• Informacje na temat:

  esterka

Artykuły na temat: esterka
 • Czy istniał kopiec Esterki?

  Kraków jest często nazywany miastem kopców. W powszechnej świadomości Polaków najbardziej utrwalił się usypany w latach 20. XIX wieku na wzgórzu Świętej Bronisławy ziemny pomnik ku czci "naczelnika w sukmanie" - Tadeusza Kościuszki. Nieco mniej znany jest kopiec innego naczelnika - Józefa Piłsudskiego, zbudowany w latach 30. ubiegłego wieku na Sowińcu. Ten drugi miał zniknąć z narodowej pamięci i z krajobrazu Krakowa, ale mającym na to ochotę komunistom zabrakło czasu oraz możliwości...

 • W Domu Esterki w Krakowie zobaczyć można wystawę "Wyrwany skrawek nieba. Malarstwo Doroty Lampart". Oprócz obrazu "Niebo" na ekspozycji zaprezentowane zostaną również inne prace artystki, pochodzące z polskich kolekcji muzealnych i prywatnych.

 • Sąd zakazał publikacji książki "Nocnik" Andrzeja Żuławskiego do czasu zakończenia procesu cywilnego, jaki wydawcy książki i autorowi wytoczyła Weronika Rosati. Aktorka jest przekonana, że Żuławski, z którym kiedyś była związana, opisuje jej życie, wykorzystując postać o imieniu Esterka.

 • ...pod pseudonimem Esterka. Wiele faktów z życia bohaterki pozwala ją jednoznacznie zidentyfikować - przekonywał pełnomocnik aktorki mec. Maciej Lach. Podkreślał też, że opisy bohaterki są w książce...

 • Znany reżyser musi przeprosić Weronikę Rosati

  Jest finał procesu o kontrowersyjną biografię Andrzeja Żuławskiego „Nocnik”. Sąd Apelacyjny w Warszawie uznał, że znany reżyser i wydawca jego książki mają przeprosić aktorkę Weronikę Rosati i zapłacić jej 100 tys. zł zadośćuczynienia. Chodzi o to, że jedna z bohaterek książki przypomina aktorkę i stawia ją w niekorzystnym świetle. Wyrok jest prawomocny.

 • Twoje Miasto: Decydujcie, dokąd pojedziemy!

  Drzewica, Opoczno, Gniewkowo, Siewierz, Kock, a może Głogówek? Jak w każdy wtorek mamy dla Was kolejne propozycje w cyklu "Twoje Miasto w Faktach RMF FM". To Wy możecie zdecydować, dokąd pojedziemy już w najbliższą sobotę.

 • Twoje Miasto: Decydujcie, dokąd pojedziemy!

  Zator, Nowy Wiśnicz, Połaniec, Opoczno, Debrzno, a może Głogówek? Jedno z tych miast już w najbliższą sobotę będzie bohaterem cyklu "Twoje Miasto w Faktach RMF FM". Decyzja należy do Was. Głosowanie na RMF24.pl potrwa do czwartku do 12:00.

 • Twoje Miasto w Faktach RMF FM: "Mały Gdańsk", Kazimierz Wielki czy tenis?

  Ropczyce, Pabianice, Opoczno, Bielawa, Ośno Lubuskie, a może Puszczykowo? Znów to Wy zdecydujecie, skąd nadamy Twoje Miasto w Faktach RMF FM! Już w sobotę jedną z tych miejscowości odwiedzi żółto-niebieski konwój RMF FM i nasz reporter, który opowie o lokalnych atrakcjach. Na Wasze głosy czekamy do czwartkowego południa.

 • Twoje Miasto: Tajemnicze groty czy stolarskie tradycje? Decydujcie!

  Tomaszów Mazowiecki, Opoczno, Krobia, Zawiercie, Ciechanów, a może Skalbmierz? Jak w każdy wtorek na RMF24.pl rusza głosowanie na "Twoje Miasto w Faktach RMF FM". Zdecydujcie, dokąd pojedziemy w najbliższą sobotę.

 • W nocy z 18 na 19 maja w Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie zobaczyć można wszystkie znajdujące się w placówce tej wystawy. Początek zwiedzania o godz. 19 w piątek, koniec o godz. 1.00 w sobotę.