• Informacje na temat:

  figury retoryczne

Artykuły na temat: figury retoryczne
 • Epifora to jedna z figur retorycznych. Epifora jest określonym typem celowego powtórzenia. Epifora polega na powtórnym użyciu tego samego słowa, wyrażenia lub zwrotu w na końcu pewnej części wypowiedzi, np. wersu, zdania. Może być to powtórzenie dwukrotne lub wielokrotne. Epifora należy do składniowych środków stylistycznych, czyli stosowanych w zakresie budowy wypowiedzeń.

 • Egzamin gimnazjalny 2018. Część humanistyczna - co będzie?

  ...się pytania na temat jednej z fraszek Jana Kochanowskiego. Uczniowie musieli znać m.in. takie figury jak pytanie retoryczne. Dłuższa wypowiedź pisemna na teście z języka polskiego miała formę...

 • ​TVP Info podała nieprawdziwą informację o szpiegostwie Ryszarda Petru

  "Dziś około godziny 21 funkcjonariusze Urzędu Ochrony Państwa zatrzymali posła Ryszarda P., przewodniczącego partii Nowoczesna. Prokuratura postawiła zarzut szpiegostwa na rzecz obcego państwa; domniemanie, że chodzi o Rosję. Trwa właśnie posiedzenie prezydium Sejmu w sprawie immunitetu posła Ryszarda P." - podała na swojej antenie telewizja TVP Info.

 • Radosna prokuratura

  ...w relacjach z mediami. Jak stosować zwroty retoryczne, figury erystyczne i inne czary - mary. Dla kierownictwa prokuratury opracowano audyt komunikacyjny. Niektórzy rzecznicy prasowi terenowych...

 • ..., paralelizm, powtórzenie, apostrofa, antyteza (przeciwstawienie), pytanie retoryczne, parenteza (wtrącenie), anakolut (zniekształcenie) 5. Środki stylistyczne polegające na odwołaniu się do określonych...

 • PO odetnie się od słów Lewandowskiego o Aleppo i Warszawie?

  Czy Platforma Obywatelska odetnie się od słów europosła Janusza Lewandowskiego o Aleppo i Warszawie? Tego domagają się posłowie Prawa i Sprawiedliwości.

 • Oksymoron - co to jest? Oksymoron to rodzaj figury retorycznej, którą tworzy zestawienie wyrazów o przeciwstawnych znaczeniach. W ten sposób można stwierdzić, że dwa zestawione w nim wyrazy łączą się ze sobą w związek pozornie nielogiczny, np.: biały kruk, wrzask ciszy, moc truchleje (ten ostatni przykład pochodzi z Pieśni o narodzeniu Pańskim Franciszka Karpińskiego, która w zasadzie...

 • Wygaszanie kompromisu

  Prezydencki minister Paweł Mucha zapowiedział, że dziś dojdzie do kolejnej jego rozmowy z przewodniczącym sejmowej komisji sprawiedliwości. Sam Stanisław Piotrowicz po chwili uściślił, że chodzi o rozmowę telefoniczną, w której panowie ustalą… kiedy dojdzie do ich rozmowy. Tak właśnie od tygodni omawiane są poprawki do prezydenckich projektów ustaw o Sądzie Najwyższym i KRS. A finału uzgodnień wciąż nie widać.

 • Witold Waszczykowski laureatem plebiscytu "Srebrne Usta"

  Były minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski został tegorocznym laureatem plebiscyty radiowej Trójki "Srebrne Usta" na najbardziej zaskakujące i zabawne wypowiedzi polityków - ogłoszono w czwartek. Drugie miejsce zajął Sławomir Neumann, trzecie - Jarosław Kaczyński.

 • Papież: Trzeba dzielić cierpienia braci

  Papież Franciszek powiedział wiernym, że Kościół nie rośnie, gdy zamiast miłości jest w nim niezadowolenie, chłód i egoizm. "Tam, gdzie nie ma miłości, jest pustka"- mówił papież podczas audiencji generalnej w Watykanie.

