• Informacje na temat:

  dekret grudniowy

Artykuły na temat: dekret grudniowy
 • ​Trybunał Konstytucyjny odroczył wyrok ws. ustawy o gruntach warszawskich

  ...- Trybunał Konstytucyjny odroczył we wtorek bez terminu ogłoszenie wyroku ws. ustawy o gruntach warszawskich, która miała rozwiązać problem nieruchomości objętych tzw. dekretem Bieruta z 1945 r. Ustawę przed decyzją o podpisaniu zaskarżył poprzedni prezydent Bronisław Komorowski.

 • Prezydent podpisał ustawę o gruntach warszawskich

  Prezydent Andrzej Duda podpisał tzw. małą ustawę reprywatyzacyjną dot. gruntów warszawskich - poinformował we wtorek wieczorem dyrektor prezydenckiego biura prasowego Marek Magierowski. Ustawa ma rozwiązać problem nieruchomości objętych tzw. dekretem Bieruta z 1945 r.

 • Hiszpania: Król rozwiązał parlament. Wybory 26 czerwca

  Król Hiszpanii Filip VI podpisał we wtorek dekret rozwiązujący parlament i wyznaczający na 26 czerwca datę przyspieszonych wyborów. W kraju trwał polityczny impas, odkąd wybory parlamentarne z grudnia nie dały żadnej partii wyraźnego mandatu do rządzenia.

 • W rocznicę stanu wojennego oddajmy hołd jego ofiarom. Zapalmy w domach Światła Wolności

  Dzisiaj o 19:30 zapalmy w oknach naszych domów Światła Wolności - apeluje Instytut Pamięci Narodowej, zachęcając do uczczenia w ten sposób pamięci ofiar stanu wojennego. Dokładnie 36 lat temu, 13 grudnia 1981 roku, gen. Wojciech Jaruzelski ogłosił ukonstytuowanie się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego i wprowadzenie na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju.

 • Mija 34. rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego

  W niedzielę 13 grudnia 1981 roku o godzinie 6:00 rano Polskie Radio nadało wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w którym poinformował Polaków o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju. Jeszcze 12 grudnia przed północą władze komunistyczne rozpoczęły zatrzymywanie działaczy opozycji...

 • Ukraina: Turczynow odwołał Iljina z funkcji szefa Sztabu Generalnego

  P.o. prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow odwołał admirała Jurija Iljina ze stanowiska szefa sztabu generalnego i naczelnego dowódcy sił zbrojnych. Dekret o tej decyzji został opublikowany w piątek na stronie internetowej Turczynowa.

 • Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew podpisał dekret, na mocy którego wyznaczył termin wyborów do Dumy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu, na 4 grudnia bieżącego roku.

 • Janukowycz rozmawia z opozycją. Rosja ostrzega USA: Nie ingerujcie

  Prezydent Ukrainy spotkał się po południu z przywódcami opozycji. Wcześniej na Majdanie ogłoszono, że Wiktor Janukowycz przygotował już dekret o stanie nadzwyczajnym. Tymczasem minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow poinformował, że podczas niedawnego spotkania z sekretarzem stanu USA Johnem Kerrym przestrzegł Waszyngton przed ingerowaniem w sytuację na Ukrainie.

 • W niedzielę 13 grudnia 1981 r. o godz. 6 rano Polskie Radio nadało wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w którym informował on Polaków o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju.

 • Rumuński rząd przetrwał próbę. "Sygnał ostrzegawczy"

  ...grudniowych wyborach mają w 329-osobowej Izbie Deputowanych około 60 procent, wstrzymali się od głosu. Za wnioskiem opowiedziało się 161 deputowanych, osiem osób było przeciw. Przegłosowanie wniosku opozycji(...) korupcję, które było uważane za najpoważniejszy krok wstecz na drodze reform, jakie podjęła Rumunia po wejściu do Unii Europejskiej w 2007 roku. Krytycy dekretu, który potępili także zachodni partnerzy...