• Informacje na temat:

  denazyfikacja

Artykuły na temat: denazyfikacja
 • Sikorski: Sprawa Memoriału odzwierciedla stan wolności w Rosji

  ...się zmierzyły, czyli z własną, totalitarną przeszłością. A stawiam tezę, że tak jak z Niemcami pojednaliśmy się i Niemców się już nie boimy, dlatego, że nastąpiła denazyfikacja nie tylko osób i pamięci...

 • Powojenne Niemcy: Większość urzędników MSW była nazistami

  ...legitymację NSDAP. Odsetek ten jest wyższy, niż naukowcy do tej pory zakładali i znacznie wyższy, niż podają wewnętrzne statystyki prowadzone jeszcze w NRD.   Na czym polegała denazyfikacja?  Jak mogło do...

 • Wulgarni wybrańcy narodu

  ...-ie? Depisyzacja, tak jak była denazyfikacja i dekomunizacja, już nie powiem deratyzacja czy dezynsekcja". W kwestii "barwnego" języka tradycyjnie nie zawodzi Krystyna Pawłowicz z PiS. Do Kamili...

 • Konferencja w Poczdamie to spotkanie przywódców koalicji antyhitlerowskiej, tzn. ZSRR, Wielkiej Brytanii oraz USA, jakie miało miejsce w 17 lipca - 2 sierpnia 1945 r.

 • Sekretarz premiera przekonuje do reformy sądownictwa na łamach holenderskiej gazety

  "Celem realizowanej w Polsce reformy jest przywrócenie poczucia sprawiedliwości i doprowadzenie do tego, by wyroki w sądach wydawali uczciwi i cieszący się autorytetem sędziowie" - przekonuje sekretarz premiera Andrzej Pawluszek na łamach holenderskiego dziennika "De Volkskrant"

 • Historycy: Resort sprawiedliwości RFN pełen byłych nazistów

  Zdaniem historyków w pierwszych latach po powstaniu RFN w 1949 roku ponad połowa osób na kierowniczych stanowiskach w resorcie sprawiedliwości miała nazistowską przeszłość. Ich działalność była przeszkodą w powojennej odnowie kraju - ocenił minister Heiko Maas.

 • Krewny żony Hitlera żąda zwrotu jej własności

  Dyrekcje trzech muzeów w Monachium potwierdziły doniesienia agencji dpa o żądaniach dalekiego krewnego Ewy Braun, który domaga się wydania wartościowych przedmiotów, które niegdyś stanowiły własność kochanki, a w ostatnich godzinach życia żony Adolfa Hitlera. Chodzi m.in. o wysadzany brylantami zegarek i obraz olejny.

 • Ten, którego imię można wymieniać

  Stosunek Niemców do osoby Adolfa Hitlera coraz bardziej ewoluuje - od kompletnego przemilczania do dzisiejszej swoistej niezdrowej fascynacji postacią wodza III Rzeszy.

 • Dlaczego nie powinniśmy bać się Niemiec?

  Niemcom - czyli narodową butę, postawę roszczeniową i egoistyczny nacjonalizm - jest tym, z czego Niemcy nigdy jeszcze w historii do tego stopnia nie byli wyzuci. Denazyfikacja przeprowadzana w ramach...

 • Irakijczycy obaleni przez USA w służbie dżihadu

  Co sprawiło, że dżihadyści z Państwa Islamskiego rośli w siłę i dziś mogą terroryzować mieszkańców Bliskiego Wschodu? Czy naloty prowadzone przez USA i siły koalicji to wystarczający sposób na zatrzymanie ekspansji islamistów? M.in. na te pytania w rozmowie z Interią odpowiada prof. nadzw. dr hab. Marcin Lasoń z Wydziału Nauk o Bezpieczeństwie Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.

Dyskusje na temat: denazyfikacja