• Informacje na temat:

  de revolutionibus

Artykuły na temat: de revolutionibus
 • Mikołaj Kopernik i jego teoria

  Mikołaj Kopernik był autorem dzieła "De revolutionibus orbium coelestium" ("O obrotach ciał niebieskich"), które zostało ogłoszone w Norymberdze w 1543 r. Jego interpretacja heliocentrycznej teorii świata doprowadziła do tzw. "przewrotu kopernikańskiego".

 • Na tropie genów Kopernika

  Rękopis Mikołaja Kopernika "De revolutionibus" przechowywany w Bibliotece Jagiellońskiej znajdzie się pod lupą biegłych z krakowskiego Instytutu Ekspertyz Sądowych.

 • "Rozmowy o człowieku". Niezwykłe spotkania w Krakowie

  ..."Rozmowy o człowieku" to spotkania z mądrymi, pięknymi ludźmi; spotkania, które mają otwierać umysły - mówi prof. dr hab. Dominika Dudek inicjatorka cyklu niezwykłych wywiadów. "To moje ziarnko piasku. Z pełną pokorą uważam, że ziarnko niczego nie zmienia, ale bez ziarnka pisaku nie byłoby Sahary". Kolejne spotkanie z cyklu "Rozmowy o człowieku" już jutro w kawiarnio-księgarni De Revolutionibus...

 • Dzieło Kopernika sprzedane za 2,2 mln dolarów

  Słynne dzieło polskiego astronoma Mikołaja Kopernika "De revolutionibus orbium coelestium" (O obrotach sfer niebieskich) zostało sprzedane za 2,2 mln dolarów na aukcji w nowojorskim domu Christie's. Nabywca zapłacił niemal dwukrotność ceny szacunkowej.

 • W Toruniu skopiowano pierwsze wydanie dzieła Mikołaja Kopernika. Wykonane tradycyjną XVI-wieczną techniką dzieło "De revolutionibus orbium coelestium" trafiło w czwartek do rąk o. Tadeusza Rydzyka - czytamy w "Nowościach".

 • Słynne dzieło Kopernika na aukcji

  Słynne dzieło polskiego astronoma Mikołaja Kopernika "De revolutionibus orbium coelestium" (O obrotach sfer niebieskich") trafi we wtorek na aukcję bibliofilską w nowojorskim domu "Christie's". Rewolucyjne dzieło kanonika warmińskiego ukazało się drukiem w Norymberdze w 1543 roku w nakładzie 400-500 egzemplarzy.

 • Dzieło Kopernika na aukcji w Nowym Jorku

  Słynne dzieło polskiego astronoma Mikołaja Kopernika "De revolutionibus orbium coelestium" (O obrotach sfer niebieskich") trafi na aukcję bibliofilską w nowojorskim domu "Christie's".

 • Dzieło Kopernika sprzedane za 2,2 mln dolarów!

  Słynne dzieło polskiego astronoma Mikołaja Kopernika "De revolutionibus orbium coelestium" (O obrotach sfer niebieskich) zostało sprzedane za 2,2 mln dolarów na aukcji w nowojorskim domu Christie's. Nabywca zapłacił niemal dwukrotność ceny szacunkowej.

 • Biegli z krakowskiego Instytutu Ekspertyz Sądowych zbadają rękopis Mikołaja Kopernika "De revolutionibus", który jest przechowywany w Bibliotece Jagiellońskiej. Chcą sprawdzić czy zachowały się ślady biologiczne mogące pomóc w potwierdzeniu, że fragmenty szkieletu znalezione we Fromborku to szczątki wybitnego astronoma - pisze "Dziennik Polski".

 • Na tropie genów Mikołaja Kopernika

  Biegli z krakowskiego Instytutu Ekspertyz Sądowych zbadają rękopis Mikołaja Kopernika „De revolutionibus”, który jest przechowywany w Bibliotece Jagiellońskiej. Chcą sprawdzić czy zachowały się ślady biologiczne mogące pomóc w potwierdzeniu, że fragmenty szkieletu znalezione we Fromborku to szczątki wybitnego astronoma - pisze "Dziennik Polski".

