• Informacje na temat:

  ferdynand i wielki

Artykuły na temat: ferdynand i wielki
 • Sto lat temu serbski nacjonalista zastrzelił arcyksięcia Ferdynanda. Miesiąc później wybuchła I wojna światowa. 19 letni Gavrilo Princip był członkiem organizacji Młoda Bośnia. Tuż po zamachu został schwytany, osądzony i skazany na 20 lat ciężkiego więzienia. Był za młody na karę śmierci.

 • Wojna jest wojną, a miłość to miłość: wywiad z prawnuczką arcyksięcia Ferdynanda

  ...specjalnego gościa - prawnuczkę arcyksięcia Franciszka Ferdynanda. Czas na to, co najważniejsze - odpowiednią i właściwą arystokratyczną formułę: Jej Książęca Wysokość Księżniczka Sophie von Hohenberg(...) czerwca 1914 roku austriacki arcyksiążę złożył wizytę w stolicy Bośni - Sarajewie. Zamachowiec Gavrilo Princip oddał śmiertelne strzały do Franciszka Ferdynanda i jego żony Zofii. Jak pani się czuje...

 • Watykan odzyskał skradziony list Kolumba. Jego zaginięcie to wielka zagadka

  USA oddały Watykanowi jedną z rzadkich kopii listu Krzysztofa Kolumba, który po powrocie z wyprawy do Ameryki napisał do króla Ferdynanda Aragońskiego i królowej Izabeli. Wartość dokumentu z 1493 roku, skradzionego z Biblioteki Watykańskiej, to 1,2 mln dolarów.

 • Pomnikowe wydanie "Wielkich mów historii" jest wydarzeniem nie tylko edytorskim. To bezcenny materiał dla historyków, polityków, publicystów, a także wszystkich tych, których pasjonują burzliwe dzieje ludzkości. Ciąg dalszy mógłby uwzględnić mowy i mówców tu nieobecnych.

 • Burza w bałkańskim kotle 1912-1913. Preludium Wielkiej Wojny

  W długim ciągu wojennych kampanii zwieńczonych wielkimi zwycięstwami na Kosowym Polu (1389 i 1448), pod Nikopolis (1396), Warną (1444), Konstantynopolem (1453) i Mohaczem (1526), Turcy zdołali(...), zwolennik prorosyjskiego kursu polityki zagranicznej kraju. Serbia z wielkim niezadowoleniem przyjęła dokonaną przez Wiedeń w roku 1908 formalną aneksję zajmowanej od 30 lat Bośni i Hercegowiny. Naturalną...

 • PKW: Niewielkie zmiany w wynikach

  Przewodniczący PKW Ferdynand Rymarz poinformował, że we wtorek do PKW przywożone będą pisemne protokoły z komisji obwodowych. Oficjalne wyniki wyborów PKW podać ma we wtorek po otrzymaniu takich protokołów ze wszystkich - ponad 25 tys. - obwodów. Rymarz powiedział, że w wyborach do Sejmu na wszystkie okręgowe listy wyborcze oddano w skali kraju 16.142.202 głosów ważnych. PO uzyskała w skali...

 • Prezydent Duda odsłonił w Chicago tablicę poświęconą prezydentom Kaczyńskiemu i Kaczorowskiemu

  Prezydent Andrzej Duda odsłonił w niedzielę wieczorem miejscowego czasu w kościele św. Ferdynanda w Chicago tablicę poświęconą b. prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu i ostatniemu prezydentowi na uchodźctwie Ryszardowi Kaczorowskiemu, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej.

 • ​104 lata temu wybuchła wojna, która wstrząsnęła światem

  ...28 lipca 1914 r. Austro-Węgry wypowiedziały wojnę Serbii, co było konsekwencją dokonanego miesiąc wcześniej w Sarajewie zamachu na arcyksięcia Franciszka Ferdynanda. Wojna szybko przerodziła się w światowy konflikt, który pochłonął życie prawie 10 mln żołnierzy.

 • ​Watykan odzyskał skradziony list Krzysztofa Kolumba

  USA oddały Watykanowi jedną z rzadkich kopii listu Krzysztofa Kolumba, który po powrocie z wyprawy do Ameryki napisał do króla Ferdynanda Aragońskiego i królowej Izabeli. Wartość dokumentu z 1493 r., skradzionego z Biblioteki Watykańskiej, to 1,2 mln dolarów.

 • "Szkarłatny kwiat kamelii". Japonia na przełomie XIX i XX wieku

  ..."Szkarłatny kwiat kamelii" – jedno z pierwszych świadectw fascynacji Krajem Kwitnącej WiśniPod koniec XIX i na początku XX wieku do Japonii zaczęli docierać polscy podróżnicy i badacze. Jednym z nich był Antoni Ferdynand Ossendowski.

Dyskusje na temat: ferdynand i wielki