• Informacje na temat:

  filaret

Artykuły na temat: filaret
 • Władze serbskiego Kościoła prawosławnego odwołały biskupa Filareta, znanego z poparcia dla skrajnych nacjonalistów serbskich. O decyzji Świętego Synodu informuje w piątek belgradzka gazeta "Novosti", dodając, że Filaret odmówił podporządkowania się tej decyzji.

 • Rosja jest wrogiem, którego atak na Ukrainę jest skazany na porażkę. W ten sposób działania Moskwy ocenił w swoim orędziu wielkanocnym patriarcha Kijowa, Filaret.

 • Patriarcha Filaret: Trwa niewypowiedziana wojna w Donbasie

  Zwierzchnik ukraińskiej cerkwi prawosławnej patriarcha kijowski Filaret zwrócił się do wiernych z orędziem z okazji Bożego Narodzenia. Wierni tradycji wschodnich na Ukrainie obchodzą to święto 7 stycznia.

 • Kirył, Klemens czy Filaret - kto następcą Aleksego II?

  ..., a także metropolitę mińskiego i słuckiego Filareta. Intronizację nowego patriarchy wyznaczono na 1 lutego. Poprzedni zwierzchnik rosyjskiej Cerkwi - Aleksy II - zmarł 5 grudnia 2008 r. Cerkwi...

 • Ukraina: Cerkiew prawosławna przekazała 0,5 mln hrywien na armię

  Ukraińska Cerkiew prawosławna Patriarchatu Kijowskiego przelała na rachunek ministerstwa obrony Ukrainy 500 tys. hrywien (140 tys. zł) na potrzeby sił zbrojnych - powiadomił w poniedziałek zwierzchnik Cerkwi, patriarcha Filaret.

 • Ostre słowa zwierzchnika cerkwi: Trzeba zatrzymać Władimira Putina

  ...​Ostre słowa zwierzchnika ukraińskiej cerkwi prawosławnej patriarchatu kijowskiego o polityce Rosji wobec Ukrainy. Patriarcha Filaret porównał działania Władimira Putina do Hitlera.

 • Patriarcha Ukrainy apeluje o unijną misję w jego kraju

  Unia Europejska musi zwiększyć działania na rzecz pokoju na Ukrainie, by uniknąć trzeciej wojny światowej - z takim przesłaniem przyjechał do Parlamentu Europejskiego patriarcha Ukrainy Filaret. Zwierzchnik Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Kijowskiego podkreślał w środę, że Europa musi być bardzo czujna, bo Moskwa wcale nie zamierza zatrzymać się na podboju Ukrainy.

 • ..."Przebaczamy i prosimy o przebaczenie"... Tymi słowami zwrócił się do Polaków zwierzchnik ukraińskiej Cerkwi prawosławnej patriarchatu kijowskiego Filaret odnosząc się do wydarzeń na Wołyniu sprzed 70 lat.

 • Zwierzchnik Białoruskiej Cerkwi Prawosławnej metropolita miński i słucki Filaret wystąpił w piątek przeciwko karze śmierci, uznając ją za grzech zabójstwa. Białoruś jest obecnie jedynym krajem w Europie, gdzie orzeka się i wykonuje karę śmierci.

 • Decyzja władz Czarnogóry o niewpuszczeniu do kraju serbskiego biskupa prawosławnej eparchii (diecezji) mileszewskiej Filareta, spowodowała, że stosunki między tym krajem a Serbią osiągnęły najniższy poziom od uzyskania w połowie ubiegłego roku niepodległości przez Podgoricę.

Dyskusje na temat: filaret