• Informacje na temat:

  generał sikorski

Artykuły na temat: generał sikorski
 • Wczoraj wieczorem byłem na Wawelu, gdzie generał Sikorski, były premier i Naczelny Wódz spoczął w krypcie św. Leonarda po ekshumacji w związku z próbą wyjaśnienia zagadki jego śmierci w Gibraltarze. Nawet i bez wersji zamachu na jego życie w lipcu 1943, Sikorski pozostaje symbolem losu Polski w czasie II wojny światowej, tego - jak mówił Jan Paweł II na Placu Zwycięstwa w 1979 r. - opuszczenia...

 • Pogranicza, później działał w ZWZ. W roku 1941 wpadł w ręce NKWD. Uwolniony na mocy układu Sikorski-Majski, trafił do armii Andersa, w której od sierpnia 1943 roku dowodził 5 Kresową Dywizją Piechoty. Od 1944 generał brygady. Po wojnie osiadł w Londynie, gdzie zmarł. Informacja pochodzi z oficjalnej strony miasta Białystok.

 • Niebieskie oczy generała Sikorskiego

  .... Naukowcy z Krakowa i Rotterdamu, twórcy metody HIrisPlex, opisują w najnowszym numerze czasopisma "Investigative Genetics" wyniki badań DNA pobranego ze szczątków generała Władysława Sikorskiego, które potwierdzają, że generał miał niebieskie oczy i blond włosy.

 • Śmierć, która do dziś budzi pytania. 75 lat temu zginął Władysław Sikorski

  ...4 lipca 1943 r. w katastrofie samolotu nad Gibraltarem zginął gen. Władysław Sikorski, współautor zwycięstwa nad Armią Czerwoną w 1920 r., premier II RP. W czasie II wojny światowej Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych i szef rządu RP na uchodźstwie. Okoliczności jego śmierci do dziś budzą kontrowersje.

 • Generał Sikorski nie zginął bezpośrednio z rąk zamachowca

  Bez przełomu w śledztwie dotyczącym śmierci generała Władysława Sikorskiego. Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych nie zginął bezpośrednio z rąk zamachowca - dowiedział się nieoficjalnie reporter RMF FM Maciej Grzyb.

 • Kamień węgielny pod budowę Centrum Pamięci generała Sikorskiego i żołnierzy II wojny światowej w 65. rocznicę śmierci premiera rządu RP wmurowano w piątek w Tuszowie Narodowym k. Mielca (Podkarpackie).

 • Podczas wstępnych oględzin w Zakładzie Medycyny Sądowej we wtorek w Krakowie odsłonięto głowę i tułów gen. Władysława Sikorskiego. Jego szczątki są nadal zmumifikowane, ale nastąpił ich znaczny rozkład.

 • Rekonstrukcja wyglądu twarzy gen. Władysława Sikorskiego będzie, obok analizy DNA, jeszcze jednym dowodem na potwierdzenie, że w sarkofagu na Wawelu spoczywają jego szczątki.

 • Fotografie generała Władysława Sikorskiego - zarówno te wykonane podczas oficjalnych spotkań, jak i z jego życia prywatnego - można oglądać na wystawie pt. "Generał Władysław Sikorski. Polityk i żołnierz".

 • Tajemnice Generała „Grota” (cz. 1)

  Lipiec 1943 roku był jednym z najtragiczniejszych miesięcy od napaści III Rzeszy na Polskę. W okupowanych miastach uliczne megafony, nazywane „szczekaczkami”, przyniosły hiobową wieść – 4 lipca w gibraltarskiej katastrofie zginął Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski. W Warszawie, niemalże równocześnie, rozeszła się wstrząsająca plotka – dowódca Armii Krajowej został aresztowany przez Gestapo…

Zdjęcia na temat: generał sikorski
Dyskusje na temat: generał sikorski