• Informacje na temat:

  dedecius karl

Artykuły na temat: dedecius karl
 • Niemcy: Zmarł wybitny tłumacz, propagator polskiej kultury Karl Dedecius

  Karl Dedecius, wybitny tłumacz, propagator kultury polskiej w Niemczech, orędownik pojednania polsko-niemieckiego, zmarł w piątek we Frankfurcie nad Menem - poinformował w sobotę rzecznik Niemieckiego Instytutu Kultury Polskiej, którego Dedecius był założycielem.

 • Zmarł wybitny tłumacz, propagator polskiej kultury Karl Dedecius

  Wybitny tłumacz, propagator kultury polskiej w Niemczech, orędownik pojednania polsko-niemieckiego Karl Dedecius zmarł w piątek we Frankfurcie nad Menem - poinformował dziś Niemiecki Instytut Kultury Polskiej, którego Dedecius był założycielem.

 • ...90. urodziny obchodzi dziś Karl Dedecius - najwybitniejszy ambasador kultury polskiej. Ten "Europejczyk z Łodzi" jak sam o sobie napisał w bardzo osobistej książce autobiograficznej, urodził się w tym mieście 20 maja 1921 roku.

 • Ukazała się autobiografia Karla Dedeciusa, łódzkiego Niemca, żołnierza Wehrmachtu, który walczył pod Stalingradem, jednego z najwybitniejszych tłumaczy literatury polskiej na język niemiecki.

 • Listy do Wisławy Szymborskiej przekazane Bibliotece Jagiellońskiej

  Listy do Wisławy Szymborskiej od poetów, tłumaczy i przyjaciół zostały w piątek przekazane Bibliotece Jagiellońskiej. Ich autorami są m.in. Stanisław Barańczak, Karl Dedecius, Zbigniew Herbert, Czesław Miłosz, Julian Przyboś i osoby, których noblistka nie znała.

 • Duda z wizytą w Berlinie: Nie stać nas na wzajemne uprzedzenia

  ...zbudowanie Europy nowej, wolnej i zjednoczonej przez prawa człowieka, demokrację i ideę państwa prawa". Gauck wspomniał postać tłumacza literatury polskiej Karla Dedeciusa, który w 1990 roku określił(...). I także dzisiaj jest aktualne to, co radził Karl Dedecius: trzeba przybliżyć się do siebie, słuchać siebie nawzajem i traktować siebie poważnie - powiedział. Polsko-niemiecki Traktat o dobrym...

 • Prezydent Duda w Berlinie: Nie stać nas na wzajemne uprzedzenia

  ...i ideę państwa prawa". "Trzeba przybliżyć się do siebie" Gauck wspomniał postać tłumacza literatury polskiej Karla Dedeciusa, który w 1990 roku określił stosunki polsko-niemieckie jako chwiejne(...) radził Karl Dedecius: trzeba przybliżyć się do siebie, słuchać siebie nawzajem i traktować siebie poważnie" - powiedział. Polsko-niemiecki Traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy...

 • Są wśród nich m.in. niemiecki tłumacz literatury polskiej Karl Dedecius, kompozytor Henryk Mikołaj Górecki, pisarz Gustaw Herling-Grudziński oraz reżyser Jerzy Jarocki. Tytułu nie otrzyma jednak Roman Polański. Senat uczelni nie przyznał mu tego wyróżnienia z powodu incydentów z "życia prywatnego" reżysera. Uznano, że Polański to osoba zbyt kontrowersyjna.

 • Wałęsa: Niemcy muszą skończyć z kompleksami i przejąć przywództwo w Europie

  ...dialog, proces jednoczenia i promuje Polaków w Europie i na świecie. Nagroda wręczana jest od 2009 r. a jej laureatami byli m.in. prof. Władysław Bartoszewski, prof. Jerzy Buzek, prof. Karl Dedecius...

 • Thatcher złamała rękę - uroczystości odwołane

  ...otrzymali dotąd m.in. Tadeusz Kotarbiński, Karl Dedecius, Leszek Kołakowski, Józef Tischner, Jan Karski, Andrzej Wajda i Kazimierz Dejmek.

Dyskusje na temat: dedecius karl