• Informacje na temat:

  demokracja ateńska

Artykuły na temat: demokracja ateńska
 • ...​Demokracja ateńska to system sprawowania władzy przez lud w okresie VI do połowy IV wieku p.n.e. w greckiej Attyce.

 • Porównywanie 37-złotowej podwyżki emerytury sąsiadki z 80-tysięczną nagrodą dla ministra i oburzanie się tym zestawieniem, to oczywista demagogia. Ta zresztą towarzyszy niemal wszystkim polskim informacjom i dyskusjom o zarobkach urzędników i funkcjonariuszy państwowych. Nigdy więc dość przypominania, że wynagrodzenia za pełnienie funkcji publicznych zostały wprowadzone już u początków demokracji ateńskiej, aby zapewnić równy dostęp do tych stanowisk wszystkim obywatelom, bez względu na ich...

 • W kolebce europejskiej demokracji na ateńskiej Agorze, u stóp Akropolu odbędzie się dziś uroczystość podpisania Traktatu Akcesyjnego przez przywódców Unii Europejskiej i przedstawicieli 10 krajów kandydackich. Jak to wydarzenie komentowane jest w krajach, które już należą do Unii oraz w państwie, które będzie sąsiadować z tym molochem - w Rosji – sprawdzali korespondenci RMF.

 • Otwarto nowe Muzeum Akropolu

  Wieczorem otwarto uroczyście w Atenach nowe Muzeum Akropolu, które prezentuje rzeźby i inne dzieła sztuki ze szczytowego okresu starożytnej demokracji ateńskiej.

 • Premier Grecji: Powiedzcie dumne "nie" tym, którzy was terroryzują

  "Powiedzcie dumne nie ultimatom i tym, którzy was terroryzują" - mówił szef greckiego rządu Aleksis Cipras podczas wielotysięcznej demonstracji przeciwników dalszych wyrzeczeń i reform. Przekonywał zebranych na ateńskim placu Syntagma rodaków, że głosowanie na "nie" to wybór "godnego życia w Europie".

 • Uroczyste otwarcie Nowego Muzeum Akropolu

  Dzisiaj zostanie uroczyście otwarte nowe Muzeum Akropolu w Atenach, w którym prezentowane będą rzeźby i inne dzieła sztuki ze szczytowego okresu starożytnej demokracji ateńskiej.

 • Nowy sondaż potwierdza przewagę konserwatystów nad Syrizą

  Gdyby wybory w Grecji odbyły się w przyszłą niedzielę, najsilniejszym ugrupowaniem byłaby konserwatywna Nowa Demokracja (ND) - wynika z opublikowanego w niedzielę sondażu. To kolejny sondaż sygnalizujący osłabienie rządzącej skrajnie lewicowej partii Syriza.

 • Bronisław Komorowski otrzymał nagrodę "Peryklesa"

  ...akceptuje się demokrację i jej wyroki, nawet różne bardzo bolesne zjawiska, o których wspominał Olek Hall, ale akceptuje się je w imię głębokiego przekonania, że demokracja to wolność. Bez wolności nie ma...

 • Ekspert: Wybory w Grecji wygra Syriza

  W większości sondaży przed wyborami parlamentarnymi Syriza i Nowa Demokracja (ND) idą niemal łeb w łeb. - Ostatnie sondaże opublikowane w piątek tuż przed ciszą wyborczą już pokazują, że poparcie(...) Demokracja, poprą Syrizę, bo nie identyfikują się z systemem politycznym reprezentowanym przez Wangelisa Meimarakisa, przywódcę ND  "Głosowanie strategiczne" Hatzis, który sądzi, że Syriza uzyska ok. 33

 • Grecja: Rozpoczęły się przedterminowe wybory parlamentarne

  W Grecji rozpoczęły się w niedzielę rano przedterminowe wybory parlamentarne. Faworytami głosowania są skrajnie lewicowa partia Syriza byłego premiera Aleksisa Ciprasa i konserwatywna Nowa Demokracja kierowana przez Wangelisa Meimarakisa.

