XIX wieku w federacyjnych koncepcjach związanych z ideą słowiańszczyzny. Wierzono wtedy(...)? - Należy pamiętać, że Czechosłowacja była krajem bloku wschodniego, silnie uzależnionym od ZSRR. Po wojnie system komunistyczny ukrywał wszystkie różnice dzięki przewadze propagandy nad realiami...

 • Zabójstwa Polaków w Czechosłowacji. Śledztwo IPN

  IPN prowadzi śledztwo ws. zabójstw Polaków na granicy czechosłowacko-austriackiej w latach 1948–1989. Ustalono już 31 pokrzywdzonych obywateli polskich.

 • 45. rocznica inwazji na Czechosłowację

  ...pierwszego sierpnia, nie może być trwały. Socjalistyczna Czechosłowacja nigdy nie przyjmie ani wojskowej administracji okupacyjnej, ani krajowej władzy okupacyjnej, która by opierała się na siłach...

 • 50 lat temu wojska Układu Warszawskiego wkroczyły do Czechosłowacji. Gwizdy podczas rocznicy

  Przed gmachem Czeskiego Radia w Pradze odbyła się uroczystość upamiętniająca ofiary inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację w 1968 roku. Pierwszego dnia okupacji w tym miejscu zginęło 17 osób, które broniły budynku radia przed zajęciem przez wojska sowieckie.

 • 100. rocznica powstania Czechosłowacji. Uroczystości z udziałem m.in. Morawieckiego

  Oficjalne uroczystości z okazji przypadającej w niedzielę 100. rocznicy powstania Czechosłowacji rozpoczynają się w sobotę w Pradze. Wśród zagranicznych gości, których tego dnia na śniadaniu roboczym podejmie premier Andrej Babisz, jest szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki.

 • Włochy chcą się podzielić jak Czechosłowacja

  Od propozycji oderwania północy Włoch od reszty kraju na wzór podziału Czechosłowacji rozpoczęły się w niedzielę w Vicenzy obrady parlamentu Padanii, reaktywowanego przez separatystyczną Ligę Północną po upadku rządu Silvio Berlusconiego, który współtworzyła.

 • Czechosłowacja miała... fałszywą granicę z Niemcami

  Czeski Urząd Dokumentacji i Badania Zbrodni Komunistycznych (UDV) ujawnił w środę szczegóły prowokacji czechosłowackiej bezpieki, która po komunistycznym przewrocie w 1948 r. zbudowała fałszywą granicę z Niemcami Zachodnimi, by chwytać niedoszłych uciekinierów za żelazną kurtynę.

 • USA: Beethoven to pies, Czechosłowacja nie istniała

  Studenci pierwszego roku nie umieją już pisać odręcznie i nie noszą zegarków. Ich zdaniem Beethoven to pies, a Czechosłowacja czy żelazna kurtyna nigdy nie istniały - wynika z badania przeprowadzonego w amerykańskim Beloit College w stanie Wisconsin.

 • Bank Anglii pomagał hitlerowcom rabować złoto Czechosłowacji

  ​Bank Anglii pomógł hitlerowskim Niemcom zrabować złoto Czechosłowacji. Według ujawnionego właśnie raportu, na początku 1939 roku, po tym jak Trzecia Rzesza zajęła Czechosłowację, Bank Anglii przeprowadził sprzedaż sztabek zdeponowanych w Szwajcarii.

 • McCain broni interesów Czechosłowacji

  Jeszcze nie zastąpił George'a Busha - a już się myli jak prawdziwy prezydent. Kandydat republikanów do Białego Domu John McCain dwukrotnie w ostatnich dniach występował w obronie interesów... Czechosłowacji. Bieżących interesów.

Zdjęcia na temat: czechosłowacja
Wideo na temat: czechosłowacja
 • Aleksander Kwaśniewski: Havel był politykiem wielu dramatów

  "Straciliśmy wybitego dramaturga, ale też przywódcę. Havel był politykiem, który potrafił obalać reżimy. W swojej karierze przeżył chwile wspaniałe – jak zwycięstwo Aksamitnej Rewolucji, a także traumatyczne – jak rozpad Czechosłowacji. Na pewno był politykiem wielu dramatów" - wspomina Vaclava Havla były prezydent Polski, Aleksander Kwaśniewski.

 • Jerzy Buzek: Havel cieszył się większym uznaniem w Polsce niż w Czechach

  "Vaclav Havel był człowiekiem o bardzo dobrym smaku, co było niezwykle trudne w epoce komunistycznej, zwłaszcza w Czechosłowacji, gdzie reżim był ostrzejszy niż w Polsce. Swoje dramaty pisał bardzo prosto, aby mogły go zrozumieć miliony. Sądzę, że w Polsce cieszył się większym uznaniem niż w swojej ojczyźnie" - wspomina Vaclava Havla były premier Polski, Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek.

 • Tłumy Czechów żegnały Vaclava Havla

  8 grudnia w wieku 75 lat zmarł Vaclav Havel. Był pierwszym demokratycznie wybranym prezydentem Czech, architektem przemian, jakie zaszły w Czechosłowacji po upadku żelaznej kurtyny, a także uznanym dramaturgiem. W uroczystościach pogrzebowych w praskiej katedrze św. Wita oprócz rodziny, przyjaciół i przedstawicieli najwyższych władz państwowych Republiki Czeskiej, Havla żegnało 50 delegacji z całego świata. Na placu Hradczańskim zgromadziły się tłumy Czechów, by towarzyszyć mu w ostatniej...

Dyskusje na temat: czechosłowacja