• Informacje na temat:

  fenicjanie

Artykuły na temat: fenicjanie
 • Historia, kuchnia i niepowtarzalny klimat. Co warto zobaczyć w Sewilli?

  Sewilla, stolica Andaluzji. W przeszłości jeden z najważniejszych hiszpańskich portów. Miasto położone nad rzeką Gwadalkiwir może pochwalić się obiektami wpisanymi na listę UNESCO. Założona przez Iberów, a rządzona później przez Fenicjan, Kartagińczyków czy Arabów. Do dziś zachwyca historią i niepowtarzalnym, andaluzyjskim klimatem. Także kuchnią. Co warto zobaczyć w Sewilli?

 • Runda 6: Unia Europejska

  ...od importu nie jest dobrą cechą. - Fenicjanie opanowali w zasadzie całe Morze Śródziemne, jeśli chodzi o handel. Jak założyli własne państwo o nazwie Kartagina, wdali się w wojny punickie, przegrali...

 • Naukowcy zidentyfikowali roślinę, której w starożytności potomkowie Fenicjan na Sardynii używali jako trucizny. U otrutych wywoływała ona grymas na twarzy, przypominający diaboliczny uśmiech - informuje serwis National Geographic.

 • Odchodzenie od używania pieniędzy przez braci Nowaków nie było procesem nagłym. Najpierw przynieśli do sklepu jako zapłatę za wzięty na "zeszyt" chleb gdzieś skłusowane ryby, później kilogram zebranych w lesie grzybów wymienili na upragnione winko. A kiedy ich operacje finansowe przejęła sklepowa Gienia, nie obejrzeli się nawet, jak wynalazek Fenicjan przestał im być do czegokolwiek potrzebny.

 • Runda 3: Państwo traktuje nas jak dzieci

  - Jestem imperialistą - deklaruje Janusz Korwin-Mikke. Dowiedz się, dlaczego chce sprywatyzować armię i niezmiennie powtarza, że "rząd rżnie głupa". Co mu przeszkadza w demokracji i dlaczego bardzo brzydko wypowiada się na jej temat. Dlaczego powinniśmy uczyć sie od Fenicjan, a w czym znajdziemy przestrogę w Kartaginie.

 • Wykopaliska pod San Roque, niedaleko Kadyksu, są prowadzone od 60 lat. Jak wynika z badań, pierwszą kolonię zwaną Carteia, założyli tam przed 25 wiekami Fenicjanie, po nich przybyli Rzymianie, Wizygoci, muzułmanie i chrześcijanie. - Carteia jest doskonałym przykładem rzymskiego miasta. Zachował się układ ulic i fundamenty domów. Dzięki ostatnim odkryciom jawi się też jako ważny ośrodek...

 • Bartolo: Da się razem żyć. Trzeba tylko chcieć

  Fenicjanie, Kartagińczycy, Egipcjanie, Turcy czy Hiszpanie. Oczywiście, walczyli też między sobą, ale oprócz tego następowała niesamowita wymiana pomysłów, idei. Z tego bogactwa powstało niezwykłe imperium...

 • Aleksandria - miasto na gruzach

  ...wspomniany przez Homera w "Odysei". Dalsze badania powinny rzucić nieco światła na miejscowość, która istniała przed Aleksandrię. Bardzo możliwe, że z portu korzystali Grecy, Minojczycy, Fenicjanie...

 • Poezja na unijnych salonach. Timmermans poleciał "Itaką"

  Ubrał się w szaty Odyseusza i chce wciąż utrzymywać się na fali. Nawet przez kolejnych pięć lat. A do tego potrzebna mu jest Polska.

 • Poezja na unijnych salonach. Timmermans poleciał "Itaką"

  Ubrał się w szaty Odyseusza i chce wciąż utrzymywać się na fali. Nawet przez kolejnych pięć lat. A do tego potrzebna mu jest Polska.

Dyskusje na temat: fenicjanie