Dyskusje na temat: demokracja ateńska
 • Re: Oświadczenie rzeczniczki Departamentu Stanu USA w sprawie sytuacji w Polsce

  Raczej demokracja ateńska była pierwszą w Europie i na świecie zarazem...

 • Re: Beata Szydło: Chcemy dogłębnych zmian w systemie sprawiedliwości

  Demokracja ateńska stosowała ostracyzm. Wprawdzie używanie tak szlachetnego sformułowania w odniesieniu do pis to niemal grzech, ale mechanizm jak najbardziej pasuje. Tylko zamiast 10 będzie to 100 lat.

 • Re: ​Ziobro: Obrona przed napaścią powinna być zgodna z prawem

  Jaja sobie robicie?! Co to znaczy... powinna?! - ONA MUSI BYĆ, A SĄDY - EWENTUALNIE - SĄ OD TEGO, ŻEBY UDOWODNIĆ ZASADNOŚĆ JEJ ZACHOWANIA, CZY PRZEKROCZENIA. Demokracja ateńska, od dzisiejszej, różni się tym, że... upłynęły wieki

 • Re: Uciekający pociąg Grecji

  Noc cóż. Historia kołem się toczy. Demokracja ateńska zgodnie przegłosowała uśmiercenie Sokratesa......... to niech teraz coś mądrzejszego wymyśli........ Darmozjady cholerne.........

 • Re: Kraków: Z Wisły wyłowiono ciało młodej kobiety

  Ustrój? Jaki ustrój. każdy jest fikcją a największą demokracja. Chodzi o poglądy tych, którzy się pod ta fikcję podszywają. Te tzw ustroje lub ustrojstwa różnią się tylko tym jak się nazywa tego kto jest u władzy. Cesarz. cesarstwo, król królestwo itd. itd. W starożytności tez była demokracja. Chociażby demokracja ateńska.

 • Re: Spór o krzyż na zamku w Berlinie

  To jaka to odbudowa jeżeli chcą zmienić projekt. Przodkowie nie wstydzili się bycia chrześcijanami i wybudowali tak a nie inaczej. Spróbujcie taki numer muzułmanom zrobić i usuńcie z meczetu ich symbole.. Demokracja to system destrukcyjny i zawsze upadnie jak demokracje ateńska czy rzymska to tylko kwestia czasu. W demokracji nie rządzą najmądrzejsi tylko najliczniejsi.

 • Re: Spór o Sąd Najwyższy w Sejmie

  DEMOKRACJA ATEŃSKA: Sędziami byli wyłonieni w drodze losowania obywatele. Losowano ich spośród chętnych na roczną kadencję. Nie było sędziów zawodowych. Zwykle prostą sprawę rozstrzygalo 200 sędziów na raz, sprawy wyższej rangi 500 sędziów na raz. Duża liczba sędziów przy jednej sprawie wynikała z założenia, że dużą liczbę osób trudniej skorumpować. ...

 • Re: Piotr Liroy-Marzec wykluczony z klubu Kukiz'15

  swoje szanse w walce ? Zbierają się do kupy czyli ... tworzą partie. I tak historia zatoczy koło, o czym pewnie Kukiz 15 nie wie. Parlamenty , partie zostały już dawno temu wymyślone a demokracja ateńska możliwa jest w małych strukturach a nawet i w niej doszli z czasem do sposobów na wpływanie na ogół przez jednostki i skończyła się demokracja ateńska. Kukiz 15 swój program oparło na idei

 • Re: CBOS: Sondaż poparcia dla partii politycznych

  Utopia? W starożytnej Grecji też była utopia, a nie demokracja ateńska? Dzisiaj 100% społeczeństwa może korzystać z demokracji bezpośredniej, podczas gdy w Atenach korzystało tylko 30% społeczeństwa, ponieważ nie wszyscy mieli prawo głosu. W dobie komputerów i Internetu to żaden problem!