• Informacje na temat:

  dekolonizacja

Artykuły na temat: dekolonizacja
 • Wielka Brytania straci kolonię? Opinia Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości

  Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości (MTS) wydał w poniedziałek niewiążącą opinię doradczą, przyznającą Mauritiusowi rację w sporze z Wielką Brytanią o archipelag Czagos na Oceanie Indyjskim.

 • MTS: Wielka Brytania musi oddać wyspy Czagos Mauritiusowi

  Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości (MTS) wydał w poniedziałek niewiążącą opinię doradczą, przyznającą Mauritiusowi rację w sporze z Wielką Brytanią o archipelag Czagos na Oceanie Indyjskim.

 • W wieku 85 lat zmarł V.S. Naipaul, laureat nagrody Nobla

  ​W wieku 85 lat zmarł brytyjski pisarz, laureat nagrody Nobla w 2001 r.w dziedzinie literatury, V.S. Naipaul - poinformowała w sobotę BBC. Pisarz zmarł w swoim domu w Londynie w otoczeniu rodziny. Naipaul uznawany jest za jednego z najwybitniejszych brytyjskich pisarzy XX wieku.

 • Zmarł pisarz V.S. Naipaul

  W wieku 85 lat zmarł brytyjski pisarz, laureat nagrody Nobla w 2001 r.w dziedzinie literatury, V.S. Naipaul - poinformowała w sobotę BBC. Pisarz zmarł w swoim domu w Londynie w otoczeniu rodziny.

 • ...: - Lenin nie był krwawym dyktatorem. To człowiek, który zmienił oblicze XX wieku (...) U Lenina są momenty chwały: rewolucja październikowa, a potem dekolonizacja, gdyż rok 1917 zmienił postać świata...

 • Francja "zubożyła Afrykę"? Ambasador na dywaniku

  Ambasador Włoch Teresa Castaldo została w poniedziałek wezwana do MSZ Francji po wypowiedzi włoskiego wicepremiera Luigiego Di Maio, który oskarżył Paryż o "zubożanie Afryki" i "pogłębianie kryzysu migracyjnego" - poinformowało źródło we francuskim rządzie.

 • To z niego "pochodzi" Państwo Islamskie. Czym jest region MENA?

  ...nauki i radykalizacji, dekolonizacja kulturowa, starcie i konfrontacja z tak zwanym "obcym" - w sferze kultury, społecznej ale też politycznej, czy ekonomicznej. Do tego dochodzą niechęć społeczna...

 • "Międzymorze", czyli podróże przez prawdziwą i wyobrażoną Europę Środkową

  - To miała być jazda tropem tego wymarzonego Międzymorza, ale też obraz tego, co się dzieje tu i teraz. Chciałem osadzić rzeczywistość między trzema konkretnymi punktami: Niemcami, Rosją oraz Turcją i oddać w narracji chaotyczność, jaka powstała, kiedy w Europie Środkowej wymyślono, że państwa narodowe to jest najlepsza rzecz na świecie - tak w telegraficznym skrócie o swojej najnowszej książce mówi pisarz i reporter Ziemowit Szczerek. Dla naszych czytelników mamy kilka egzemplarzy wydanego w...

 • Gdyby Polska była na miejscu Rosji...

  ...-imperializacji w wymiarze polityczno - strategicznym można uznać za zakończone a dekolonizacja ekonomiczna i kulturowa nabrała tempa, przy którym trudno będzie ją zatrzymać, lub tym bardziej odwrócić...

 • 10 lat temu zmarł mistrz literackiego reportażu Ryszard Kapuściński

  W poniedziałek przypada 10. rocznica śmierci mistrza reportażu literackiego i najwybitniejszego pisarza wśród reporterów - Ryszarda Kapuścińskiego. Był podróżnikiem, reporterem, pisarzem, w latach 1958-72 dziennikarzem i korespondentem Polskiej Agencji Prasowej.

Zdjęcia na temat: dekolonizacja
Dyskusje na temat: dekolonizacja