• Informacje na temat:

  fińska sztuka

Artykuły na temat: fińska sztuka
 • "Ferdydurke" wśród dzieł wartych przetłumaczenia na fiński

  Powieść Witolda Gombrowicza "Ferdydurke" znalazła się na liście uznanych światowych pozycji literatury pięknej, które nigdy nie ukazały się w języku fińskim. Zbiór tytułów, które "należałoby przetłumaczyć na fiński" opublikował w niedzielę dziennik "Helsingin Sanomat".

 • Adam Korpak - twórca z Krakowa mieszkający 200 km od Helsinek - rysuje od 22 lat dla czytelników "Helsingin Sanomat". To zajęcie obciążające - jak przyznaje - bo wymusza stałą gotowość do pracy, ale dzięki niemu dane mu było zilustrować fiński epos narodowy "Kalevala" i wejść do "Panteonu" Finów.

 • Ponad tysiąc sztuk bagażu utknęło na lotnisku w Helsinkach

  Na lotnisku Helsinki-Vantaa z powodu piątkowego zakazu pracy personelu lotniskowego w nadgodzinach ponad tysiąc sztuk bagażu nie zostało rozdzielonych lub załadowanych do dalszej podróży.

 • Dreamliner LOT-u będzie latał w barwach fińskich linii

  Nasz narodowy przewoźnik wypożycza - na razie na tydzień od 27 grudnia do 3 stycznia - jednego z 5 dreamlinerów wraz z załogą i serwisem. Maszyna będzie latała na trasie Helsinki – Nowy Jork.

 • Sztuka wyjdzie na ulice Warszawy

  Hiszpański teatr uliczny Xarxa Teatre będzie jedną z gwiazd tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Sztuka Ulicy, który rozpocznie się w piątek w Warszawie.

 • VII Międzynarodowy Festiwal Sztuka Ulicy

  Hiszpański teatr uliczny Xarxa Teatre, słynący z akrobacji wykonywanych w powietrzu i wykorzystywania w spektaklach fajerwerków oraz płonących ruchomych konstrukcji, będzie jedną z gwiazd tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Sztuka Ulicy, który rozpocznie się jutro w Warszawie.

 • Organizatorzy odwołali obóz sportowy w Białym Dunajcu, na którym jednym z trenerów miał być fiński zawodnik utożsamiany z ruchem neonazistowskim. Jak powiedział RMF FM Maciej Kaznowski z Lubelskiego Centrum Samoobrony i Fitnessu K1 po nagłośnieniu sprawy przez media, z udziału w obozie zrezygnowała połowa uczestników.

 • W aucie, którym do Finlandii promem z Estonii przybyło dwóch mężczyzn, fińska służba celna znalazła 43 kg bezdymnego prochu, 3 tys. naboi oraz 17 sztuk magazynków do broni. Do zdarzenia doszło pod koniec czerwca w terminalu portowym w Helsinkach. Fińska policja ujawniła tę informację dopiero teraz.  Materiały znaleziono podczas prześwietlenia samochodu w porcie. Ukryte były w różnych...

 • Epos "Kalevala" w ilustracjach Korpaka

  Fiński epos "Kalevala" w ilustracjach Adama Korpaka zobaczyć można od 12 sierpnia w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha przy ulicy Marii Konopnickiej w Krakowie.

 • Finlandia: Protesty przeciwko polityce rządu Juhy Sipili

  W centrum Helsinek odbyły się w sobotę protesty przeciwko liberalnej polityce fińskiego rządu premiera Juhy Sipili i wdrażanym przez władze cięciom budżetowym. W demonstracjach udział wzięło około 1-2 tys. manifestantów.

Dyskusje na temat: fińska sztuka