• Informacje na temat:

  figury retoryczne

Artykuły na temat: figury retoryczne
 • Epifora to jedna z figur retorycznych. Epifora jest określonym typem celowego powtórzenia. Epifora polega na powtórnym użyciu tego samego słowa, wyrażenia lub zwrotu w na końcu pewnej części wypowiedzi, np. wersu, zdania. Może być to powtórzenie dwukrotne lub wielokrotne. Epifora należy do składniowych środków stylistycznych, czyli stosowanych w zakresie budowy wypowiedzeń.

 • Egzamin gimnazjalny 2018. Część humanistyczna - co będzie?

  ...się pytania na temat jednej z fraszek Jana Kochanowskiego. Uczniowie musieli znać m.in. takie figury jak pytanie retoryczne. Dłuższa wypowiedź pisemna na teście z języka polskiego miała formę...

 • ​TVP Info podała nieprawdziwą informację o szpiegostwie Ryszarda Petru

  "Dziś około godziny 21 funkcjonariusze Urzędu Ochrony Państwa zatrzymali posła Ryszarda P., przewodniczącego partii Nowoczesna. Prokuratura postawiła zarzut szpiegostwa na rzecz obcego państwa; domniemanie, że chodzi o Rosję. Trwa właśnie posiedzenie prezydium Sejmu w sprawie immunitetu posła Ryszarda P." - podała na swojej antenie telewizja TVP Info.

 • Radosna prokuratura

  ...w relacjach z mediami. Jak stosować zwroty retoryczne, figury erystyczne i inne czary - mary. Dla kierownictwa prokuratury opracowano audyt komunikacyjny. Niektórzy rzecznicy prasowi terenowych...

 • ..., paralelizm, powtórzenie, apostrofa, antyteza (przeciwstawienie), pytanie retoryczne, parenteza (wtrącenie), anakolut (zniekształcenie) 5. Środki stylistyczne polegające na odwołaniu się do określonych...

 • PO odetnie się od słów Lewandowskiego o Aleppo i Warszawie?

  Czy Platforma Obywatelska odetnie się od słów europosła Janusza Lewandowskiego o Aleppo i Warszawie? Tego domagają się posłowie Prawa i Sprawiedliwości.

 • Oksymoron - co to jest? Oksymoron to rodzaj figury retorycznej, którą tworzy zestawienie wyrazów o przeciwstawnych znaczeniach. W ten sposób można stwierdzić, że dwa zestawione w nim wyrazy łączą się ze sobą w związek pozornie nielogiczny, np.: biały kruk, wrzask ciszy, moc truchleje (ten ostatni przykład pochodzi z Pieśni o narodzeniu Pańskim Franciszka Karpińskiego, która w zasadzie...

 • Wygaszanie kompromisu

  Prezydencki minister Paweł Mucha zapowiedział, że dziś dojdzie do kolejnej jego rozmowy z przewodniczącym sejmowej komisji sprawiedliwości. Sam Stanisław Piotrowicz po chwili uściślił, że chodzi o rozmowę telefoniczną, w której panowie ustalą… kiedy dojdzie do ich rozmowy. Tak właśnie od tygodni omawiane są poprawki do prezydenckich projektów ustaw o Sądzie Najwyższym i KRS. A finału uzgodnień wciąż nie widać.

 • Witold Waszczykowski laureatem plebiscytu "Srebrne Usta"

  Były minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski został tegorocznym laureatem plebiscyty radiowej Trójki "Srebrne Usta" na najbardziej zaskakujące i zabawne wypowiedzi polityków - ogłoszono w czwartek. Drugie miejsce zajął Sławomir Neumann, trzecie - Jarosław Kaczyński.

 • Papież: Trzeba dzielić cierpienia braci

  Papież Franciszek powiedział wiernym, że Kościół nie rośnie, gdy zamiast miłości jest w nim niezadowolenie, chłód i egoizm. "Tam, gdzie nie ma miłości, jest pustka"- mówił papież podczas audiencji generalnej w Watykanie.

Dyskusje na temat: figury retoryczne
 • Re: Wojewoda wstrzymał uchwałę o referendum w Warszawie

  Cóż- radź sobie z nią jak potrafisz. Z pewnością nie poprawisz swojego samopoczucia pisząc takie dziwne "figury retoryczne".

