• Informacje na temat:

  dipisi

Artykuły na temat: dipisi
 • Po II wojnie światowej znalazło się na terenie Niemiec ok 1,5-2 mln Polaków. Świadectwa ich życia w obozach dipisów (bezpaństwowców) uratował ks. Stanisław Budyń i stworzył archiwum przy wsparciu niemieckiego Episkopatu.

 • Opowiadanie Borowskiego Bitwa pod Grunwaldem swój tytuł zawdzięcza historycznej wieczornicy z okazji rocznicy bitwy, która odbywa się w amerykańskim obozie dla dipisów, gdzie przebywa główny bohater, Tadeusz. To dość szczególne miejsce, zgrupowani są w nim więźniowie z różnych obozów koncentracyjnych, którzy nie zostali po wyzwoleniu wypuszczeni na wolność w obawie przed traumą. W efekcie pozornie wolni więźniowie, czują się, jakby po prostu zmienili się tylko strażnicy, nie rzeczywistość.

 • ...@BestBrin @JakubKrupa @DKShrewsbury @HuddlestonNigel @PolishEmbassyUK @ambassadorknott @ipngovpl @JSaryuszWolski @EveshamCops pic.twitter.com/v7OpjShJKb " additional="— British Poles (@britishpoles)" date="11 marca 2018" user="britishpoles" /> Na cmentarzu Blockley Station Road znajdują się 122 polskie groby, w których spoczywają weterani drugiej wojny światowej oraz dipisi...

 • ITS Arolsen udostępni 10 mln dokumentów dotyczących obozów koncentracyjnych

  Przybyła. Po 1945 r. pierwszymi członkami i pracownikami ITS byli sami dipisi. Operowano wówczas 19 językami, a w służbie poszukiwań pracowało ponad tysiąc osób. Pierwszym i najważniejszym zadaniem...

 • Tadeusz Borowski urodził się 12 XI 1922 roku w Żytomierzu na Ukrainie, popełnił samobójstwo 3 VII 1951 roku w Warszawie. Był prozaikiem, poetą, krytykiem i publicystą.

 • "Teraz jesteście Niemcami"

  W czasie II wojny światowej Niemcy uprowadzili około 200 tysięcy polskich dzieci. Maluchy wybierano według kryteriów chorej nazistowskiej polityki rasowej. Akcji przyświecał jeden cel - zrobić z nich Niemców. Właśnie o tych wstrząsających losach polskich dzieci jest książka "Teraz jesteście Niemcami" autorstwa dziennikarzy Interii i Deutsche Welle zaangażowanych w akcję "Zrabowane dzieci/Geraubte kinder". Dziś książka trafiła do księgarń. Poniżej prezentujemy fragmenty publikacji.

 • Działalność UNRRA. Pomoc w odnajdywaniu zrabowanych polskich dzieci

  Historycy przyjmują, że z okupowanych terytoriów Niemcy wywieźli między 50 tys. a 200 tys. dzieci "rasowo przydatnych". Na ogół były to dzieci o jasnych włosach i niebieskich oczach, które następnie pozbawiano tożsamości. Ich "odzyskiwanie" było niezwykle trudne. Ale istniały organizacje, które starały się pomóc bliskim i ofiarom nazistowskiego procederu.

 • Komentując sprawę Helen Thomas, dziennikarki, która powiedziała, że "Żydzi powinni wyjechać z Palestyny i wrócić do Polski", "Washington Post" przypomniał, że niektórzy ocaleni z holokaustu wrócili tam po wojnie, ale spotkali się z antysemityzmem i pogromami.

 • Ekspert: Elity hitlerowskie po 1945 roku pozostały u władzy

  Alianci szybko tracili zainteresowanie rozliczaniem nazistowskich zbrodni. Rozpoczynała się zimna wojna i Niemcy stali im się po prostu potrzebni – mówi historyk prof. Sebastian Fikus, autor książki „Trudny spadek dysydentów III Rzeszy w Republice Federalnej Niemiec”.

 • Tadeusz Borowski urodził się 12 XI 1922 roku w Żytomierzu na Ukrainie, popełnił samobójstwo 3 VII 1951 roku w Warszawie. Był prozaikiem, poetą, krytykiem i publicystą.

Dyskusje na temat: dipisi