• Informacje na temat:

  dąbrowski józef

Artykuły na temat: dąbrowski józef
 • Pogrzeb Stanisława Dąbrowskiego. "Odszedł wyjątkowy człowiek"

  Stanisław Dąbrowski był niestrudzonym obrońcą sprawiedliwości - wspominał zmarłego pierwszego prezesa Sądu Najwyższego biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek.

 • Na drodze z Opola do Warszawy (między miejscowościami Lisów-Herby) wypadkowi samochodowemu ulegli marszałek Józef Sebesta, przewodniczący Bogusław Wierdak oraz kierujący ich samochodem Izydor Dąbrowski, kierowca urzędu marszałkowskiego.

 • 220 lat temu po raz pierwszy odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego

  ...220 lat temu, 20 lipca 1797 roku, odbyło się pierwsze publiczne wykonanie "Pieśni Legionów Polskich" - utworu napisanego przez Józefa Wybickiego, który na cześć gen. Jana Henryka Dąbrowskiego nazwano "Mazurkiem Dąbrowskiego". Od 1927 roku pieśń stała się oficjalnym hymnem narodowym.

 • Wirtualny spacer po przedwojennym Lublinie, w którym przewodnikiem jest animowana postać Józefa Czechowicza, zaprezentował w czwartek Ośrodek Brama Grodzka Teatr NN z okazji 109. rocznicy urodzin poety.

 • ...20 lipca 1797 r. w Reggio Emilia po raz pierwszy publicznie wykonano "Pieśń Legionów Polskich" napisaną przez Józefa Wybickiego. Po 130 latach utwór nazwany na cześć gen. Jana Henryka Dąbrowskiego "Mazurkiem Dąbrowskiego" stał się hymnem Polski.

 • Legia Warszawa wygrała z Piastem Gliwice. Na stadionie uczczono święto Wojska Polskiego

  Legia Warszawa w piątej kolejce Ekstraklasy wygrała 3:1 z Piastem Gliwice. Mecz rozgrywany był na Stadionie Miejskim im. marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

 • W sobotę Toruń będzie stolicą

  Na Rynku Staromiejskim w Toruniu pojawi się 25 kwietina książę Józef Poniatowski, 150 żołnierzy rozłoży obóz na starówce, a na błoniach nadwiślańskich zostanie rozegrana bitwa. Wydarzenia wojny polsko-austriackiej z 1809 r. przypomni historyczna impreza plenerowa.

 • Bp Wojciech Polak sekretarzem KEP

  Biskup pomocniczy archidiecezji gnieźnieńskiej Wojciech Polak został wybrany na stanowisko sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski - poinformował rzecznik Episkopatu ks. Józef Kloch.

 • Jędruch przyjacielem SLD

  Józef Jędruch, szef Colloseum, oskarżany o gigantyczne wyłudzenia i czekający w Izraelu na ekstradycję, przez 3 lata był asystentem poselskim szefa świętokrzyskiego SLD, Henryka Długosza. Ten ostatni jest jednym z podejrzanych w aferze starachowickiej.

 • ...20 lipca 1797 r. w Reggio Emilia po raz pierwszy publicznie wykonano "Pieśń Legionów Polskich" napisaną przez Józefa Wybickiego. Po 130 latach utwór nazwany na cześć gen. Jana Henryka Dąbrowskiego "Mazurkiem Dąbrowskiego" stał się hymnem Polski.

Dyskusje na temat: dąbrowski józef
 • Re: Marek Suski: Sędzia SN Józef Iwulski nie powinien być sędzią

  suskiperukarzu NIE POWINIENEŚ BYĆ NIGDY POSŁEM

 • Re: Sekularyzatorzy

  "Państwo i Kościół katolicki są to instytucje skazane na walkę ze sobą zawsze i wszędzie." Józef Grabiec-Dąbrowski Historyk, Sekretarz Ligi Państwowości Polskiej w roku 1917

 • Re: Sondaż Kantar Public: Połowa badanych źle ocenia rząd

  Parlamentarzystce PO pytanie dziennikarki TVN sprawiło ogromne problemy. W efekcie dowiedzieliśmy się że słowa "Mazurka Dąbrowskiego" napisał... gen. Dąbrowski, choć był to oczywiście Józef Wybicki.

