• Informacje na temat:

  ententa

Artykuły na temat: ententa
 • ...​Trójporozumienie, inaczej Ententa, to sojusz pomiędzy Wielką Brytanią, Rosją i Francją.

 • 99 lat temu zakończyła się I wojna światowa. Zmieniła oblicze całego globu

  ...tzw. państw centralnych. Ich przeciwnikami była tzw. Ententa, w skład której weszły obok Serbii: Rosja, Francja, Wielka Brytania, Japonia, Włochy (od 1915 r.), Rumunia (od 1916 r.), USA (od 1917

 • Rewizyta francuskich przyjaciół

  Rok temu pływacy Fali gościli we Francji, teraz nastąpiła rewizyta. Goście z Nogent sur Oise nie tylko zwiedzali Lubelszczyznę, ale również startowali w zawodach.

 • "FT": 100 dni prezydenta Sarkozy'ego

  Piątkowy "Financial Times" podsumowuje 100 dni rządów prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego i podkreśla, że to jesienią nastąpi właściwy test jego prezydentury.

 • Zatonięcie Lusitanii: Zginęło 1200 ludzi, w tym ponad 90 dzieci

  Dokładnie 100 lat temu u wybrzeży Irlandii zatonął luksusowy transatlantyk Lusitania, trafiony torpedą przez niemieckiego U-boota. Zginęło ok. 1200 osób. Jedno z najbardziej dramatycznych wydarzeń I wojny światowej do dziś owiane jest tajemnicą.

 • Mogliśmy wygrać w 1939?

  ...wizji alternatywnej przeszłości układa misterną rozgrywkę, dzięki której Polska mogłaby uniknąć wojennej i powojennej tragedii. Mała Ententa Bałtycka i federacja ze Słowacją Polska, Litwa, Łotwa...

 • Symbol walki z bronią w ręku

  Zasługa Piłsudskiego w odzyskaniu niepodległości jest wyjątkowa. Pełnił on przede wszystkim rolę symbolu skupiającego nadzieje walki o niepodległość z bronią w ręku - uważa historyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego Andrzej Nowak.

 • Reprezentacja Algierii

  Reprezentacja Algierii w piłce nożnej nie odniosła dotychczas żadnych sukcesów na mistrzostwach świata.

 • Takie wizyty wprawiają mnie w znakomity nastrój, jest wiele ku temu powodów. Można było pośmiać się z polskich gazet. "Witamy Panie Prezydencie Obamo!" - wołały tytuły, wszystkie przymilnie. Starsi wiekiem dziennikarze, z którymi na ten temat rozmawiałem, mówili mi, że to nic nowego, że swego czasu równie przymilnie i radośnie gazety witały w Polsce Leonida Breżniewa. Czasy się zmieniają, obyczaje mniej.

 • Słońce wzeszło o godzinie 5.25, zajdzie o 19.51. Księżyc wzeszedł o godzinie 7.00, zajdzie o 23.18. Dzień będzie trwać 14 godzin i 26 minut.

Zdjęcia na temat: ententa
Dyskusje na temat: ententa
 • Re: W Warszawie obraduje Rada Krajowa PO

  a plan na wojne i POmoc sasiadów dyskutuje w ambasadzie niemieckiej

 • Re: Strzelanina w Paryżu. 10 zabitych

  to wina eurokolchoznikow ktorxy sami zyjac w luksusie wpuszczaja islamskick terrorystow do europy narazajac zycie innych ludzi. eurokolchoznicy maja krew na rekach i to z nimi powinno sie zrobic porzadek.

 • Re: Kalinowski: To realne zagrożenie dla Polski

  Ale to już było. Kształtuje się nowy blok państw centralnych pod starym Niemieckim przywództwem. Blok silniejszy niż kiedykolwiek, bo wtedy Francja była w ententa, a dziś jest w bloku centralnym.

 • Re: Brytyjski okręt eskortował rosyjską fregatę: "Nie ma tolerancji"

  A to nie był rosyjski lotniskowiec o napędzie parowym? Jedyny w świecie tej klasy okręt na węgiel... Podobno ruscy Aurorę mając jeszcze uruchomić, Wariaga i pancernik Potiomkin. Oraz resztę rezerw, co im jeszcze spod Cuszimy została... Nie zmoże sowietów Ententa!

 • Re: Kamil Janicki: O historii trzeba opowiadać bez sztampy

  Zanim się odezwiesz, to pomyśl, co piszesz. Denikin nie był wrogiem Polaków. Przede wszystkim Denikin w odróżnieniu od ciebie nie był głupcem i dobrze wiedział, że to ententa zorganizowała bolszewicki przewrót w Rosji i dała na to pieniądze i uzbroiła żydobolszewików w broń. Radzę poczytać książkę "Klątwa generała Denikina"

 • Re: "Dziennik Gazeta Prawna": Po Krymie Polska i Finlandia?

  Mała ententa już byla przed ii wojna i gowno dała. Lepiej słuchać Brzeziny uzbroić się i czekać... rząd pewnie już się pi cichu dogaduje z wszystkimi wokół...

 • Re: Rosja zaognia konflikt z Japonią o Kuryle

  W wojnie Szwedzko-Rosyjskiej wojska Pruskie wypowiedzialy wojne Szwecji gdy wojska Piotra I byly juz prawie pod Sztokholmem i wojna byla przesadzona. Wlosi zmienili front w I wojnie swiatowej jak wyczaili ze Ententa nie ma szans. Takich przykladow w historii jest tysiace.

 • Re: Szef MON we Francji. Rozmowy o współpracy obronnej i przemysłowej

  kilkadziesiąt tysięcy ochotników węgierskich (na to akurat Ententa nie wyraziła zgody). Oczywiście, że od Francji otrzymaliśmy więcej, ale gdyby Węgrzy zachowali się wtedy jak Niemcy i Czesi sprzęt

 • Re: "Najkrwawszy dzień ofensywy". Nie żyje ośmiu żołnierzy

  uznala URL. Co do kurdow to zal mi ich bo jako narod sa ,,rozgrywani,, przez wszystkie strony nawet pozwolono im stworzyc na ,,cale,, dwa lata Krolestwo Kurdystanu w 1921 ale Ententa po odkryciu na tym

 • Re: Władimir Putin broni IV rozbioru Polski

  Trzeba jasno powiedzieć Galicję Wschodnią Polska zajęła siłą.. Była to potworna, cyniczna i zbójecka napaść.. Polscy ziemianie robili wszystko, aby te tereny zabrać, wykorzystali nawet nacjonalistów ukraińskich, których ostatecznie zostawili z niczym.. Ententa przyznała te tereny dopiero w 1923 r. dlatego, że to czerwoni zwyciężyli białych i powstał ZSRR, a ententa nie chciała się z tym pogodzić