 • Re: Koniec początku, a może początek końca

  Ej troliku troliku kogo ty chcesz nabrać na te figury retoryczne ja na PiS nie głosowałem ale.... albo PiS to nie moja bajka ale... Tak wam teraz KOMEDIANT każe pisać?

 • Re: Barwy kampanii 5.0: Kto więcej zyskał na debacie?

  Naród interesuje się polityką na żenującym poziomie, ważniejsze są figury retoryczne, rodzaj uśmiechu i nierealne obietnice niż dobry program wyborczy oparty o rzetelne wyliczenia.

 • Re: ​TVP Info podała nieprawdziwą informację o szpiegostwie Ryszarda Petru

  Na przyszłość niech wstawiają takie informacje i figury retoryczne na temat kogoś z PiS, bo jakoś nie mogę uwierzyć, że Petru był przedmiotem tego "faktu medialnego" i dowcipu zupełnie przypadkowo - mówimy o TVP, prowadzonej przez Kurskiego, polityka związanego z obecną koalicją rządową.

 • Re: ​Prokuratura o przesłuchaniu Donalda Tuska

  Trzeba byc licha papuga mowiac, ze zapyta sie Ziobry, czy przekazuje informacje ze sladztwa J.Kaczynskiemu. Pytalem wnuczka, czy jesli mu nie wolno samemu wychodzic na ulice to przyzna sie mamie, ze kiedys wyszedl na ulice. Wnuczek odpowiedzial krotko, NIE! Czego sie Jas nie nauczyl to Jan nie bedzie umial panie Giertych. Panskie figury retoryczne sa madre inaczej.

 • Re: Orędzie premiera Mateusza Morawieckiego

  Amerykański senat niech się zajmie amerykańskimi sprawami. A od nas trzy skoki w boki. Wiem lobby żydowskie ma tam swoje wpływowe figury retoryczne które nie mają bladego pojęcia o tym co działo się tu w Europie podczas II wojny światowej, nadal wielbią kalekiego prezydenta Roosevelta nie przyjmując do wiadomości, że mógł zapobiec Zagładzie, ale nic nie zrobił. Sprawcy i współwinny zagłady Żydów

 • Re: Polska wkłada patyk w szprychy UE. Warto?

  po to, żeby nie mieć w przyszłości granicy z Rosją, lub też nie być podbitym. inna sprawa, że ruskim wcale się do nas nie spieszy. rosyjscy władcy nachapani, bogaci, szczęśliwi, Putin ma z 200 mld dolarów, Miedwiediew około setki. Lud ich lubi, wszystko jest ok. po co te retoryczne figury o ewentualnej wojnie? komuś kuśka nie staje, że się musi brandzlować takimi złymi scenariuszami?

 • Re: Buzek: Nie wyobrażam sobie, że polski rząd nie głosuje i nie popiera Polaka

  Proff. Jerzy Buzek jest Niekwestionowanym Mistrzem Świata w Mówieniu na Czas. Dowolnie zadany temat POtrafi rozwinąć w żądanym czasie ani razu się POwtarzając i bez zająknięć. Znamienne jest ,że Profesor niczego nie kwestionuje ani też nie POstuluje ale wyłącznie gada stosując te same figury retoryczne dyskretnie dryfując od tematu czym wywołuje zachwyt starszych słuchaczy, którzy tłumnie wybrali

 • Re: ​Yolocaust - zastanów się nad tym, gdzie robisz selfie!

  Ok powiem inaczej, jego sarkazm był w podobnym tonie co tamtych brak taktu . Więc o co chodziło? O ochronę pewnej pamięci o osobach i ich martyrologii czy o potrzebę umoralniania bez względu na osoby i koszt, o jakieś jakby nie było zwrócenie na siebie uwagi? Każdy chce być ostatnim sprawiedliwym, ale ci ludzie na fotografii to nie figury retoryczne tylko prawdziwi ludzie z prawdziwym dramatem.

 • Re: PiS przechodzi do ofensywy. Konfrontuje się z wyborcami i obiecuje

  retoryki jest przekonanie i figury retoryczne, w tym przypadku "totum pro parte" (całość zamiast części), dobrze mogą się przysłużyć realizacji tego celu. Dziennikarze Onetu znów chcieli wytworzyć(...)Retoryczne chwyty Onetu. Z dwóch parlamentarzystów dziennikarze zrobili... cały Kongres USA Portal onet.pl bił wczoraj na alarm, że "Kongres USA" kieruje do Departamentu Stanu list w sprawie Polski