• Informacje na temat:

  dekret grudniowy

Artykuły na temat: dekret grudniowy
 • ​Trybunał Konstytucyjny odroczył wyrok ws. ustawy o gruntach warszawskich

  ...- Trybunał Konstytucyjny odroczył we wtorek bez terminu ogłoszenie wyroku ws. ustawy o gruntach warszawskich, która miała rozwiązać problem nieruchomości objętych tzw. dekretem Bieruta z 1945 r. Ustawę przed decyzją o podpisaniu zaskarżył poprzedni prezydent Bronisław Komorowski.

 • Prezydent podpisał ustawę o gruntach warszawskich

  Prezydent Andrzej Duda podpisał tzw. małą ustawę reprywatyzacyjną dot. gruntów warszawskich - poinformował we wtorek wieczorem dyrektor prezydenckiego biura prasowego Marek Magierowski. Ustawa ma rozwiązać problem nieruchomości objętych tzw. dekretem Bieruta z 1945 r.

 • Hiszpania: Król rozwiązał parlament. Wybory 26 czerwca

  Król Hiszpanii Filip VI podpisał we wtorek dekret rozwiązujący parlament i wyznaczający na 26 czerwca datę przyspieszonych wyborów. W kraju trwał polityczny impas, odkąd wybory parlamentarne z grudnia nie dały żadnej partii wyraźnego mandatu do rządzenia.

 • W rocznicę stanu wojennego oddajmy hołd jego ofiarom. Zapalmy w domach Światła Wolności

  Dzisiaj o 19:30 zapalmy w oknach naszych domów Światła Wolności - apeluje Instytut Pamięci Narodowej, zachęcając do uczczenia w ten sposób pamięci ofiar stanu wojennego. Dokładnie 36 lat temu, 13 grudnia 1981 roku, gen. Wojciech Jaruzelski ogłosił ukonstytuowanie się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego i wprowadzenie na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju.

 • Mija 34. rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego

  W niedzielę 13 grudnia 1981 roku o godzinie 6:00 rano Polskie Radio nadało wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w którym poinformował Polaków o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju. Jeszcze 12 grudnia przed północą władze komunistyczne rozpoczęły zatrzymywanie działaczy opozycji...

 • Ukraina: Turczynow odwołał Iljina z funkcji szefa Sztabu Generalnego

  P.o. prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow odwołał admirała Jurija Iljina ze stanowiska szefa sztabu generalnego i naczelnego dowódcy sił zbrojnych. Dekret o tej decyzji został opublikowany w piątek na stronie internetowej Turczynowa.

 • Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew podpisał dekret, na mocy którego wyznaczył termin wyborów do Dumy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu, na 4 grudnia bieżącego roku.

 • Janukowycz rozmawia z opozycją. Rosja ostrzega USA: Nie ingerujcie

  Prezydent Ukrainy spotkał się po południu z przywódcami opozycji. Wcześniej na Majdanie ogłoszono, że Wiktor Janukowycz przygotował już dekret o stanie nadzwyczajnym. Tymczasem minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow poinformował, że podczas niedawnego spotkania z sekretarzem stanu USA Johnem Kerrym przestrzegł Waszyngton przed ingerowaniem w sytuację na Ukrainie.

 • W niedzielę 13 grudnia 1981 r. o godz. 6 rano Polskie Radio nadało wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w którym informował on Polaków o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju.

 • Hiszpania: Tysiące seniorów wyszło na ulice. Żądają podwyżek emerytur

  ...w parze z poziomem inflacji. Uznał za niewystarczającą podwyżkę emerytur przewidzianą grudniowym dekretem rządu. Przewiduje ona średni ich wzrost o 1,6 proc. W marszu, który przeszedł m.in. koło dworca(...) władzach ich koledzy w Katalonii. W ich efekcie w piątek na znak protestu wycofały się z regionu firmy Uber i Cabify. Na mocy wydanego w Katalonii dekretu wydłużony został minimalny czas pomiędzy...