• Informacje na temat:

  dekolonizacja

Artykuły na temat: dekolonizacja
 • ...: - Lenin nie był krwawym dyktatorem. To człowiek, który zmienił oblicze XX wieku (...) U Lenina są momenty chwały: rewolucja październikowa, a potem dekolonizacja, gdyż rok 1917 zmienił postać świata...

 • To z niego "pochodzi" Państwo Islamskie. Czym jest region MENA?

  ...nauki i radykalizacji, dekolonizacja kulturowa, starcie i konfrontacja z tak zwanym "obcym" - w sferze kultury, społecznej ale też politycznej, czy ekonomicznej. Do tego dochodzą niechęć społeczna...

 • "Międzymorze", czyli podróże przez prawdziwą i wyobrażoną Europę Środkową

  - To miała być jazda tropem tego wymarzonego Międzymorza, ale też obraz tego, co się dzieje tu i teraz. Chciałem osadzić rzeczywistość między trzema konkretnymi punktami: Niemcami, Rosją oraz Turcją i oddać w narracji chaotyczność, jaka powstała, kiedy w Europie Środkowej wymyślono, że państwa narodowe to jest najlepsza rzecz na świecie - tak w telegraficznym skrócie o swojej najnowszej książce mówi pisarz i reporter Ziemowit Szczerek. Dla naszych czytelników mamy kilka egzemplarzy wydanego w...

 • Gdyby Polska była na miejscu Rosji...

  ...-imperializacji w wymiarze polityczno - strategicznym można uznać za zakończone a dekolonizacja ekonomiczna i kulturowa nabrała tempa, przy którym trudno będzie ją zatrzymać, lub tym bardziej odwrócić...

 • Pisarz zastrzelił się w Notre Dame. Wcześniej umieścił na blogu znaczący wpis

  Francuski pisarz i historyk Dominique Venner zastrzelił się w katedrze Notre Dame w Paryżu. Przed samobójstwem umieścił na blogu wpis: "Potrzeba spektakularnych i symbolicznych gestów, żeby obudzić ludzi i ich uśpione sumienia".

 • 10 lat temu zmarł mistrz literackiego reportażu Ryszard Kapuściński

  W poniedziałek przypada 10. rocznica śmierci mistrza reportażu literackiego i najwybitniejszego pisarza wśród reporterów - Ryszarda Kapuścińskiego. Był podróżnikiem, reporterem, pisarzem, w latach 1958-72 dziennikarzem i korespondentem Polskiej Agencji Prasowej.

 • RMF24: Pisarz zastrzelił się w Notre Dame. Wcześniej umieścił na blogu znaczący wpis

  Francuski pisarz i historyk Dominique Venner zastrzelił się po południu w katedrze Notre Dame w Paryżu. Przed samobójstwem umieścił na blogu wpis: "Potrzeba spektakularnych i symbolicznych gestów, żeby obudzić ludzi i ich uśpione sumienia".

 • Wynik szkockiego referendum jest korzystny, dowodzi bowiem, że ewentualna secesja małego narodu czy grupy etnicznej w zjednoczonej Europie nie jest łatwa; ale proces ten został spowolniony, a nie zatrzymany - powiedział PAP prof. Wawrzyniec Konarski.

 • ​Boko Haram w odwrocie

  Choć władze Nigerii, przy udziale sił międzynarodowych, powoli odnoszą sukcesy w walce z islamistami z Boko Haram, to jednak miejscowi chrześcijanie nie mogą jeszcze czuć się bezpieczni.

 • ​Pierwsze referendum de Gaulle’a

  57 lat temu, 4 września 1958 generał Charles de Gaulle wygłosił przemówienie do tysięcy Francuzów zgromadzonych na paryskim Placu Republiki, przedstawił im w głównych zarysach projekt nowej konstytucji i zachęcił do jej przyjęcia w nachodzącym referendum. Odbyło się ono 28 września i zakończyło miażdżącym zwycięstwem "tak" (ponad 80 proc. ważnie oddanych głosów, przy blisko 85-proc. frekwencji), po czym 4 października nową ustawę zasadniczą promulgowano.

Zdjęcia na temat: dekolonizacja
Dyskusje na temat: dekolonizacja