• Informacje na temat:

  feudalizm

Artykuły na temat: feudalizm
 • Feudalizm to ustrój społeczny, polityczny i ustrojowy średniowiecznej Europy. Feudalizm cechował się zależnością poddańczą oraz podziałem społeczeństwa na stany.

 • Narodowy Fundusz Zdrowia to próba osłodzenia herbaty samym mieszaniem oraz nagły powrót do socjalizmu a nawet do feudalizmu - opozycja parlamentarna nie pozostawiła suchej nitki na ministrze Łapińskim i jego projekcie zastąpienia kas chorych jednym podległym mu funduszem. Najciekawsze jest jednak to, ze głosy krytyki, które padły na sali sejmowej padły z ust niektórych posłów SLD.

 • Kilkaset lat temu ukuto powiedzonko "miejskie powietrze czyni wolnym". Było to w czasach panowania na wsi feudalizmu, kiedy przekroczenie miejskich bram i schowanie się za miejskimi murami uwalniało od pańszczyzny, ale także nadzoru wiejskiego proboszcza i wścibstwa folwarcznych sąsiadów. W mieście oddychało się powietrzem nie tak czystym jak na wsi, ale za to swobodnie.

 • Rozpoczynający pracę lekarze zgodni są co do faktu, że system, w który wchodzą, jest zły. Różnice pojawiają się w kwestii nazewnictwa. Jedni mówią, że to feudalizm, inni, że niewolnictwo.

 • Noblistka Aleksijewicz odpowiada Łukaszence: Mam nadzieję, że nie myśli: "Państwo to ja"

  Laureatka literackiej Nagrody Nobla Swietłana Aleksijewicz odpowiedziała na krytykę ze strony prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenki, który zarzucił jej, że wylała za granicą "wiadro pomyj" na swój kraj. "Mam nadzieję, że nie żyjemy w feudalizmie. I mam nadzieję, że Łukaszenka nie myśli jak francuski monarcha: ‘Państwo to ja’" - stwierdziła Aleksijewicz w wywiadzie dla radiostacji "Goworit...

 • Czechy: Prezydent zrzeka się jednego z uprawnień - prawa łaski

  Prezydent Czech Milosz Zeman zrzekł się przysługującego mu uprawnienia - stosowania prawa łaski. Zamiast niego będzie to robić szef Ministerstwa Sprawiedliwości. Zdaniem Zemana prawo łaski jest niepotrzebną pamiątką czasów feudalizmu.

 • Brytyjską monarchię czeka reforma?

  Rząd Wielkiej Brytanii przymierza się do zreformowania monarchii. Na celowniku znalazło się pierworództwo. Prawo wywodzące się z feudalizmu nadal obowiązuje na Wyspach.

 • Habilitacja, czyli uścisk dłoni rektora

  ...stwarzają pole do patologii na dużą skalę - pojawia się zagrożenie uznaniowością decyzji; zwiększa się uczelniany feudalizm" - czytamy w artykule. "Projekt ustawy idzie w kierunku zwiększenia...

 • ...różne postawy i żyją na przełomie romantyzmu i pozytywizmu, a także zanikającego feudalizmu i rodzącego się kapitalizmu.

 • ...na tym, że ten, co ma majątek, może robić co chce z tym, co go nie ma. To jest feudalizm. Liberalizm to wolność i równość szans, a państwo ma w nim do odegrania ogromną rolę dopilnowania, aby szanowano...

Dyskusje na temat: feudalizm