• Informacje na temat:

  edykt

Artykuły na temat: edykt
 • Edykt nantejski został wydany 13 kwietnia 1598 r. w Nantes przez Henryka IV Burbona, króla Francji. Jego celem było zakończenie wieloletnich wojen religijnych.

 • Edykt mediolański wprowadził wolność wyznania w Cesarstwie Rzymskim. Został ogłoszony w 313 r. w Mediolanie przez Konstantyna Wielkiego - władcę zachodniej części Cesarstwa oraz Licyniusza - władcę wschodniej części Cesarstwa.

 • W oblężonym Mosulu zginął mufti Państwa Islamskiego

  Obdarzony dużą władzą mufti Państwa Islamskiego, powołany do wydawania fatw, edyktów religijnych, na północy Iraku, Abdullah al-Badrani, zginął w bombardowaniu zachodniego Mosulu obleganego przez armię rządową - poinformowało irackie źródło wojskowe.

 • W oblężonym Mosulu zginął mufti Państwa Islamskiego

  Obdarzony dużą władzą mufti Państwa Islamskiego (IS), powołany do wydawania fatw, edyktów religijnych, na północy Iraku, Abdullah al-Badrani, zginął w bombardowaniu zachodniego Mosulu obleganego przez armię rządową - poinformowało irackie źródło wojskowe.

 • Ludzie głodują. Duchowni pozwalają jeść koty i psy

  Syryjscy duchowni ogłosili edykt religijny (fatwę) zezwalający głodującym mieszkańcom oblężonego Damaszku na spożywanie niedozwolonych w normalnych okolicznościach rodzajów mięsa. W komunikacie wideo dali zgodę na jedzenie mięsa kotów, psów i osłów.

 • Syryjscy duchowni ogłosili edykt religijny (fatwę) zezwalający głodującym mieszkańcom oblężonego Damaszku na spożywanie niedozwolonych w normalnych okolicznościach rodzajów mięsa. W komunikacie wideo duchowni dali zgodę na jedzenie mięsa kotów, psów i osłów.

 • Król polski Władysław IV nakazał łożyć władzom miejscowości Czarne, niedaleko Słupska, na miejscowy kościół i plebanię - po wsze czasy. Okazuje się, że po ponad 300 latach od królewskiego edyktu, proboszcz z Czarnego musi wyremontować zabytkową świątynię. Potrzebuje 400 tysięcy złotych. Pieniędzy nie ma, więc prosi samorząd o pomoc powołując się na królewski dokument.

 • Myszka Mickey jednak nie jest narzędziem szatana

  Egipscy mułłowie wydali oświadczenie mające na celu zakończenie "wzbudzających śmiech" edyktów religijnych, jest to efektem fatwy wydanej przez saudyjskiego mułłę Szejka Mohameda al-Munajida ustanawiającej Myszkę Mickey "narzędziem" szatana, które musi ponieść śmierć.

 • Muzułmański przywódca zakazuje normalizacji stosunków z Izraelem

  Wielki szyicki ajatollah Libanu Mohammed Hussein Fadlallah wydał w niedzielę edykt religijny, który mówi, że żaden arabski przywódca nie ma prawa wyrzec się choćby piędzi ziemi, do której roszczą sobie prawa Palestyńczycy, i zakazał normalizacji stosunków z Izraelem.

 • Mufti Jerozolimy i terytoriów palestyńskich wydał fatwę, czyli edykt zakazujący wszystkim muzułmanom jakichkolwiek akcji, które utrudniałyby wycofywanie się Izraelczyków ze Strefy Gazy.

Dyskusje na temat: edykt