• Informacje na temat:

  francisco franco

Artykuły na temat: francisco franco
 • Zmarła jedyna córka generała Franco

  W Madrycie w wieku 91 lat zmarła w piątek Carmen Franco, córka dyktatora generała Francisco Franco, który rządził Hiszpanią w latach 1936-75. Po jego śmierci zaangażowała się w utrwalanie pamięci o ojcu.

 • Hiszpania: Wnuk gen. Franco skazany na więzienie

  Starszy wnuk gen. Francisco Franco, dyktatora Hiszpanii, Francisco Franco Martinez-Bordiu został w czwartek skazany na 30 miesięcy więzienia i 26,5 tys. euro grzywny za spowodowanie wypadku, w którym odniósł obrażenia żandarm, i za ucieczkę z miejsca wypadku.

 • Hiszpański parlament chce przenieść szczątki generała Franco

  Hiszpański Kongres Deputowanych wezwał w czwartek konserwatywny rząd do przeniesienia szczątków dyktatora generała Francisco Franco. Od 40 lat znajdują się one w kontrowersyjnym mauzoleum w Dolinie Poległych, pod Madrytem.

 • Władze Saragossy przyjęły rezolucję, w której wzywają lokalny sąd do wszczęcia śledztwa w sprawie zbrodni, do jakich doszło na terenie miasta pod rządami Francisco Franco - głosi wydany w sobotę komunikat rady miejskiej Saragossy.

 • Co najmniej 4 tysiące hiszpańskich skin-headów uczciło przypadającą jutro 25. rocznicę śmierci dyktatora Francisco Franco. Do Doliny Poległych - położonego pod Madrytem grobu Franco - skin-headzi przybyli z całej Hiszpanii.

 • "Skradzione dzieci". Rusza historyczny proces za barbarzyńskie praktyki reżimu Franco

  Ofiarami nielegalnych praktyk były tysiące hiszpańskich rodzin. Proceder ruszył tuż po zakończeniu wojny domowej i trwał aż do śmierci dyktatora Francisco Franco w 1975 roku. Szacuje się, że tym czasie odebrano matkom tuż po porodzie nawet 300 tys. dzieci. Zostały przekazane do adopcji rodzinom popierającym reżim Franco. Wystarczyło, że kobieta nie miała męża albo rodzina noworodka żyła...

 • Dokładnie 25 lat temu, zmarł w Hiszpanii generał Francisco Franco. Tego dnia zakończyła się trwająca 36 lat dyktatura.

 • Główna manifestacja rocznicowa "nostalgicznych zwolenników Francisco Franco", jak określiła jej uczestników agencja AFP, odbyła się w sobotę wieczorem z udziałem kilkuset osób w Dolinie Poległych pod Madrytem. Okazją jest przypadająca 20 listopada 32. rocznica śmierci "caudilla" (wodza) Hiszpanii.

 • Churchill przekupił hiszpańskich generałów, aby Franco nie przystąpił do wojny

  Winston Churchill w obawie, by Hiszpania nie przystąpiła do wojny po stronie Hitlera, posłużył się pewnym bankierem, aby przekupić frankistowskich generałów i odwieść gen. Francisco Franco od tego zamiaru.

 • Francisco Caamano wyrazili "maksimum uznania" dla wyroku Sądu Najwyższego. "Świadczy on o normalnym funkcjonowaniu naszych instytucji, przestrzeganiu zasad, jakimi kieruje się państwo prawa" - oświadczył(...) przeciwników gen Francisko Franco wymordowanych pod koniec wojny domowej (1936-1939) i w początkowym okresie dyktatury. Podobnie, doprowadzając w 1998 roku do zatrzymania w Londynie b. dyktatora Chile...

Dyskusje na temat: francisco franco