• Informacje na temat:

  denominacja

Artykuły na temat: denominacja
 • ...10 lat temu, 1 stycznia 1995 roku, rozpoczęła się denominacja, czyli wymiana starych złotych na nowe w stosunku 10 000:1. W miejsce 16 używanych wówczas banknotów wprowadzono 5, do użytku wróciły też monety.

 • Przestaliśmy być milionerami, czyli o denominacji

  Jednym z najważniejszych przedsięwzięć gospodarczych okresu transformacji po 4 czerwca 1989 r. była denominacja, czyli wymiana pieniędzy. Po jej przeprowadzeniu w 1995 r., co prawda większość Polaków przestała być milionerami, za to ceny stały się bardziej przejrzyste, księgowość prostsza, łatwiej też jest trzymać w ryzach inflację.

 • Pieniądze sprzed denominacji mogą pomóc innym

  Banknoty i monety sprzed denominacji mogą pomóc dzieciom z ubogich rodzin - apeluje "Dziennik Polski".

 • Wprowadzenie nowego banknotu i denominację waluty planuje centralny bank Afganistanu. Obcięcie trzech zer doprowadzić ma do większej kontroli nad kursem afgani, który obecnie jest bardzo niski.

 • Oszukiwał turystów podczas wymiany walut. Wręczał im banknoty sprzed ponad dwudziestu lat

  ...do zakładu karnego. Denominacja w Polsce została przeprowadzona w 1995 r.

 • "Czarne złoto" tanieje i uderza w Moskwę. Rubel rekordowo słaby do dolara

  Bank Rosji ustalił kurs rubla do dolara na 78,67 RUB. To najniższy kurs rosyjskiej waluty wobec amerykańskiej w najnowszej historii Rosji, uwzględniając dokonaną przez centralny bank Federacji Rosyjskiej w 1998 roku denominację rubla.

 • Spada cena ropy. Rosyjska waluta najsłabsza od 18 lat!

  Drugi dzień z rzędu gwałtownie spada cena ropy, a za nią podąża rubel. Rosyjska waluta jest najsłabsza od 1998 roku, od kiedy w tym kraju przeprowadzano denominację. Rosji grozi, więc deficyt budżetu i cięcie wydatków.

 • Dramatyczna sytuacja w Wenezueli. "Przestępczość wzrosła, bezkarność też”

  Hiperinflacja sięgająca miliona procent. Podstawowe zakupy spożywcze, za które trzeba zapłacić setki banknotów. Średni spadek wagi mieszkańca od 2013 roku wyniósł 9 kilogramów. Coraz trudniejszy dostęp do leków. Tak wygląda sytuacja w ogarniętej kryzysem Wenezueli. Po ostatnich decyzjach denominacyjnych prezydenta tego kraju Nicolasa Maduro, wenezuelska waluta - boliwar jest praktycznie bezwartościowa. Była to jedna z największych denominacji walut w historii. Z ekspertem sprawdzamy, czy ta...

 • Wprowadzenie nowego banknotu i denominację waluty planuje centralny bank Afganistanu. Obcięcie trzech zer doprowadzić ma do większej kontroli nad kursem afgani, który obecnie jest bardzo niski. Banknot o największym nominale to 10 tysięcy afgani - w przeliczeniu jest to około 30 centów.

 • Wymień stare na nowe - to ostatni dzwonek!

  Tylko do końca 2010 roku można wymieniać stare złote na nowe - przypomina Narodowy Bank Polski. Złotówki sprzed denominacji można też przekazać Caritas na pomoc potrzebującym dzieciom.

Dyskusje na temat: denominacja