• Informacje na temat:

  europejska wspólnota węgla i stali

Artykuły na temat: europejska wspólnota węgla i stali
 • Przewodniczący Parlamentu Europejskiego w Warszawie

  ...wspólnego zarządzania przemysłami stalowym i węglowym na terenie Zagłębia Ruhry. W ten sposób powstała Europejska Wspólnota Węgla i Stali, której następcą jest dzisiejsza UE.

 • Adenauerem, doprowadził do porozumienia między Francją a Niemcami w sprawie wspólnego zarządzania przemysłami stalowym i węglowym na terenie Zagłębia Ruhry. W ten sposób powstała Europejska Wspólnota Węgla i Stali. Plan Schumana ogłoszono 9 maja 1950 roku.

 • Co się stało z Europą?

  Unia Europejska miała być dla tworzących ją narodów wspólnym domem. Na fasadzie tego domu pojawiają się jednak coraz wyraźniejsze rysy. Do głosu znów dochodzą historyczne animozje, a przyjaźń i życzliwość wypierane są przez wrogość i nieufność. O kryzysie UE pisze brytyjski historyk Giles Macdonogh.

 • Szczerski: Polska może być źródłem naprawy procesu integracji europejskiej

  ...denerwuje bliższych i dalszych zachodnich partnerów Polski. "Oni doskonale rozumieją, że nasza waga w relacjach z nimi rośnie. Jest oczywiste, że państwa, które tworzyły Wspólnotę Węgla i Stali, lepiej się(...)Debata "Kryzys integracji i polska inicjatywa naprawy", połączona z promocją książki Krzysztofa Szczerskiego pt. "Utopia europejska. Kryzys integracji i polska inicjatywa naprawy", odbyła się...

 • Nowa wspólnota w ramach UE? Inicjatywa Buzka i Delorsa

  Wspólnota Węgli i Stali powstała w 1957 roku. Zapewniam, że nasza wspólnota energetyczna powstanie szybciej niż w siedem lat" - powiedział Buzek. Inga Czerny(...) zwiększając inwestycje w badania i rozwój w dziedzinie nowych, zielonych technologii" - przekonują. "Unia Europejska musi mówić jednym głosem w stosunkach z partnerami zewnętrznymi, zarówno...

 • Unia Europejska rozszerzy się po raz piąty

  Poniżej kalendarium rozszerzania. 1951 - Sześć państw - Belgia, Francja, Holandia, Luksemburg, Niemcy i Włochy - tworzy Europejską Wspólnotę Węgla i Stali. 1958 - Powstaje Europejska Wspólnota Gospodarcza. W momencie narodzin liczy około 160 milionów mieszkańców. 1973 - Wspólnota po raz pierwszy przyjmuje nowych członków: Danię, Irlandię i Wielką Brytanię. Ludność EWG powiększa się tym...

 • Runda 6: Unia Europejska

  Komisarze Unii, jak komisarze Stalina? W czym UE przypomina konkubinat? Czego uczyć sie od Fenicjan? Dlaczego Europa jest zagrożona przez Rosję? Na czyim pasku wiszą ekologowie? Janusz Korwin-Mikke tłumaczy, dlaczego nie lubi Unii.

 • Utworzony w 1953 roku Trybunał Sprawiedliwości jako organ orzekający Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, z czasem stał się organem orzekającym wszystkich Wspólnot.

 • Utworzony w 1953 roku Trybunał Sprawiedliwości jako organ orzekający Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, z czasem stał się organem orzekającym wszystkich Wspólnot. Dokonuje wykładni prawa europejskiego i interpretacji traktatów, orzeka w sprawach wnoszonych na jego forum.

 • Traktat z Maastricht

  Wspólnota Europejska oraz Europejska Wspólnota Węgla i Stali, drugim - Wspólna Polityka Zagraniczna i Bezpieczeństwa, trzecim - Wymiar Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych. Traktat z Maastricht...

