• Informacje na temat:

  epos

Artykuły na temat: epos
 • Epos o Gilgameszu to najrzadziej wspominany z eposów, choć bywa kojarzone imię jego głównego bohatera. A zapomnienie o tym eposie na rzecz Iliady i Odysei Homera wydaje się być nieuzasadnione, jeżeli uwzględni się, że jest to najstarszy epos spośród tych, jakie możemy czytać.

 • Słowo epos nasuwa skojarzenie albo z czasami starożytnymi, albo z polską epopeją narodową i wszystkimi cechami, które łączyły dzieło romantyczne z tymi, które tworzył Homer. A przecież po Homerze również średniowiecze zapragnęło mieć wielkie dzieła epickie. Stąd narodziny eposu rycerskiego.

 • Epos "Kalevala" w ilustracjach Korpaka

  Fiński epos "Kalevala" w ilustracjach Adama Korpaka zobaczyć można od 12 sierpnia w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha przy ulicy Marii Konopnickiej w Krakowie.

 • ..."Pieśń o Rolandzie" - streszczenie eposu rycerskiego nieznanego średniowiecznego autora.

 • Adam Korpak - twórca z Krakowa mieszkający 200 km od Helsinek - rysuje od 22 lat dla czytelników "Helsingin Sanomat". To zajęcie obciążające - jak przyznaje - bo wymusza stałą gotowość do pracy, ale dzięki niemu dane mu było zilustrować fiński epos narodowy "Kalevala" i wejść do "Panteonu" Finów.

 • ”Wiecznym piórem” pisana… recenzja z „Kamieni na szaniec”

  Odkryłem nowe znaczenie "P" z kotwicą- symbolu Polski Walczącej. Muszę się mocniej zakotwiczyć w tradycyjnej i tradycyjnie atakowanej polskości, żeby się nie dać skusić syrenim śpiewom płynącym z ekranów. Na tym telewizyjnym objawił mi się duet MdM. Na tym dużym - kinowym- w tym samym dniu wabił mnie heroikomiczny epos Roberta Glińskiego, właściwie nie wiadomo dlaczego noszący tytuł "Kamienie na...

 • Hektor to jeden z głównych bohaterów "Iliady", starożytnego eposu autorstwa Homera. Syn Priama, starego króla Troi i królowej Hekabe. Brat księcia Parysa, który przyczynił się do wybuchu wojny trojańskiej.

 • Wystawa ilustracji Adama Korpaka do "Kalewali"

  W Muzeum Narodowym w Kielcach będzie można oglądać wystawę około stu ilustracji fińskiego eposu "Kalewala" wykonanych przez Adama Korpaka - polskiego artystę tworzącego od ponad 30 lat w Finlandii.

 • "Der Spiegel": Polska klasa średnia walczy o wolność słowa

  Polska zawsze dochodziła do siebie i występowała przeciwko swoim okupantom. Dla Polaków historia ma znaczenie szczególne, to "epos, który jednoczy naród przeciwko wrogom wewnętrznym i zewnętrznym(...) Kazimierz Marcinkiewicz - pisze "Der Spiegel" i przypomina, że ów "gorliwy katolik i nauczyciel matematyki" sprawował swój urząd "rzetelnie i niepostrzeżenie" tylko przez osiem miesięcy. Potem...

 • Einstein się mylił? Absurdy na konferencji naukowej

  Hinduscy naukowcy mieli kilka dni na wymianę poglądów. 106. edycja kongresu odbyła się w dniach od 3 do 7 stycznia. Obrady uroczyście zainaugurował premier Narenda Modi. Wiele wygłoszonych referatów miało zapewne dużą wartość naukową, jednak część mówców wystąpiła z dość "śmiałymi" tezami. Nageshwar Rao, wicekanclerz Andhra University, cytował m.in. fragmenty eposu sanskryckiego "Ramajana", by...

Dyskusje na temat: epos