• Informacje na temat:

  dworzanin polski

Artykuły na temat: dworzanin polski
 • Premier: Ja nie zrywam koalicji

  ...- Tusk będzie dworzaninem przy królu Kwaśniewskim. Lider PO sam uruchamia mechanizm, który prędzej czy później sprowadzi go do tej roli. Zresztą już to się dzieje - mówi w obszernym wywiadzie dla "Faktu" premier Jarosław Kaczyński.

 • Brud, smród i bogactwo

  Francji Filip Dobry kąpał się raz na 4-5 miesięcy. Z polskiego ogródka pokażmy księcia wielkopolskiego Przemysława I, który w ramach pobożnego umartwiania się przez ostatnie cztery lata życia nie kąpał się(...) wielkopolskie w XIX w., czego przejawem w zakresie higieny było m.in. stopniowe pojawianie się łazienek i ubikacji w dworach. Były i inne naukowe przesłanki upowszechniania czystości. Do końca XIX w. brak...

 • Schetyna: Zbrodnią PiS była pogarda

  ..."nie dokończy swojej kadencji w CBA, a ma ją do 2010 roku". Marcinkiewicz "powinien się zaangażować w przygotowanie Euro. Trzeba go wykorzystać dla polskiej sprawy.(...) Powinien być twarzą tych...

 • Sensacja na polskim rynku sztuki. Obraz Matejki ustanowił historyczny rekord!

  Padł historyczny rekord na polskim rynku sztuki. Obraz "Zabicie Wapowskiego" Jana Matejki został sprzedany za 3 683 000 złotych. Cena wywoławcza wynosiła 2 300 000 złotych. Sprzedawcy i kupcy dzieła pozostają anonimowi.

 • Publikacja "Zagrabione - odzyskane" prezentuje polskie dobra kultury zagrabione w czasie II wojny światowej, które odzyskało Ministerstwo Spraw Zagranicznych w ciągu ostatnich 10 lat. Dzięki staraniom resortu do Polski powróciło kilkadziesiąt cennych obiektów.

 • Jan Kochanowski - biografia

  Jan Kochanowski urodził się w Sycynie w 1530 roku, zmarł natomiast w roku 1584. Pochodził ze średnio zamożnej szlachty. Nic wówczas nie wskazywało na to, iż poeta stanie się "ojcem literatury polskiej".

 • Czarny piar nie jest wynalaz­kiem dzisiejszym. Jednym z wielkich jego mistrzów był najbardziej znany polski kronikarz Jan Długosz. Ale para­do­ksalnie, właśnie jemu zawdzięczamy usystematyzowanie historii naszego narodu.

 • ...polskich druków i książek jest nieznana dotąd kolęda. Od razu pomyślałam, że trzeba wykorzystać ten cud i zaprezentować utwór publiczności - mówi Joanna Janasz. Organizatorka zaprosiła polską(...). - Niektóre staropolskie słowa są dziś już zupełnie niezrozumiałe, dlatego musiałam dokonać zmian. Starałam się jednak zachować dawny klimat - mówi Dana Rechowicz. Zaprezentowała ona refren kolędy...

 • Niesprzyjająca pogoda w Grodzie Kraka nie odstraszyła uczestników krakowskiej Parady Smoków. Ulicami miasta przeszły wielkie gady w towarzystwie rycerzy i dworzan. Wielbiciele smoków przybyli na paradę z całej Polski.

 • ...(parafraza Ł. Górnickiego pt. Dworzanin polski), Żywot człowieka poczciwego i Zwierciadło M. Reja, De optimo senatore W. Goślickiego, romans dyskursywny S.H. Lubomirskiego Rozmowy Artaksesa i Ewandra...

Dyskusje na temat: dworzanin polski