• Informacje na temat:

  ententa

Artykuły na temat: ententa
 • ...​Trójporozumienie, inaczej Ententa, to sojusz pomiędzy Wielką Brytanią, Rosją i Francją.

 • 99 lat temu zakończyła się I wojna światowa. Zmieniła oblicze całego globu

  ...tzw. państw centralnych. Ich przeciwnikami była tzw. Ententa, w skład której weszły obok Serbii: Rosja, Francja, Wielka Brytania, Japonia, Włochy (od 1915 r.), Rumunia (od 1916 r.), USA (od 1917

 • Rewizyta francuskich przyjaciół

  Rok temu pływacy Fali gościli we Francji, teraz nastąpiła rewizyta. Goście z Nogent sur Oise nie tylko zwiedzali Lubelszczyznę, ale również startowali w zawodach.

 • "FT": 100 dni prezydenta Sarkozy'ego

  Piątkowy "Financial Times" podsumowuje 100 dni rządów prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego i podkreśla, że to jesienią nastąpi właściwy test jego prezydentury.

 • Zatonięcie Lusitanii: Zginęło 1200 ludzi, w tym ponad 90 dzieci

  Dokładnie 100 lat temu u wybrzeży Irlandii zatonął luksusowy transatlantyk Lusitania, trafiony torpedą przez niemieckiego U-boota. Zginęło ok. 1200 osób. Jedno z najbardziej dramatycznych wydarzeń I wojny światowej do dziś owiane jest tajemnicą.

 • Mogliśmy wygrać w 1939?

  ...wizji alternatywnej przeszłości układa misterną rozgrywkę, dzięki której Polska mogłaby uniknąć wojennej i powojennej tragedii. Mała Ententa Bałtycka i federacja ze Słowacją Polska, Litwa, Łotwa...

 • Symbol walki z bronią w ręku

  Zasługa Piłsudskiego w odzyskaniu niepodległości jest wyjątkowa. Pełnił on przede wszystkim rolę symbolu skupiającego nadzieje walki o niepodległość z bronią w ręku - uważa historyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego Andrzej Nowak.

 • Reprezentacja Algierii

  Reprezentacja Algierii w piłce nożnej nie odniosła dotychczas żadnych sukcesów na mistrzostwach świata.

 • Takie wizyty wprawiają mnie w znakomity nastrój, jest wiele ku temu powodów. Można było pośmiać się z polskich gazet. "Witamy Panie Prezydencie Obamo!" - wołały tytuły, wszystkie przymilnie. Starsi wiekiem dziennikarze, z którymi na ten temat rozmawiałem, mówili mi, że to nic nowego, że swego czasu równie przymilnie i radośnie gazety witały w Polsce Leonida Breżniewa. Czasy się zmieniają, obyczaje mniej.

 • Słońce wzeszło o godzinie 5.25, zajdzie o 19.51. Księżyc wzeszedł o godzinie 7.00, zajdzie o 23.18. Dzień będzie trwać 14 godzin i 26 minut.

Zdjęcia na temat: ententa
Dyskusje na temat: ententa
 • Re: W Warszawie obraduje Rada Krajowa PO

  a plan na wojne i POmoc sasiadów dyskutuje w ambasadzie niemieckiej

 • Re: Strzelanina w Paryżu. 10 zabitych

  to wina eurokolchoznikow ktorxy sami zyjac w luksusie wpuszczaja islamskick terrorystow do europy narazajac zycie innych ludzi. eurokolchoznicy maja krew na rekach i to z nimi powinno sie zrobic porzadek.

 • Re: Kalinowski: To realne zagrożenie dla Polski

  Ale to już było. Kształtuje się nowy blok państw centralnych pod starym Niemieckim przywództwem. Blok silniejszy niż kiedykolwiek, bo wtedy Francja była w ententa, a dziś jest w bloku centralnym.

 • Re: Brytyjski okręt eskortował rosyjską fregatę: "Nie ma tolerancji"

  A to nie był rosyjski lotniskowiec o napędzie parowym? Jedyny w świecie tej klasy okręt na węgiel... Podobno ruscy Aurorę mając jeszcze uruchomić, Wariaga i pancernik Potiomkin. Oraz resztę rezerw, co im jeszcze spod Cuszimy została... Nie zmoże sowietów Ententa!

 • Re: Kamil Janicki: O historii trzeba opowiadać bez sztampy

  Zanim się odezwiesz, to pomyśl, co piszesz. Denikin nie był wrogiem Polaków. Przede wszystkim Denikin w odróżnieniu od ciebie nie był głupcem i dobrze wiedział, że to ententa zorganizowała bolszewicki przewrót w Rosji i dała na to pieniądze i uzbroiła żydobolszewików w broń. Radzę poczytać książkę "Klątwa generała Denikina"

 • Re: "Dziennik Gazeta Prawna": Po Krymie Polska i Finlandia?

  Mała ententa już byla przed ii wojna i gowno dała. Lepiej słuchać Brzeziny uzbroić się i czekać... rząd pewnie już się pi cichu dogaduje z wszystkimi wokół...

 • Re: Szef MON we Francji. Rozmowy o współpracy obronnej i przemysłowej

  kilkadziesiąt tysięcy ochotników węgierskich (na to akurat Ententa nie wyraziła zgody). Oczywiście, że od Francji otrzymaliśmy więcej, ale gdyby Węgrzy zachowali się wtedy jak Niemcy i Czesi sprzęt

 • Re: Władimir Putin broni IV rozbioru Polski

  Trzeba jasno powiedzieć Galicję Wschodnią Polska zajęła siłą.. Była to potworna, cyniczna i zbójecka napaść.. Polscy ziemianie robili wszystko, aby te tereny zabrać, wykorzystali nawet nacjonalistów ukraińskich, których ostatecznie zostawili z niczym.. Ententa przyznała te tereny dopiero w 1923 r. dlatego, że to czerwoni zwyciężyli białych i powstał ZSRR, a ententa nie chciała się z tym pogodzić

 • Re: Mimo rozejmu walki w Donbasie trwają. Są zabici i ranni

  Ciekawe czy Merkel i ,,ententa sa zadowoleni? ale Putin to na pewno!!!! http://fakty.interia.pl/raport-zamieszki-na-ukrainie/aktualnosci/news-rozejm-na-ukrainie-merkel-putin-hollande-i-poroszenko-zadowo,nId,1672503 KTO MA ROZUM NIECH ROZUMIE1 Marcin Barysiewicz

 • Re: Hiszpania: Zatrzymano 8 osób, które walczyły w Donbasie

  W listopadzie 1918r Polacy i Czesizgodnie podzielili Śląsk Cieszyński. Czesi w 1919 wykorzystując zaangażowanie Polski na Wschodzie zajęli go. Polską kontraakcje zbrojną zastopowała Ententa narzucając krzywdzacy rozejm. Jego warunki delegacja polska musiała potwierdzić w krytycznym lipcu 1920 r, uzależniona od dostaw amunicji i broni z Zachodu.