• Informacje na temat:

  demokracja szlachecka

Artykuły na temat: demokracja szlachecka
 • Nowy rząd został wczoraj zaprezentowany na Majdanie i zaakceptowany przez zgromadzonych tam ludzi. Dopiero po tej akceptacji ma być dzisiaj poddany głosowaniu w parlamencie. Symboliczny pokłon nowej ekipy przed ludźmi, którzy odsunęli Janukowycza od władzy, i w miejscu gdzie kilkadziesiąt osób oddało życie za to życie, czy może nowy mechanizm ustrojowy?

 • Konstytucja Nihil novi została uchwalona na sejmie w Radomiu w 1505 r. Jej przyjęcie uznawane jest za początek okresu demokracji szlacheckiej w Polsce.

 • Niezwykłe osiągnięcie ustrojowe, jakim była demokracja szlachecka, za Jana III Sobieskiego wpadło w pułapkę. By rozerwać gorset złotej wolności, ukochanej zarówno przez szlachtę, magnatów, jak i przez państwa ościenne, trzeba by użyć siły. Co monarcha w tej sprawie uczynił?

 • Strzeżmy się patriotów

  ..., którzy poza odziedziczonym herbem niczego nie posiadali. I słusznie: owa szlachecka gołota (hołota, mówiąc z ruska), wieszająca się u pańskich klamek i ślepo oddająca swe głosy karmiącym ją magnatom, sprawiła, że demokracja stała się w Rzeczpospolitej fikcją. Podobnie myśleli twórcy pochodzącej z tych samych czasów konstytucji Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, przyznając głos tylko tym...

 • Czeski książę, który zaśpiewał gorzej niż Kaczyński

  Czesi nabijają się ze szlacheckich pretensji Polaków, ale sami właśnie pozwolili się uwieść arystokracie. Do drugiej tury wyborów prezydenckich dostał się tam niespodziewanie książę Karel Schwarzenberg. A dokładnie: książę Karl Johannes Nepomuk Josef Norbert Friedrich Antonius Wratislaw Mena Fürst zu Schwarzenberg.

 • Kaczyński: W normalnym kraju Komorowski nie miałby szans na karierę

  W każdym normalnym europejskim kraju o ustabilizowanej demokracji człowiek, który wyśmiewa się po informacjach o strzałach w kierunku kolumny, gdzie jechał prezydent państwa, wypadłby z polityki - mówi Jarosław Kaczyński, Gość Krzysztofa Ziemca w RMF FM. Nawiązał w ten sposób do wypowiedzi Bronisława Komorowskiego: "Jaka wizyta, taki zamach, bo z 30 metrów nie trafić w samochód, to trzeba ślepego snajpera".

 • „W normalnym kraju Komorowski nie miałby szans na karierę"

  „W każdym normalnym europejskim kraju o ustabilizowanej demokracji człowiek, który wyśmiewa się po informacjach o strzałach w kierunku kolumny, gdzie jechał prezydent państwa, wypadłby z polityki” - mówi Jarosław Kaczyński, Gość Krzysztofa Ziemca w RMF FM. Nawiązał w ten sposób do wypowiedzi Bronisława Komorowskiego: „Jaka wizyta, taki zamach, bo z 30 metrów nie trafić z samochód to trzeba ślepego snajpera”. Prezes Prawa i Sprawiedliwości jest przekonany, że jego ugrupowanie wygra najbliższe...

 • "Trybunał" polskim słowem roku 2016. W zestawieniu także "Pięćset Plus" i "miłosierdzie"

  ..." - skomentował językoznawca. Pozostałe słowa wyróżnione przez kapitułę to: "Brexit", "demokracja", "edukacja", "dobra zmiana", "miłosierdzie", "Pięćset Plus", "postprawda", "(czarny) protest" oraz...

 • Marsz Sprawiedliwości Społecznej w Warszawie. "Jesteśmy traktowani jak nielegalni imigranci"

  Ok. 500 osób uczestniczyło w Warszawie w Marszu Sprawiedliwości Społecznej zorganizowanym m.in. przeciwko niewypłacaniu pracownikom wynagrodzeń. Demonstracja Ruchu Sprawiedliwości Społecznej przeszła z ronda de Gaulle'a przed kancelarię premiera.

 • Twoje Miasto w Faktach RMF FM: Jedyny taki rynek w Europie czy perła uzdrowisk?

  Brzeszcze, Bartoszyce, Krynica-Zdrój, Pułtusk, Łask, a może Koło? To Wy zdecydujecie, skąd tym razem nadamy Twoje Miasto w Faktach RMF FM. Do jednej z tych miejscowości już w sobotę przyjedzie nasz żółto-niebieski wóz satelitarny. Czekamy na głosy w sondzie! Wyniki poznamy w czwartkowe południe.

Dyskusje na temat: demokracja szlachecka