• Informacje na temat:

  erudyta

Artykuły na temat: erudyta
 • Muniek Staszczyk: Trzeba być erudytą, żeby w pełni zrozumieć teksty Boba Dylana

  Bob Dylan "w znaczący sposób wpłynął na całą kulturę amerykańską i najważniejszych twórców muzyki popularnej - w tym np. na Beatlesów, którzy zaczęli śpiewać piosenki o czymś konkretnym dopiero wtedy, kiedy poznali Dylana" - tak przyznanie amerykańskiemu piosenkarzowi, autorowi tekstów i poecie literackiego Nobla komentuje muzyk, lider zespołu T.Love Muniek Staszczyk. Podkreśla, że Dylan czerpał w swej twórczości z szerokiego spektrum inspiracji.

 • ​O zaufaniu z prof. Piotrem Sztompką. "Rozmowy o człowieku"

  ..."Kończy pierwszy sezon "Rozmów o człowieku" i dlatego dziś formuła spotkania będzie inna" - mówi nam prof. Dominika Dudek, inicjatorka i gospodyni cyklu wykładów. Gościem krakowskich rozmów będzie prof. Piotr Sztompka, "profesor socjologii, wykładowca na wielu renomowanych uczelniach świata, niesłychany erudyta, który o trudnych rzeczach mówi w prosty, ale i porywający sposób" - podkreśla.

 • ​Jedno z najbardziej znanych zdjęć Powstania Warszawskiego. Poznaj historię jego autora

  Autorem słynnego zdjęcia, na którym widać moment wybuchu pocisku na gmachu Prudentialu, jest Sylwester Braun, były żołnierz Armii Krajowej. "To był człowiek o wysokiej kulturze osobistej, erudyta, ciekawy człowiek" - opowiada o nim Bogdan Horoszowski, promotor wystawy zdjęć "Powstanie Warszawskie okiem Sylwestra "Krisa" Brauna" w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie.

 • Erudyta bez matury, brzydal, w którym kochały się piękne kobiety, samotnik angażujący się w sprawy społeczne - taki obraz Antoniego Słonimskiego wyłania się z właśnie opublikowanej książki "Słonimski. Heretyk na ambonie" Joanny Kuciel-Frydryszak.

 • Bromski o Żuławskim: Nawet gdy był we Francji, czynnie włączał się w sprawy w Polsce

  "Prywatnie był ujmującym człowiekiem, szalenie sympatycznym i przyjacielskim, fantastycznym towarzyszem od wszystkiego; był erudytą, miał bardzo dużą wiedzę" - powiedział o Andrzeju Żuławskim prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich Jacek Bromski. Jeden z najwybitniejszych polskich twórców filmowych, autor "Opętania", "Szamanki" i nagrodzonego w 2015 r. w Locarno "Kosmosu", zmarł w środę.

 • Watykan: Przewodniczący Rady Kultury cytuje grupę Coldplay

  Przewodniczący Papieskiej Rady Kultury włoski kardynał Gianfranco Ravasi zacytował na swym profilu na Twitterze słowa z piosenki brytyjskiej grupy rockowej Coldplay. Wybitny biblista i znany erudyta po raz kolejny dał dowód zainteresowania współczesną muzyką.

 • Para w ruch! Kolej na nową książkę Terry’ego Pratchetta!

  Ruszamy z nową powieścią Terry'ego Pratchetta, kolejarską fantazją sławnego angielskiego pisarza zatytułowaną "Para w ruch". Do tej książkowej podróży Bogdan Zalewski zaprosił Piotra Cholewę- wybitnego tłumacza prozy twórcy Świata Dysku, erudytę, wielkiego znawcę literatury fantastycznej.

 • Janusz Majewski otrzyma Platynowe Lwy na festiwalu w Gdyni!

  ..., reakcją musi być pokora. Nie wiem, czy mamy w polskim kinie drugiego reżysera, który tak wspaniale połączyłby elegancję stylu z wszechstronnością zainteresowań. Majewski to reżyser-erudyta, reżyser...

 • Kawiarniane salony literackie

  .... W niej często gościł Franciszek Fiszer - filozof i erudyta, przyjaciel Skamandrytów - barwna postać 20-lecia międzywojennego. To on wysłał do Juliana Tuwima telegram o następującej treści: "Czy...

 • Wprowadzenie do dyskusji panelowej wygłosił przewodniczący rady programowej instytutu Marek Michalik. W imieniu władz Łodzi głos zabrał wiceprezydent Łodzi Marek Cieślak, który powiedział o Andrzeju Ostoja Owsianym: "To związany z Łodzią patriota, działacz polityczny i samorządowy, erudyta i wielka postać, którą trzeba i należy wspominać, zwłaszcza, że był to pierwszy niekomunistyczny...