• Informacje na temat:

  fieldorf august emil

Artykuły na temat: fieldorf august emil
 • Organizator i szef Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej, zastępca Komendanta Głównego AK oraz dowódca organizacji NIE - 20 marca mija 115. rocznica urodzin gen. Augusta Emila Fieldorfa "Nila".

 • ...24 lutego 1953 roku w więzieniu mokotowskim w Warszawie powieszony został gen. August Emil Fieldorf "Nil" organizator i szef Kedywu Komendy Głównej AK, jeden z najbardziej zasłużonych żołnierzy Armii Krajowej i polskiego podziemia niepodległościowego.

 • Maria Fieldorf-Czarska, córka gen. bryg. Augusta Emila Fieldorfa "Nila", zasłużona dla kultywowania jego pamięci, została w sobotę pochowana na warszawskich Wojskowych Powązkach. Była strażniczką pamięci swojego ojca, generała "Nila" - mówili jej przyjaciele.

 • Organizator i szef Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej, zastępca Komendanta Głównego AK i dowódca organizacji NIE gen. August Emil Fieldorf "Nil" został 10 listopada 1950 roku w Łodzi aresztowany przez funkcjonariuszy Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego.

 • Na otwartej we wtorek w Muzeum Narodowym w Kielcach wystawie "August Emil Fieldorf "Nil" można obejrzeć 100 pamiątek. 24 lutego przypada 55. rocznica śmierci generała. Ekspozycja będzie czynna do końca marca.

 • Instytut Pamięci Narodowej jest w stanie z dużą dozą prawdopodobieństwa określić miejsce, w którym na warszawskich Powązkach znajduje się grób generała Emila Fieldorfa "Nila", zamordowanego w 1953 r. przez komunistów - poinformował Jacek Pawłowicz z Biura Edukacji Publicznej IPN.

 • 60. rocznica wydania wyroku śmierci na gen. Fieldorfa "Nila"

  ...16 kwietnia mija 60 lat od wydania przez władze komunistyczne wyroku śmierci na gen. Augusta Emila Fieldorfa "Nila" - organizatora i szefa Kedywu Komendy Głównej AK, jednego z najbardziej zasłużonych żołnierzy Armii Krajowej i polskiego podziemia niepodległościowego.

 • Wyrusz śladami generała Fieldorfa Nila. "Od zmierzchu do świtu”

  Celem marszu jest uczczenie pamięci Patrona Jednostki Wojskowej NIL, gen. Augusta Emila Fieldorfa NILA - twórcy i dowódcy KEDYWU, bojownika o wolność Narodu Polskiego oraz żołnierzy zgrupowań partyzanckich, walczących w rejonie Beskidu Makowskiego. Ponadto marsz promuje i popularyzuje służby w jednostce wojskowej NIL oraz wyjście naprzeciw zapotrzebowaniu na organizację imprez z elementami...

 • Kolekcjonerska moneta na rocznicę stracenia gen. "Nila". "Powinniśmy pamiętać go jako niezłomnego"

  Waży nieco ponad 14 g; na rewersie jest wizerunek gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila” i biało-czerwona flaga z symbolem Polski Walczącej, a na awersie orzeł, rozrywający kraty więzienia. Tak wygląda srebrna moneta kolekcjonerska z serii „Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni”. W przeddzień 65. rocznicy stracenia na podstawie bezprawnego wyroku sądu komunistycznego gen. „Nila”, łódzki...

 • Generał „Nil” lepiej wyeksponowany

  Odczuwam dużą satysfakcję, chociaż dopiero po kilkunastu latach. Od momentu powstania Muzeum Armii Krajowej im. generała Augusta Emila Fieldorfa-„Nila” w Krakowie głosiłem bowiem potrzebę uczynienia jego programową osią właśnie postaci patrona. I oto czytam w „Dzienniku Polskim”, że trwają przygotowania wystawy stałej poświęconej legendarnemu dowódcy Kierownictwa Dywersji Komendy Głównej AK...

Wideo na temat: fieldorf august emil
 • Od zmierzchu do świtu - 117 śmiałków przebiegło śladami gen. Nila

  Maciej Nowak, Daniel Bartoszek i Maciej Leśniak – to pierwsza trójka bohaterów nocnego marszu szlakiem generała Augusta Emila Fieldorfa Nila. 117 zawodników miało do pokonania 50 kilometrów po wzniesieniach Beskidu Makowskiego i Wyspowego. Trasa liczyła aż 50 kilometrów i jest uznawana za ekstremalną. Przygotowali ją komandosi z jednostki wojskowej „NIL”.

Dyskusje na temat: fieldorf august emil