• Informacje na temat:

  dialekt

Artykuły na temat: dialekt
 • Wprowadzenie do szkół fakultatywnych lekcji szanghajskiego, jednego z dialektów z grupy Wu, to inicjatywa kierownika Centrum Badań Językoznawczych Uniwersytetu Szanghajskiego Qiana Naironga, który(...) znaleźć ucznia, który potrafił poprawnie używać dialektu szanghajskiego. Wielu z nich kaleczy język. Szkoły potrzebują podręcznika, który pokaże uczniom, jak należy poprawnie mówić - powiedział autor...

 • Połowa chińskich dialektów zagrożona

  Przedstawiciele 55 chińskich grup etnicznych posługują się aż 100 różnymi dialektami. Połowa z nich jest jednak w niebezpieczeństwie i już wkrótce może zaniknąć - pisze chińska agencja prasowa Xinhua.

 • Nad czym medykujesz? Ślónsko godka jednym z języków na Facebooku

  Dialekt śląski został jednym ze 140 oficjalnie dostępnych języków na Facebooku – podało w czwartek biuro prasowe portalu społecznościowego. Etnolektem śląskim na co dzień posługuje się 509 tys. osób.

 • Federer chce się nauczyć dialektu mandaryńskiego

  Były lider rankingu tenisistów Roger Federer mówi płynnie w czterech językach. Jednak to dla niego za mało. Podczas turnieju ATP Masters 1000 na twardych kortach w Szanghaju (z pulą nagród 3,64 mln dol.) postanowił się uczyć dialektu mandaryńskiego.

 • Podróż za (nie) jeden akcent

  W półtorej minuty dookoła Wielkiej Brytanii w towarzystwie rożnych akcentów. Wideo, które ma pomóc turystom w zrozumieniu różnych dialektów, powstało przy współpracy z BBC i Google Maps.

 • Sąd powołał tłumacza z neapolitańskiego na... włoski

  ...​Sędzia z miasta Macerata w regionie Marche w środkowych Włoszech powołała tłumacza z dialektu neapolitańskiego na język włoski. To pierwsza taka decyzja podjęta w czasie procesu karnego we Włoszech.

 • Obywatelskiej Marek Plura złożył w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych, by nadać tzw. etnolektowi (to język, dialekt lub gwara używany przez wyodrębnioną grupę etniczną(...). Natomiast etnolektem śląskim posługuje się na co dzień - według danych statystycznych - 509 tys. osób. Nadanie dialektowi statusu języka regionalnego oznaczałoby np. zwiększone wydatki na edukację...

 • Uczniowie chcą być jak Harry Potter. W szkole chcą się uczyć magii i obrony przed mrocznymi mocami

  Uczniowie we Włoszech chcieliby uczyć się w szkole samoobrony i sztuk walki, muzyki, dialektów, geografii oraz przedmiotów, które wykładano w szkole Harry'ego Pottera, w Hogwarcie – oto wyniki ankiety, przeprowadzonej w związku z rozpoczęciem roku szkolnego.

 • Przedstawiciele 55 chińskich grup etnicznych posługują się aż 100 różnymi dialektami. Połowa z nich jest jednak w niebezpieczeństwie i już wkrótce może zaniknąć – pisze chińska agencja prasowa Xinhua.

 • O pograniczach w Teatrze Śląskim

  Nowy cykl przedstawień wystawianych w dialektach i prezentujących kulturę pogranicza zapowiada Teatr Śląski im. S. Wyspiańskiego w Katowicach.