• Informacje na temat:

  demokracja ateńska

Artykuły na temat: demokracja ateńska
 • ...​Demokracja ateńska to system sprawowania władzy przez lud w okresie VI do połowy IV wieku p.n.e. w greckiej Attyce.

 • Porównywanie 37-złotowej podwyżki emerytury sąsiadki z 80-tysięczną nagrodą dla ministra i oburzanie się tym zestawieniem, to oczywista demagogia. Ta zresztą towarzyszy niemal wszystkim polskim informacjom i dyskusjom o zarobkach urzędników i funkcjonariuszy państwowych. Nigdy więc dość przypominania, że wynagrodzenia za pełnienie funkcji publicznych zostały wprowadzone już u początków demokracji ateńskiej, aby zapewnić równy dostęp do tych stanowisk wszystkim obywatelom, bez względu na ich...

 • W kolebce europejskiej demokracji na ateńskiej Agorze, u stóp Akropolu odbędzie się dziś uroczystość podpisania Traktatu Akcesyjnego przez przywódców Unii Europejskiej i przedstawicieli 10 krajów kandydackich. Jak to wydarzenie komentowane jest w krajach, które już należą do Unii oraz w państwie, które będzie sąsiadować z tym molochem - w Rosji – sprawdzali korespondenci RMF.

 • Otwarto nowe Muzeum Akropolu

  Wieczorem otwarto uroczyście w Atenach nowe Muzeum Akropolu, które prezentuje rzeźby i inne dzieła sztuki ze szczytowego okresu starożytnej demokracji ateńskiej.

 • Premier Grecji: Powiedzcie dumne "nie" tym, którzy was terroryzują

  "Powiedzcie dumne nie ultimatom i tym, którzy was terroryzują" - mówił szef greckiego rządu Aleksis Cipras podczas wielotysięcznej demonstracji przeciwników dalszych wyrzeczeń i reform. Przekonywał zebranych na ateńskim placu Syntagma rodaków, że głosowanie na "nie" to wybór "godnego życia w Europie".

 • Uroczyste otwarcie Nowego Muzeum Akropolu

  Dzisiaj zostanie uroczyście otwarte nowe Muzeum Akropolu w Atenach, w którym prezentowane będą rzeźby i inne dzieła sztuki ze szczytowego okresu starożytnej demokracji ateńskiej.

 • Nowy sondaż potwierdza przewagę konserwatystów nad Syrizą

  Gdyby wybory w Grecji odbyły się w przyszłą niedzielę, najsilniejszym ugrupowaniem byłaby konserwatywna Nowa Demokracja (ND) - wynika z opublikowanego w niedzielę sondażu. To kolejny sondaż sygnalizujący osłabienie rządzącej skrajnie lewicowej partii Syriza.

 • Bronisław Komorowski otrzymał nagrodę "Peryklesa"

  ...akceptuje się demokrację i jej wyroki, nawet różne bardzo bolesne zjawiska, o których wspominał Olek Hall, ale akceptuje się je w imię głębokiego przekonania, że demokracja to wolność. Bez wolności nie ma...

 • Ekspert: Wybory w Grecji wygra Syriza

  W większości sondaży przed wyborami parlamentarnymi Syriza i Nowa Demokracja (ND) idą niemal łeb w łeb. - Ostatnie sondaże opublikowane w piątek tuż przed ciszą wyborczą już pokazują, że poparcie(...) Demokracja, poprą Syrizę, bo nie identyfikują się z systemem politycznym reprezentowanym przez Wangelisa Meimarakisa, przywódcę ND  "Głosowanie strategiczne" Hatzis, który sądzi, że Syriza uzyska ok. 33

 • Grecja: Rozpoczęły się przedterminowe wybory parlamentarne

  W Grecji rozpoczęły się w niedzielę rano przedterminowe wybory parlamentarne. Faworytami głosowania są skrajnie lewicowa partia Syriza byłego premiera Aleksisa Ciprasa i konserwatywna Nowa Demokracja kierowana przez Wangelisa Meimarakisa.

Dyskusje na temat: demokracja ateńska