• Informacje na temat:

  generalna gubernia

Artykuły na temat: generalna gubernia
 • 69. rocznica rozpoczęcia przez Niemców akcji wysiedlania polskiej ludności z Żywiecczyzny do Generalnej Guberni przypada w środę. Akcja nosiła kryptonim "Saybusch Aktion", czyli "Akcja Żywiec". Pierwszy transport wyruszył 23 września 1940 roku z dworca w Żywcu. Ogółem Niemcy wysiedlili około 20 tysięcy osób.

 • Wspomnienia wojenne Karoliny Lanckorońskiej to pamiętnik pisany przez autorkę w latach 1945-1946, kiedy to autorka, podczas okresu wojny i okupacji, przebywała kolejno na terenie Lwowa, Krakowa i Generalnego Gubernatorstwa, by następnie znaleźć się w obozie koncentracyjnym w Ravensbrück. Wspomnienia autorka finalizuje swym przybyciem do Włoch.

 • ..." i "Prawe sektory" śmierdzą agenturą na milę), jeśli uda się wzniecić w zachodnich guberniach chaos i doprowadzić do federalizacji Ukrainy, to choć na mapie wszystko będzie wyglądać po staremu, w istocie...

 • Zrabowane dzieła sztuki wróciły do Polski dzięki interwencji Magdaleny Ogórek

  Syn nazistowskiego funkcjonariusza Otto von Wachtera zwrócił zrabowane z Krakowa w czasie wojny dzieła sztuki i mapę. Odzyskanie obiektów - jak informuje "Rzeczpospolita" - było możliwe dzięki interwencji Magdaleny Ogórek.

 • Władze Grodna ogłosiły konkurs na hymn miasta. Piosenka ma na wiele lat stać się symbolem tego miasta ściśle związanego z historią Polski.

 • Jest rok1944, Generalna Gubernia. Trzy żydowskie dziewczynki uciekają przez las. Jedna przewraca się na ziemię. - Jest wystarczająco brudna, by wyglądać na Polkę - mówi jej koleżanka. Dziewczynki wsiadają do pociągu, którym Polacy jadą na roboty do Rzeszy. To, co się dzieje w wagonach, przypomina Sodomę i Gomorę. Opuchnięte, zwierzęce twarze obdartych, zarośniętych mężczyzn. Wulgarne, tłuste...

 • Nie żyje Józef Paczyński, były więzień Auschwitz

  Józef Paczyński, były więzień niemieckiego obozu Auschwitz, deportowany w pierwszym transporcie Polaków 14 czerwca 1940 r., zmarł w niedzielę w Krakowie, gdzie mieszkał - poinformował historyk z Muzeum Auschwitz Adam Cyra. Paczyński miał 95 lat.

 • Celnicy ze Świnoujścia zatrzymali obywatela Norwegii, który próbował wywieźć z Polski archiwalne dokumenty pochodzące z lat 1920 - 1945. Na archiwalia celnicy natrafili podczas rewizji osobistej mężczyzny. Dokumenty schowane były w jego torbie podróżnej. Norweg wcześniej nie zgłaszał nic do oclenia.

 • Litzmannstadt - piekło polskich dzieci

  Jednym z najważniejszych ośrodków germanizacyjnych na ziemiach II Rzeczpospolitej była Łódź. Kilka obozów przesiedleńczych, obóz rasowy, obóz karny dla dzieci i szereg sierocińców dawały Niemcom nieograniczone możliwości selekcjonowania dzieci "wartościowych rasowo". O piekle, które przechodziły w Łodzi polskie maluchy porywane do germanizacji, mówi znawca tematu z łódzkiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej Artur Ossowski.

 • Tragiczna rocznica. 71 lat temu zlikwidowano obóz cygański w Auschwitz

  W nocy z 2 na 3 sierpnia 1944 r. Niemcy zlikwidowali tzw. obóz cygański (Zigeunerlager) w obozie Auschwitz II-Birkenau. W komorze gazowej zgładzili znajdujących się w nim Romów i Sinti - 2897 dzieci, kobiet i mężczyzn.