Zdjęcia na temat: de revolutionibus
 • Grób Kopernika w katedrze fromborskiej
 • Katedra we Fromborku
 • Frombork - widok od strony Zalewu Wiślanego
Dyskusje na temat: de revolutionibus
 • Re: "Różaniec do Granic" - największa akcja religijna od ŚDM

  W muzeum we Fromborku pokazują otwartą księgę "De revolutionibus..." - czysta trygonometria. Imponujące, robi wrażenie...

 • Re: "Chcą wykluczyć chrześcijaństwo z życia publicznego"

  Kopernik wydanie dzieła " De revolutionibus orbium" pośmiertne... - ciekawe dlaczego? Zapewne była długa kolejka w drukarni ?

 • Re: "Rzeczpospolita": Milionowe wyłudzenie na produkcję filetów

  25.10.1956 r.-Podarowany narodowi polskiemu przez władze czechosłowackie rękopis dzieła "De revolutionibus" Jarosława Kaczyńskiego został przekazany Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie.

 • Re: RMF: Opinia grafologów z UW podważa ustalenia biegłych ws. TW "Bolka"

  Podobno istnieją ekspertyzy przypisujące Bolesławowi Wielkiemu autorstwo "De Revolutionibus", IX symfonii oraz słów "Dla człowieka to jeden mały krok, dla ludzkości skok ogromny". Prawda to? Pytam, bo nie wiem.

 • Re: Grupa 45 osób poprosiła służby ratownicze o zwiezienie z Morskiego Oka

  "Jeżeli aż 45 osób znalazło się w takiej sytuacji, to chyba jednak coś z tą informacją było nie tak." Dlatego od stycznia każdy odwiedzający TPN otrzyma od dyrekcji reprint "De revolutionibus orbium coelestium".

 • Re: MON: Żandarmeria nie utrudniała nikomu udziału w ceremonii na Westerplatte

  Czyny kaczyńskiego w ujęciu historycznym: 966 - kaczyński chrzci Polske. 1410 - kaczyński pod Grunwaldem pokonuje osobiście wojska Lrzyżackie. 1543 kaczyński wydaje książkę De revolutionibus orbium coelestium. 1939 - kaczyński sam stawia opór na Westerplatte. 1945 - kaczyski rowala resztki wojsk Hitlerowskich i wygrywa II Wojne Światową. 2004 kaczyński sam i osobiście wprowadza Polskę do unii

 • Re: Polacy uzdrowili, Brytyjczycy spijają śmietankę

  Kopernik musiał wydać swoje "De revolutionibus orbium ....." w heretyckiej Norymberdze bo w Polsce recenzenci zgodnie orzekli że system heliocentryczny jest sprzeczny z nauka Arystotelesa i nauka astronomów Ptolemeusza.

 • Re: Czarne chmury nad Putinem? Ufa mu mniej Rosjan

  Akurat nie. Pierwszy koncepcję heliocentryczną opracował Arystarch z Samos w III w. p.n.e., lecz została ona zapomniana. W czasach nowożytnych sformułował ją M. Kopernik (De revolutionibus orbium coelestium - O obrotach sfer niebieskich, opublikowano w 1543), a udoskonalił (wprowadzając orbity eliptyczne) J. Kepler.

 • Re: Trybunał w Strasburgu bada skargę Dody na Polskę

  Spalić na stosie. Dzieło „De revolutionibus orbium coelestium” Heliocentryczna teoria Kopernika, jako sprzeczna z tekstem biblii, długo nie znajdowała uznania. Giordano Bruno zginął za nią na stosie, a dzieło Kopernika przez ponad dwa wieki pozostawało na indeksie ksiąg zakazanych. W 1609 r. Johannes. Kepler udowaodnił słuszność teorii kopernikańskiej. G. Bruno, Kepler i Galileusz przyczynili się

 • Re: Sensacyjne wyniki badań grobu Jezusa w Jerozolimie

  Tak nauka i postęp nigdy nie był dla kościoła kożystny. Dzieło „De revolutionibus orbium coelestium” Heliocentryczna teoria Kopernika, jako sprzeczna z tekstem biblii, długo nie znajdowała uznania. Giordano Bruno zginął za nią na stosie, a dzieło Kopernika przez ponad dwa wieki pozostawało na indeksie ksiąg zakazanych. W 1609 r. Johannes. Kepler udowaodnił słuszność teorii kopernikańskiej