 • Re: Kraje, które najechały Polskę. Hiszpanie stworzyli mapę

  Jan Henryk Dąbrowski - mason, Hugo Kołłątaj też, tak samo Tadeusz Kościuszko, Józef Poniatowski, Henryk Sienkiewicz, Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki chyba też. W wiekach XVIII i XIX masoneria była prawie jak harcerstwo u dzieci w wieku XX.

 • Re: "Czarne protesty" także poza granicami Polski

  "Państwo i Kościół katolicki są to instytucje skazane na walkę ze sobą zawsze i wszędzie." Józef Grabiec-Dąbrowski Historyk, Sekretarz Ligi Państwowości Polskiej w roku 1917

 • Re: Badania naukowe dowiodły, że psy są mądrzejsze od kotów

  Posłanka PO Okła -Drewnowicz nauczycielka z wykształcenia twierdzi że autorem hymnu polskiego jest Dąbrowski, a Poseł Nowoczesnej niejaki Szłapka nie kojarzy kim był Józef Chełmoński. Oto dowody , że opozycja jest rozumna inaczej , bo nawet kot Jara wie lepiej

 • Re: Morawiecki nieugięty. "Nie jesteśmy w Europie żadnymi petentami"

  Targowica niszczyła Konstytucję - nieuku PiS-owski, a caryca lekkich obyczajów z Moskwy (la Putain Russe, jak mawiali Francuzi, skakała z radości). Tymczasem polscy patrioci szukali wsparcia przeciw konusom, ruskim zdrajcom, gwałcicielom Konstytucji na zachodzie: Dąbrowski, Wybicki, Kościuszko, Józef Poniatowski.

 • Re: ​Abp Głódź: Trwa przywracanie godności i chwały Żołnierzom Niezłomnym

  Z wiadomych powodów "flaszka" nie napomknął ani słowem o tych którzy donosili. Wiktor Skworc - TW "Dąbrowski", abp Józef Życiński - TW "Filozof", abp Henryk Muszyński TW "Henryk", apb Stanisław Wielgus - TW "Grey", bp Alojzy Orszulik - TW "Pireus", bp Mieczysław Cisło - TW "Rzymianin", abp Józef Michalik - TW "Zefir", bp Wiesław Mering - TW "Libella" Prałat Henryk Jankowski TW "Delegat", bp

 • Re: Odstraszanie i dialog. Czy będzie nowa kwatera NATO w Szczecinie?

  i przyjmujemy deklarację założycielską Ruchu „Wolność i Pokój”. Jacek Czaputowicz, Piotr Dąbrowski, Jarosław Dubiel, Grzegorz Ilka, Jerzy Kolarzowski, Roland Kruk, Maciej Kuroń, Piotr Niemczyk, Cezary Orłowicz, Marek Pogłód, Konstanty Radziwiłł, Agnieszka Romaszewska-Guzy, Aleksandra Sarata, Rafał Szczerba, Józef Taran.

 • Re: Denuklearyzacyjna gra Kim Dzong Una

  roku i przyjmujemy deklarację założycielską Ruchu „Wolność i Pokój”. Jacek Czaputowicz, Piotr Dąbrowski, Jarosław Dubiel, Grzegorz Ilka, Jerzy Kolarzowski, Roland Kruk, Maciej Kuroń, Piotr Niemczyk, Cezary Orłowicz, Marek Pogłód, Konstanty Radziwiłł, Agnieszka Romaszewska-Guzy, Aleksandra Sarata, Rafał Szczerba, Józef Taran.