• Informacje na temat:

  germanizacja

Artykuły na temat: germanizacja
 • Geraubte Kinder/Zrabowane dzieci. Germanizacja w oczach internautów

  Prowadzona przez Interię wspólnie z Deutsche Welle akcja Zrabowane dzieci/Geraubte Kinder, nie pozostawia czytelników obojętnymi. W serii artykułów opisujących kulisy porywania i germanizacji polskich dzieci przez nazistów, internauci zamieścili setki komentarzy.

 • Zrabowane dzieci / Geraubte Kinder - wstrząsające losy ofiar germanizacji

  ..."Moją prawdziwą intencją jest wychwycić germańską rasę rozsianą po świecie, zrabować i ukraść, gdzie się tylko da" – Reichsfuhrer SS Heinrich Himmler już w 1938 roku planował akcję, której konsekwencją było uprowadzenie i bezwzględna germanizacja 300 tysięcy dzieci. Tylko z terenów Polski zrabowano ich 200 tysięcy. Wiele z nich nigdy nie poznało prawdy o swoim pochodzeniu. Do dziś zadają sobie...

 • Obóz przesiedleńczy Parsch. Ostatni etap germanizacji dzieci na terenie Austrii

  ..., nazistowskie urzędy nie ujawniały. Luserowi wyjaśniono, że dzieci przewieziono do Austrii w celu zapewnienia bezpieczeństwa. Germanizacja przez ćwiczenia i wychowanie Mimo pozorów, jasnym było, że dzieci trafiły do Parsch w jednym celu, jakim była ich bezwzględna germanizacja. Podstawą zniemczenia stało się przede wszystkim szybkie opanowanie języka. Dzieci przebywające w obozie znalazły się na wielkim...

 • Germanizacja dzieci na wystawie on-line

  Wstrząsające dokumenty, notatki, protokóły świadków, wspomnienia i fotografie można obejrzeć na wystawie on-line, opowiadającej o germanizacji dzieci polskich w okresie II wojny światowej.

 • Proces RuSHA. Sprawcy germanizacji przed sądem

  Rozliczenie nazistowskich Niemiec za zbrodnie wojenne odbyło się w serii procesów norymberskich. To właśnie wtedy stworzono kategorię zbrodni przeciwko ludzkości. Zaliczono do nich grabież dzieci i ich zniemczanie.

 • Na Górnym i Dolnym Śląsku powstaje coraz więcej inicjatyw promujących niemiecki, a zwłaszcza pruski okres w historii obu regionów, co nie tylko stanowi instrumentalne traktowanie historii, ale jest niezgodne z naszym interesem narodowym - ocenia "Nasz Dziennik".

 • Litzmannstadt - piekło polskich dzieci

  ...na froncie wschodnim, uznano, że dzieci należy pozyskiwać także od narodów podbitych. Artur Ossowski, historyk IPN, m.in. współautor wystawy "Germanizacja dzieci polskich w czasie II wojny światowej(...) Rzeczy, czyli Pomorzu Gdańskim, Górnym Śląsku oraz w Kraju Warty (Kujawy, Wielkopolska oraz Ziemia Łódzka). Czym różniła się germanizacja na tych terenach? - Pomorze Gdańskie i Górny Śląsk Niemcy...

 • Wystawa w muzeum

  Muzeum Okręgowe w Sieradzu zaprasza 13 marca br. o godz. 17 na otwarcie wystawy pt. "Germanizacja dzieci polskich".

 • Interia i Deutsche Welle szukają dzieci zrabowanych podczas II wojny światowej

  "Zrabowane dzieci / Geraubte Kinder" to wspólna akcja portalu Interia.pl i telewizji Deutsche Welle. To pierwsze polsko-niemieckie poszukiwania polskich dzieci zrabowanych w czasie II wojny światowej i poddanych germanizacji. Akcja rozpoczęła się 1 września.

 • Prof. Jacek Wilczur: Akcję sprowadzania dzieci przerwaliśmy z parszywych powodów

  Akcję rewindykowania z Niemiec, Austrii, Hiszpanii zrabowanych w celu germanizacji dzieci przerwano, bo "polskim władzom zależało na tym - i zależy im do dzisiejszego dnia - żeby żyć w jak najlepszej komitywie z Niemcami" - zaznacza prof. Jacek Wilczur. I dodaje: to ma jakiś sens.

Dyskusje na temat: germanizacja