• Informacje na temat:

  dalmatyka

Artykuły na temat: dalmatyka
 • Jak poinformował dr Krzysztof Myśliński z Muzeum Historii Kielc, muzealnicy odwdzięczą się klasztorowi za wypożyczenie eksponatów wsparciem w zabiegach konserwatorskich. Do muzealnej sali poświęconej historii Kielc biskupich (od XIII do XVIII w.) trafiły XVIII-wieczne tkaniny liturgiczne - trzy ornaty i dalmatyka. Na dwóch ornatach naszyte zostały starsze, haftowane herby fundatora Karczówki...

 • Wiemy, co kryje krypta biskupów w katedrze we Fromborku

  Archeolodzy zakończyli badania krypty biskupa Krzysztofa Andrzeja Jana Szembeka, która znajduje się w archikatedrze we Fromborku w woj. warmińsko-mazurskim. Potwierdzili, że pochowano tam sześć osób. Naukowcy znaleźli też porozrzucane przedmioty.

 • 3 tysiące zabytków w ruinach najwyższego niegdyś budynku w Polsce

  ​Poznańska kolegiata św. Marii Magdaleny miała ponad sto metrów! Dumnie wznosiła się przez wieki będąc symbolem miasta. Na przełomie XVIII/XIX w. zniknęła jednak z panoramy miasta, z map i, z czasem, z ludzkiej pamięci. Odkopany w zeszłym roku niewielki fragment budynku już przyniósł tysiące odkopanych przedmiotów i... ciał.

 • Sto cennych i w większości nieznanych zabytków i dzieł sztuki z klasztoru sióstr wizytek w Krakowie prezentuje wystawa "Życie sen krótki. Skarby krakowskich wizytek", którą od piątku będzie można oglądać w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka w Krakowie.

 • Włoskie dzieła w Muzeum Zamojskim

  Wystawę "Sztuka włoska z kolekcji muzealnych i prywatnych w regionie" otwarto w Muzeum Zamojskim w ramach projektu "Zamość - Letni Salon Sztuki Lubelszczyzny"

 • Do 17 lutego czynna jest w galerii "Dawna Synagoga" w Nowym Sączu wystawa zabytków zgromadzonych przez oo karmelitów - Zakonu Braci Najświętszej Maryi Panny z góry Karmel - w klasztorze "Na Piasku" w Krakowie.

 • Trzeci dzień ŚDM. Relacja na żywo, cz. 1

  Msza święta z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski na Jasnej Górze i ceremonia powitalna na krakowskich Błoniach to kulminacyjne punkty trzeciego dnia Światowych Dni Młodzieży. Wieczorem papież Franciszek ma znów pojawić się w oknie przy ul. Franciszkańskiej 3. Zapraszamy do śledzenia naszej relacji na żywo.