• Informacje na temat:

  denar

Artykuły na temat: denar
 • Znalazł na polu srebrne denary bite w Cesarstwie Rzymskim! "Leżały rozsypane na ziemi"

  Prawdziwy skarb odkrył miłośnik historii z Zalewa w Warmińsko-Mazurskiem na polu ornym koło swojej miejscowości: znalazł tam 86 srebrnych denarów, bitych w I i II wieku n.e. w Cesarstwie Rzymskim! Starożytne znalezisko trafiło do zbiorów lokalnego Muzeum w Ostródzie.

 • Od wtorku klienci niektórych sklepów i restauracji w Chorzowie będą mogli - prócz złotówek - płacić "denarami chorzowskimi". Poza względami promocyjnymi, wybito je m.in. by przypomnieć, że monetami o tej nazwie płacono przed wiekami w Polsce, także we wzmiankowanej po raz pierwszy w 1257 r. wsi Chorzów.

 • Po "denary" do stolicy

  Mieszko I z żoną Dąbrówką i synem Bolesławem Chrobrym wyruszają jutro do Warszawy przypomnieć, że to poznański Ostrów Tumski był pierwszym ośrodkiem państwowości i chrześcijaństwa na polskich ziemiach.

 • Denary Toruńskie na rocznicę urodzin Kopernika

  W 537. rocznicę urodzin wielkiego polskiego astronoma, która przypada w piątek 19 lutego zostaną wprowadzone do lokalnego obiegu Denary Toruńskie z wizerunkiem Mikołaja Kopernika. Denarami będzie można płacić w kilkudziesięciu punktach, np. w muzeach i kasach komunikacji miejskiej.

 • ...4 denary to pierwszy "dukat lokalny" przygotowany przez Mennicę Polską S.A. dla Opola, na zlecenie opolskiej Parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

 • Odkrycia dokonano podczas prac wykopaliskowych prowadzonych przez archeologów w rzymskim obozie wojskowym Vindolanda z I w. n.e., którego pozostałości znajdują się w pobliżu wioski Bardon Mill w hrabstwie Northumberland w północnej Anglii. Jak poinformował dr Andrew Birley, kierujący pracami na stanowisku, archeolodzy odkryli 21 srebrnych denarów ukrytych w płytkim dołku w posadzce jednego...

 • Miłośnik historii znalazł na polu starożytny skarb

  Miłośnik historii znalazł na polu ornym k. Zalewa (woj. warmińsko-mazurskie) skarb złożony z 86 srebrnych denarów, bitych w I i II wieku n. e. w Cesarstwie Rzymskim. Starożytne znalezisko trafiło do zbiorów lokalnego Muzeum w Ostródzie.

 • Skarby Rynku Głównego

  Czternastowieczne przedmioty, w tym świetnie zachowany wytłaczany, skórzany relikwiarz, fragment okucia książki z alfabetem łacińskim, miniaturowe kości do gry i srebrny denar Władysława Łokietka z 1320 roku - to odkrycia archeologów pracujących na Rynku Głównym w Krakowie.

 • Sensacyjne odkrycie archeologiczne w Krakowie. Pierwsi pokazujemy zdjęcia z prac!

  Osada wczesnośredniowieczna funkcjonująca przed przybyciem dominikanów do Krakowa, mury pierwszego lub drugiego kościoła Dominikanów, cmentarz wewnątrzkościelny z 20 - jak na razie - odkrytymi miejscami pochówku, sznur modlitewny z paciorków z gagatu z brązowym medalikiem i około 40 monet: denarów jagiellońskich czy szelągów Karola Gustawa. To tylko niektóre skarby, jakie udało się odkryć podczas...

 • W piątek w samo południe miasto Opole uroczyście wyemitowało swój lokalny pieniądz - monetę 4 denary. To jedyna w Polsce moneta lokalna wybita z okazji ogłoszonego przez papieża Benedykta XVI roku św. Pawła. Denarami z wizerunkiem świętego można płacić w kilkudziesięciu punktach handlowych w mieście.

Zdjęcia na temat: denar
Wideo na temat: denar
Dyskusje na temat: denar