• Informacje na temat:

  fińska literatura

Artykuły na temat: fińska literatura
 • "Ferdydurke" wśród dzieł wartych przetłumaczenia na fiński

  Powieść Witolda Gombrowicza "Ferdydurke" znalazła się na liście uznanych światowych pozycji literatury pięknej, które nigdy nie ukazały się w języku fińskim. Zbiór tytułów, które "należałoby przetłumaczyć na fiński" opublikował w niedzielę dziennik "Helsingin Sanomat".

 • Adam Korpak - twórca z Krakowa mieszkający 200 km od Helsinek - rysuje od 22 lat dla czytelników "Helsingin Sanomat". To zajęcie obciążające - jak przyznaje - bo wymusza stałą gotowość do pracy, ale dzięki niemu dane mu było zilustrować fiński epos narodowy "Kalevala" i wejść do "Panteonu" Finów.

 • "Nie umiem pisać". Autobiografia sportowca absolutnym hitem wydawniczym

  ...wydanie i poinformowało, że prawa do tłumaczenia książki zostały na razie sprzedane do dziewięciu krajów, a negocjacje do wielu następnych są w toku. Jak skomentowała fińska agencja prasowa STT...

 • O Tolkienie z innej strony

  3 stycznia 2013 roku przypadła kolejna rocznica urodzin jednego z najwybitniejszych, jeśli nie najwybitniejszego twórcy literatury fantasy, J.R.R. Tolkiena. Stworzony przez niego świat Śródziemia zna każdy miłośnik fantastyki, a „Władca Pierścieni” czy „Hobbit” zaliczane są do najważniejszych i najbardziej popularnych książek nie tylko wśród książek fantastycznych, ale również ogólnie wśród utworów literatury pięknej.

 • Polska poetka Julia Hartwig odznaczona orderem oficera Legii Honorowej

  Julia Hartwig, jedna z najbardziej uznanych współczesnych polskich poetek, pisarka, eseistka i tłumaczka, została odznaczona przez Francuzów orderem oficera Legii Honorowej. Insygnia orderu wręczył jej ambasador Francji w Polsce Pierre Buhler.

 • Twój weekend w RMF FM: Na co do kina?

  Film "Gdybym tylko tu był" na festiwalu w Sundance publiczność nagrodziła owacjami na stojąco. "Zanim zasnę" z Nicole Kidman to adaptacja powieści S.J. Watsona pod tym samym tytułem. A "Serce lwa" to poruszająca historia o przekraczaniu uprzedzeń na tle rasowym i klasowym. Polecamy kinowe premiery weekendu.

 • Chcąc konkurować z literacką Nagrodą Nobla, Finowie wymyśli własną nagrodę przyznawaną za najgorszy utwór literacki.

 • Filmowe nowości już dziś w kinach

  Nowy film Agnieszki Holland "W ciemności", który jest polskim kandydatem do Oscara 2012 oraz druga część przygód Sherlocka Holmesa, czyli "Sherlock Holmes: Gra cieni", trafią dziś do polskich kin. A w piątek na duże ekrany wejdzie obraz Fina Akiego Kaurismakiego "Człowiek z Hawru".

 • 16 kwietnia odszedł prof. Jan Szczepański, światowej sławy socjolog, były rektor Uniwersytetu Łódzkiego.

 • ...międzynarodowym. Do Wrocławia przyjadą m.in. goście ze Skandynawii - fińska pisarka Leena Lehtolainen oraz założyciel Szwedzkiej Akademii Pisarzy Kryminalnych Bo Lundin. Wśród licznych paneli dyskusyjnych...