• Informacje na temat:

  francisco franco

Artykuły na temat: francisco franco
 • Zmarła jedyna córka generała Franco

  W Madrycie w wieku 91 lat zmarła w piątek Carmen Franco, córka dyktatora generała Francisco Franco, który rządził Hiszpanią w latach 1936-75. Po jego śmierci zaangażowała się w utrwalanie pamięci o ojcu.

 • Hiszpania: Wnuk gen. Franco skazany na więzienie

  Starszy wnuk gen. Francisco Franco, dyktatora Hiszpanii, Francisco Franco Martinez-Bordiu został w czwartek skazany na 30 miesięcy więzienia i 26,5 tys. euro grzywny za spowodowanie wypadku, w którym odniósł obrażenia żandarm, i za ucieczkę z miejsca wypadku.

 • Hiszpański parlament chce przenieść szczątki generała Franco

  Hiszpański Kongres Deputowanych wezwał w czwartek konserwatywny rząd do przeniesienia szczątków dyktatora generała Francisco Franco. Od 40 lat znajdują się one w kontrowersyjnym mauzoleum w Dolinie Poległych, pod Madrytem.

 • Władze Saragossy przyjęły rezolucję, w której wzywają lokalny sąd do wszczęcia śledztwa w sprawie zbrodni, do jakich doszło na terenie miasta pod rządami Francisco Franco - głosi wydany w sobotę komunikat rady miejskiej Saragossy.

 • Co najmniej 4 tysiące hiszpańskich skin-headów uczciło przypadającą jutro 25. rocznicę śmierci dyktatora Francisco Franco. Do Doliny Poległych - położonego pod Madrytem grobu Franco - skin-headzi przybyli z całej Hiszpanii.

 • Dokładnie 25 lat temu, zmarł w Hiszpanii generał Francisco Franco. Tego dnia zakończyła się trwająca 36 lat dyktatura.

 • Główna manifestacja rocznicowa "nostalgicznych zwolenników Francisco Franco", jak określiła jej uczestników agencja AFP, odbyła się w sobotę wieczorem z udziałem kilkuset osób w Dolinie Poległych pod Madrytem. Okazją jest przypadająca 20 listopada 32. rocznica śmierci "caudilla" (wodza) Hiszpanii.

 • Duch generała Franco wciąż straszy

  ...sama wojna i jej zwycięzca, generał Francisco Franco, wciąż są w Hiszpanii przedmiotem wielu zażartych debat. Jedną z niespodziewanych i najświeższych kontrowersji dotyczących tego rozdziału hiszpańskiej historii stała się publikacja słownika biograficznego. Wydana w maju br. pozycja zawierała pochwałę przywództwa Franco w okresie wojennej zawieruchy, a późniejszy, zaprowadzony przez niego reżim...

 • Churchill przekupił hiszpańskich generałów, aby Franco nie przystąpił do wojny

  Winston Churchill w obawie, by Hiszpania nie przystąpiła do wojny po stronie Hitlera, posłużył się pewnym bankierem, aby przekupić frankistowskich generałów i odwieść gen. Francisco Franco od tego zamiaru.

 • Francisco Caamano wyrazili "maksimum uznania" dla wyroku Sądu Najwyższego. "Świadczy on o normalnym funkcjonowaniu naszych instytucji, przestrzeganiu zasad, jakimi kieruje się państwo prawa" - oświadczył(...) przeciwników gen Francisko Franco wymordowanych pod koniec wojny domowej (1936-1939) i w początkowym okresie dyktatury. Podobnie, doprowadzając w 1998 roku do zatrzymania w Londynie b. dyktatora Chile...

Dyskusje na temat: francisco franco