• Informacje na temat:

  esej

Artykuły na temat: esej
 • By dowiedzieć się, jak napisać esej, trzeba na wstępie uświadomić sobie dwie sprawy: treściowo normą w nim jest... brak normy. W tym typie wypowiedzi stawia się na swobodę. Jednak trzeba sprostać jeszcze wymogom formalnym eseju. A do tych należy naprawdę wyszukany język świadczący nie tylko o elokwencji, ale również o błyskotliwości jego autora. Nim się zatem porwie na pisanie eseju, trzeba...

 • Krótki esej o zabijaniu

  53-letni mężczyzna pakuje do torby obrzynek i nóż. Spokojnie wychodzi z domu. W drodze kłania się sąsiadom i zmierza w kierunku biblioteki. Tam, podchodząc do młodej kobiety, strzela do niej na ulicy trzykrotnie - dwa razy w głowę i raz w tułów. Następnie zadaje jej kilkanaście ciosów nożem. Na pomoc śmiertelnie rannej posłance do Izby Gmin wybiega jej asystentka. Ostatkiem sił Jo Cox błaga ją, żeby nie ryzykowała życiem. Kilkanaście minut poniżej umiera w karetce w drodze do szpitala. Jej...

 • Napisz esej i wygraj laptopa

  Do 12 stycznia można nadsyłać prace na konkurs na esej, poświęcony interpretacji słów ks. Józefa Tischnera, które stanowią hasło obchodów Europejskiego Roku Dialogu Międzykulturowego 2008 w Polsce: "Dialog to budowanie wzajemności". Główną nagrodą jest laptop.

 • IV Ogólnopolski Konkurs na Esej

  Wraz z początkiem lipca ruszył IV Ogólnopolski Konkurs na Esej organizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Opolu. Temat w roku 2007 brzmi: "Poezja Stanisława Barańczaka jako forma protestu".

 • IV Ogólnopolski Konkurs na Esej

  Ruszył IV Ogólnopolski Konkurs na Esej organizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Opolu. Temat w roku 2007 brzmi: "Poezja Stanisława Barańczaka jako forma protestu".

 • Konkurs na esej o języku prawników

  ..."Język u wagi" - konkurs na najlepiej napisany esej, poruszający problematykę języka prawnego i prawniczego - ogłosiło Koło Naukowe Lingua Iuris z Uniwersytetu Warszawskiego i Fundacja Języka Polskiego.

 • ​Policja w Petersburgu skonfiskowała książkę z tekstami Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Funkcjonariusze, zabierając z drukarni 530 egzemplarzy przetłumaczonego na język rosyjski zbioru artykułów i wywiadów "kuriera z Warszawy", tłumaczyli, że muszą sprawdzić czy, nie zawierają one treści ekstremistycznych.

 • Okupacyjne eseje Miłosza

  ..."Legendy nowoczesności", 22 tom z prowadzonej przez Wydawnictwo Literackie i Znak edycji "Dzieł zebranych" Czesława Miłosza, trafi w styczniu do księgarń. "Legendy..." to rzadko wznawiany tom esejów Miłosza z czasów okupacji uzupełniony o korespondencję z tego samego okresu z Jerzym Andrzejewskim.

 • Węgierski gulasz, czyli niestrawny esej na maturze

  Maturalny esej na temat historii Węgier wywołał burzę komentarzy maturzystów i nauczycieli. W rozmowie z reporterką RMF FM uczniowie i szkolni historycy zwracają uwagę na rozszerzony temat, nieujęty w licealnym programie nauczania.

 • Nakładem Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz Centrum Badań Holokaustu Uniwersytetu Jagiellońskiego ukazał się zbiór 24 osobistych esejów-refleksji wybitnych naukowców i autorytetów w dziedzinie badań nad historią holokaustu - "The Holocaust: Voices of Scholars",

Wideo na temat: esej
 • Bronisław Komorowski: Havel udowodnił, że dzięki przekonaniom możemy zmienić świat

  "Vaclav Havel w eseju „Siła bezsilnych” udowodnił, że dzięki naszym poglądom, wartościom, wierze w demokrację możemy zmieniać świat. I on ten świat zmieniał w taki właśnie sposób. Był też wielkim przyjacielem Polski i Polaków, któremu wszyscy powinniśmy być wdzięczni" - wspomina Vaclava Havla prezydent Polski, Bronisław Komorowski

Dyskusje na temat: esej