• Informacje na temat:

  francuska literatura

Artykuły na temat: francuska literatura
 • ..."Francja może być dumna - mówił Forycki - twórczość Le Clezio to jest znakomita literatura francuska". Jak dodał, pisarz może być zestawiany z twórcami tej miary jak np. Honoriusz Balzak. - To jest ten poziom - podkreślił. - Le Clezio wywodzi się z kręgu nouveau roman, czyli nowej powieści, kierunku który powstał w latach 50. we Francji, który odznaczał się m.in. post-Flaubertowską...

 • Festiwal Conrada coraz bliżej. To będzie intensywny tydzień z literaturą!

  Intensywność to postawa wobec świata. Dotyczy wielu dziedzin, w tym literatury, polityki i religii. Ma wymiar indywidualny i wspólnotowy, można ją rozumieć jako prywatne doświadczenie i jeden z aspektów procesu twórczego. Intensywny może być również sam odbiór sztuki, nasze uczestnictwo w rozmowie na temat literatury. Wszystkie te znaczenia znajdują swój wyraz w ogłoszonym dzisiaj programie Festiwalu Conrada, który odbędzie się w Krakowie w dniach 24–30 października.

 • Przyznano Nagrodę Nobla z literatury

  Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury został uhonorowany w tym roku Patrick Modiano. Szwedzka Akademia wyróżniła go za "sztukę pamięci i dzieła, w których uchwycił najbardziej niepojęte ludzkie losy i odkrywał świat czasu okupacji".

 • Jest jedną z najsłynniejszych badaczek polskiej literatury. Maria Janion kończy 90 lat

  ...literatura ezoteryczna. Kuchnia to rejon Wielkiej Rewolucji Francuskiej, łazienka - beletrystyka, socjologia i filozofia. Mistrzyni - tak mówią o prof. Marii Janion jej studenci. Jest ich już kilka...

 • Koncertem Jordi Savalla w krakowskim kościele św. Katarzyny rozpocznie się dzisiaj wieczorem 1. Międzynarodowy Festiwal Literatury im. Josepha Conrada. Koncert jest dedykowany honorowemu gościowi festiwalu - francuskiemu pisarzowi, eseiście i tłumaczowi Pascalowi Quignardowi.

 • Święto literatury międzynarodowej w Krakowie

  "Inne światy, inne języki" - to hasło przewodnie drugiej edycji Międzynarodowego Festiwalu Literatury im. Josepha Conrada organizowanego w Krakowie w dniach 2-7 listopada.

 • Zmarł Rene Girard, francuski uczony

  ​Francuski historyk, badacz literatury i krytyk kultury Rene Girard, członek Akademii Francuskiej, zmarł w USA w wieku 91 lat - podała w czwartek AFP, powołując się na uniwersytet Stanforda, na którym uczony przez wiele lat wykładał.

 • "Książki Le Clezio to francuska proza psychologiczna"

  Książki tegorocznego noblisty, Jean-Marie Gustave Le Clezio, to literatura psychologiczna, silnie związana z francuską tradycją literacką i kulturową - ocenił historyk literatury Janusz Odrowąż-Pieniążek.

 • Yves Bonnefoy nie żyje. Wybitny francuski poeta miał 93 lata

  Zmarł Yves Bonnefoy, uważany za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli współczesnej poezji francuskiej, a także ceniony tłumacz i krytyk sztuki - poinformowała w sobotę uczelnia College de France, na której wykładał Bonnefoy.

 • ​Adam Zagajewski i Robert Biedroń uhonorowani francuskimi odznaczeniami

  Poeta Adam Zagajewski został w środę w Warszawie odznaczony insygniami Kawalera Legii Honorowej, a polityk i prezydent Słupska Robert Biedroń - insygniami Kawalera Narodowego Orderu Zasługi. Odznaczono też tłumaczkę Maję Wodecką i Piotra Szwedo z UJ.

Dyskusje na temat: francuska literatura
 • Re: ​Emmanuel Macron w Polsce? Nie tak szybko

  Kiedyś francuska literatura, piosenka, malarstwo nadawały ton europejskiej kulturze. A teraz co? Zresztą cała ta epoka nie zostawi trwałych śladów w dziejach ludzkości.

 • Re: ​Francuska komisja oficjalnie ostrzega przed rosyjską ingerencją

  wersje literatura art. 257 Kto publicznie znieważa grupę ludności albo poszczególną osobę z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, wyznaniowej albo z powodu jej bezwyznaniowości lub

 • Re: ​KE wszczęła postępowanie wobec Polski o naruszenie unijnych przepisów

  Niech ten typ zajmie sie w koncu tym, co studiowal, a mianowicie literatura francuska lud polityczna indoktrynacja Holendrow. Ze o prawie unijnym nie ma w zab pojecia, pokazal juz wiele razy. Wiec moze sobie wszczynac co chce. W koncu i tak sie okaze, ze nam moze tymi grozbami naskoczyc.

 • Re: Syria: ​Francja ostro odpowiada Asadowi

  Żoną Baszara al Assad jest Syryjka pochodząca z sunnickiej rodziny, która sporą część życia spędziła w Wielkiej Brytanii. Ukończył King's College w Londynie (informatyka i literatura francuska). Zaczęła też studia na prestiżowym MBA na Harvard University. W 2000 roku poślubiła obecnego prezydenta Syrii, który jest Alawitą. Przed nastaniem rebelii finansowanej przez bogate kraje Zatoki Perskiej

 • Re: Raport: Powracający z Bliskiego Wschodu dżihadyści zagrożeniem dla krajów UE

  Muszę cię zmartwić ale w przeszłości w Europie prawo religijne tj chrześcijańskie(zbudowane nie tylko na naukach biblijny ale na pracach tzw. ojców kościoła a przede wszystkim na filozofii starożytnych zwłaszcza stoików) było podstawą każdej dziedziny życia kultury(malarstwo poezja literatura itd),a w niektórych krajach aż do XIX wieku.Tak naprawdę dopiero reformacja a potem rewolucja francuska

 • literatura francuska już to opisywała

  cały podziemny Paryż,więc nic nowego...

 • Re: Zmarł autor szpiegowskich powieści Gerard de Villiers

  jak jestes oglupiany non stop amerykanskim chlamem w kolonii nad Ronakd Reagan river (dawniej Wisla) i kazdy tlumaczy tylko boskie amerykanskie powiesci to mogles sie nie zorientowac ze na swiecie jest literatura francuska wloska czy - nie daj Boze rosyjska.

 • Re: Świat islamu kontra USA

  więcej XVII-XVIII wiek), kiedy osiągneliśmy te wyżyny, ideologia oświeceniowa, rewolucja francuska i ich następstwa w postaci marksizmu, faszyzmu, stalinizmu a obecnie prądów i ideologii lewacko(...) humanitaryzm społeczny (uspołecznienie państwa, wprowadzenie konstytucji za czasów monarchii), osiągnięcia we wszelkich dziedzinach prawdziwego i humanistycznego rozwoju jak literatura, muzyka

 • Gdyby Polska była Gruzją,

  . Dominuje głownie przemysł ciężki i zaawansowana technologia militarna. Kultura, sztuka, filozofia, literatura. Puszkin, Tołstoj, Bułhakow, Turgieniew, Lermontow, Dostojewski, Gogol, Pasternak(...), Mercedes, VW, Opel. BMW, Dunlop, Bosh, Porsche, Siemens. Kultura, sztuka, filozofia, literatura. Goethe, Schiller, Mann, Grass, Heine, Nitsche, Husserl, Schopenhauer, Kant, Wagner, Bach, Beethowen