Dyskusje na temat: europejska wspólnota węgla i stali
 • Re: Dariusz Rosati dla Interii: Możemy zostać na aucie

  EUROPEJSKA WSPÓLNOTA WĘGLA I STALI

 • Re: Specjalne wystąpienie premier Beaty Szydło

  Chciałbym tylko przypomnieć tej Pani, że UNIA EUROPEJSKA istnieje od 1993 roku a nie od 60 lat!!!!!!!!!!!!!!!!, wcześniej była Europejska Wspólnota Węgla i Stali a później Europejska Wspólnota Gospodarcza.

 • Re: Komisja Europejska odpowiada na list NSZZ "Solidarność"

  Za Wikipedią: "Unia Europejska jako organizacja międzynarodowa (w międzynarodowoprawnym tego słowa znaczeniu) funkcjonuje od 1 grudnia 2009. Równocześnie zastąpiła ona kilka form współpracy" Wcześniej było kilka niezależnie od siebie działających wspólnot obejmujących różne dziedziny życia gospodarczego. Wspólnota Węgla i Stali, Euratom, EWG. Poza tym prawa dot. emerytur są nadal w gestii państw

 • Re: ​Marine Le Pen: UE umrze i zamienimy ją na inną Europę

  Tak, przedtem nazywała Europejska Wspólnota Gospodarcza a jeszcze wcześniej Wspólnota Węgla i Stali. Zanim się komuś ubliży należy zajrzeć do historii.Wasze media nic nie mówiły wam?

 • Re: Raport PE: Malta ma duże problemy z praworządnością

  no właśnie gdyby to była Europejska Wspólnota Węgla i Stali to byłoby ok nawet z przyłączonymi krajami. Niestety Schuman i Adenauer w grobach się przewracają.

 • Re: Marek Prawda: Kilka ważnych sygnałów ze strony polskiego rządu

  Nie dyskutuj z ćwierćinteligentami ...........,,Oni ''przyjmują że Szwajcaria była bogata od zawsze.....Unia politycznie nie jest Szwajcarom potrzebna Szwajcaria była bogata zanim powstała EUROPEJSKA WSPÓLNOTA WĘGLA I STALI

 • Re: KE zadecydowała o uruchomieniu art. 7 wobec Polski

  EWG to była przed nią Europejska Wspólnota Węgla i Stali. zużywano ogromne ilości węgla, stali na której rozwineli swą potęgę gospodarczą, była cisza o zatruwanym powietrzu węglem.Gdy się dorobili innych ekolog. źródeł energii zakazują Polsce korzystania z węgla na którym chce się o własnych zasobach energetycznych dorobić.

 • Re: Były premier Chorwacji: Polskie sądownictwo nie podlega jurysdykcji KE

  Moim zdaniem te trójmorze to utopijny plan należy zacząć od czegoś w rodzaju jak Europejska Wspólnota Węgla i Stali tylko obejmująca państwa europy środkowo wschodniej nasze pokłady i pokłady węgla Ukrainy daja całemu regionowi niezależność energetyczną.

 • Re: Komisja Europejska odpowiada na list NSZZ "Solidarność"

  EWG, Euratom, czy Wspólnota Węgla i Stali to jednak nie to samo co UE. Żadna z tych organizacji nie była instytucją polityczną i nadrzędną wzgl. swoich członków. Poza tym prawa dot. emerytur są nadal w gestii państw członkowskich.

 • Re: Jak będzie wyglądać Unia Europejska w 2025 roku? Sonda

  Najpierw była Europejska Wspólnota Węgla i Stali, potem EWG, Wspólnota Europejska i wreszcie UE. W tej chwili realizowaną ideologią UE jest Manifest z Ventotene z 1941 r., autorstwa włoskiego komunisty Altiero Spinellego (jego nazwisko widnieje nad wejściem do PE). Główne założenie manifestu brzmi: Kwestia, która najpierw musi zostać rozwiązana - bez niej bowiem nie jest możliwy żaden postęp