Dyskusje na temat: figury retoryczne
 • Re: Schetyna: Decyzja Donalda Tuska ws. wyborów prezydenckich w grudniu 2019 roku

  Naród, polskość? A cóż to dla nich znaczy? To tylko figury retoryczne, służące im do wrzucania narracji

 • Re: Wojewoda wstrzymał uchwałę o referendum w Warszawie

  Cóż- radź sobie z nią jak potrafisz. Z pewnością nie poprawisz swojego samopoczucia pisząc takie dziwne "figury retoryczne".

 • Re: Koniec początku, a może początek końca

  Ej troliku troliku kogo ty chcesz nabrać na te figury retoryczne ja na PiS nie głosowałem ale.... albo PiS to nie moja bajka ale... Tak wam teraz KOMEDIANT każe pisać?

 • Re: Szef MSZ Jacek Czaputowicz spotkał się z sekretarzem stanu USA

  Widze ,ze metafory i figury retoryczne to nie z toba,bo o niemieckich czolgach to byla tylko przenosnia!!Widze ze nalezysz do kategorii "bolek wez ten worek" i dyskusja z toba jest mozliwa wylacznie przy wykorzystaniu minimalnego zasobu slow!

 • Re: Całun Turyński to oszustwo? Naukowcy wykluczają jego autentyczność

  Nowy Testament Biblii Synajskiej był tak różny od wersji wtedy publikowanych, że Kościół gniewnie próbował unieważnić te radykalne nowe dowody, które podważały samo jego istnienie. W serii artykułów opublikowanych w London Quarterly Review w 1883 r. John W. Burgon, Dziekan Chichesteru, wykorzystał wszelkie dostępne mu figury retoryczne do ataku na "sinaiticusową", wcześniejszą i przeciwstawną

 • Re: Wyjątkowe odkrycie z Jakucji. "Może mieć nawet 40 tysięcy lat”

  Z religijnego punktu widzenia Pismo Święte nic nie mówi o stworzeniu jeszcze innych ludzi. Wręcz przeciwnie. Wymienia dokładnie, co w którym dniu Pan stworzył i kiedy skończył dzieło stworzenia, więc nie pitol i nie zmyślaj. Z religijnego punktu widzenia cała rasa ludzka pochodzi od związku kazirodczego i nie zmienią tego faktu żadne katolickie figury retoryczne, czy inne intelektualne mostki

 • Re: Barwy kampanii 5.0: Kto więcej zyskał na debacie?

  Naród interesuje się polityką na żenującym poziomie, ważniejsze są figury retoryczne, rodzaj uśmiechu i nierealne obietnice niż dobry program wyborczy oparty o rzetelne wyliczenia.

 • Re: ​TVP Info podała nieprawdziwą informację o szpiegostwie Ryszarda Petru

  Na przyszłość niech wstawiają takie informacje i figury retoryczne na temat kogoś z PiS, bo jakoś nie mogę uwierzyć, że Petru był przedmiotem tego "faktu medialnego" i dowcipu zupełnie przypadkowo - mówimy o TVP, prowadzonej przez Kurskiego, polityka związanego z obecną koalicją rządową.

 • Re: ​Prokuratura o przesłuchaniu Donalda Tuska

  Trzeba byc licha papuga mowiac, ze zapyta sie Ziobry, czy przekazuje informacje ze sladztwa J.Kaczynskiemu. Pytalem wnuczka, czy jesli mu nie wolno samemu wychodzic na ulice to przyzna sie mamie, ze kiedys wyszedl na ulice. Wnuczek odpowiedzial krotko, NIE! Czego sie Jas nie nauczyl to Jan nie bedzie umial panie Giertych. Panskie figury retoryczne sa madre inaczej.

 • Re: Nieoficjalnie: To z powodu narady PiS odwołano posiedzenie prezydiów Sejmu i Bundestagu

  Trudno po gnomie pisim oczekiwać czegoś innego aniżeli kłamstwo, buta, chamstwo i arogancja. "Przyczyny techniczne".... hahaha! Rozumiem, że elektrownia prąd wyłączyła, wyjściowy garnitur ukradli złodzieje, samolot miał awarię...Pragmatyzm, polska racja stanu czy chociażby elementarna przyzwoitość i szacunek dla partnera to w dobie obecnej tylko retoryczne figury. Jedyne co się liczy to