• Informacje na temat:

  gałka

Artykuły na temat: gałka
 • Przypadek Władysława Gałki

  Władysław Gałka należał do tego pokolenia, które drogo zapłaciło za swoją walkę o wolną Polskę. Z konspiracji antyniemieckiej przeszedł w 1945 r. do konspiracji antykomunistycznej. Działacz(...) oznaczał ani pełnej rehabilitacji (zmniejszono mu jedynie wyrok do 12 lat), ani przywrócenia szans życiowych. Pozostawali byłymi więźniami politycznymi gorszego gatunku. A mimo to Władysław Gałka...

 • Nowa edycja Księgi Rekordów Guinnessa: Najdłuższy kot albo 121 gałek lodów na wafelku

  W sklepach ukazała się 62. z kolei edycja Księgi Rekordów Guinnessa. Znalazło się w niej ponad 4 tysiące zarejestrowanych wyczynów i faktów, potwierdzonych przez redakcję tego osobliwego wydawnictwa. 80 proc. z nich to nowe rekordy.

 • Dwa ciała w mieszkaniu w centrum Koszalina. "Mieszkańcy poczuli fetor"

  W mieszkaniu w centrum Koszalina w piątek policja odkryła dwa ciała. Funkcjonariuszy wezwali sąsiedzi, którzy poczuli fetor z mieszkania. "Za wcześnie, by mówić cokolwiek o przyczynach śmierci tych dwóch osób" - powiedziała rzeczniczka koszalińskiej policji Beata Gałka.

 • Podczas zabawy fajerwerkami na urazy narażone są oczy

  Na sylwestrową noc szykują się ostre dyżury okulistyczne. Niestety większość urazów to wybuchy fajerwerków. „Są one bardzo niebezpieczne” - ostrzega prof. Robert Rejdak, szef lubelskiej kliniki okulistyki. Takie urazy często kończą się przebiciem lub pęknięciem gałki ocznej i niestety często pogorszeniem wzroku lub jego utratą.

 • Pomóżmy Michałkowi widzieć

  Michałek ma 2 lata i cierpi na obuocznego siatkówczaka. Jeśli rodzinie chłopca nie uda się zebrać pieniędzy potrzebnych na leczenie w Stanach Zjednoczonych, chłopcu grozi amputacja gałek ocznych.

 • Łódzkie: Uratowali kota, który wpadł do studni

  Nietypowa akcja strażaków z Koluszek (woj. łódzkie). Przez dwie godziny ratowali oni kota, który wpadł do studni w Gałkowie Małym.

 • Placuszki z grzybami

  Składniki: 1 kg ziemniaków, 1 jajko, 30 g parmezanu (startego), 4 łyżki mąki, 2 ząbki czosnku, oliwa z oliwek, 500 g grzybów leśnych, 3 łyżki śmietany, 1 cebula, 1 łyżeczka sosu sojowo-grzybowego, sól, pieprz, gałka muszkatołowa, natka pietruszki, tymianek, papryka słodka.

 • Rumunia: Mini-szczyt NATO nie będzie łatwy

  Wiele wspólnych interesów, ale i sporo rozbieżności - tak relacje między krajami Europy Środkowo-Wschodniej ocenia politolog Beata Gałek z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. Rozmowy podczas Szczytu Europy Środkowo-Wschodniej w Bukareszcie nie będą łatwe.

 • Rzeszów: Po operacji zaćmy pacjenci stracili wzrok. Sprawą zajmie się prokuratura

  Pięcioro pacjentów straciło wzrok po operacji zaćmy w rzeszowskim szpitalu ProFamilia. Przyczyną było dostanie się bakterii gronkowca do gałki ocznej każdego z poszkodowanych. Kontrola sanepidu nie wykazała jednak obecności tej bakterii ani na sali operacyjnej, ani w salach pooperacyjnych.

 • Osoby z uszkodzeniami określonych nerwów twarzowych nie mogą mrugać. Część z nich (ok. 15%) nigdy nie odzyska tej niedocenianej zdolności, dzięki której gałka oczna jest nawilżana i oczyszczana. Niestety, często dochodzi wtedy do trwałego uszkodzenia oka.

Wideo na temat: gałka
 • Pierwszy taki zabieg w Polsce

  Po raz pierwszy w Polsce lekarze z Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie przeprowadzili zabieg dotętniczego podania chemioterapeutyku w leczeniu złośliwego nowotworu oka - siatkówczaka. Wykorzystanie tej metody daje chorym na siatkówczaka dzieciom szansę nie tylko na przeżycie, ale także na zachowanie gałki ocznej oraz widzenia.

 • Bezsenność towarzyszy najczęściej innym zaburzeniom

  „Bezsenność nie jest chorobą samą w sobie, najczęściej towarzyszy innym zaburzeniom, np. zaburzeniom lękowym, zaburzeniom adaptacyjnym związanym ze stresem, ale może być też np. zaburzeniom funkcji tarczycy” – mówi psychiatra Paweł Gałek z Kliniki Psychiatrii Dorosłych, Dzieci i Młodzieży Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, który odpowiadał dziś na pytania słuchaczy RMF FM w ramach cyklu Twoje zdrowie w Faktach RMF FM. Powinniśmy się zgłosić najpierw do lekarza pierwszego kontaktu, później...