• Informacje na temat:

  getto warszawskie

Artykuły na temat: getto warszawskie
 • 74 lata temu wybuchło powstanie w getcie warszawskim

  ...74 lata temu, 19 kwietnia 1943 roku żydowscy bojownicy z ŻOB i ŻZW stawili zbrojny opór oddziałom niemieckim, które przystąpiły do likwidacji warszawskiego getta. "Są takie piękne słowa: godność, człowieczeństwo. Tego broniliśmy" - mówił o podjętej wtedy walce Marek Edelman, jeden z przywódców powstania.

 • 73 lata temu w getcie warszawskim wybuchło powstanie

  ...19 kwietnia 1943 roku żydowscy bojownicy z Żydowskiej Organizacji Bojowej i Żydowskiego Związku Wojskowego stawili zbrojny opór oddziałom niemieckim, które przystąpiły do likwidacji warszawskiego getta. W trwających blisko miesiąc walkach wzięło udział około tysiąca słabo uzbrojonych powstańców. Niemcy przeciwstawili im ponad 2 tysiące żołnierzy.

 • ...jednak, że rozpoczęli walkę po to, aby zginąć z bronią w ręku, a nie w komorze gazowej. Powstanie trwało 28 dni, a po jego zakończeniu Niemcy ostatecznie zlikwidowali getto warszawskie. Edelman(...) obozy masowej zagłady. Komory gazowe miały szybko zabijać ludzi. Zwłoki ofiar palono w piecach krematoryjnych. Dzieło Hanny Krall jest przedstawieniem wycinka tej przerażającej rzeczywistości. Getto...

 • 72. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim

  ...19 kwietnia 1943 r. żydowscy bojownicy z ŻOB i ŻZW stawili zbrojny opór oddziałom niemieckim, które przystąpiły do likwidacji warszawskiego getta. W trwających blisko miesiąc walkach wzięło udział ok. tysiąca słabo uzbrojonych powstańców. Niemcy przeciwstawili im ponad 2 tys. żołnierzy.

 • Warszawskie getto oczami trzech nacji

  Dom Spotkań z Historią zaprasza na spotkanie z Jackiem Leociakiem zatytułowane: Niemcy, Żydzi, Polacy - spojrzenia na warszawskie getto.

 • Niemal 50 trójwymiarowych fotografii warszawskiego getta, na których można zobaczyć kładkę łączącą teren tzw. małego i dużego getta, codzienne życie jego mieszkańców i zdjęcia z okresu powstania znajdzie się na wystawie w Fotoplastikonie Warszawskim.

 • ...zostanie umieszczona wystawa "Za murem. Jak powstawało warszawskie getto - fotografie z 1940 roku". - W niedzielę zapraszamy wszystkich chętnych na bezpłatną autokarową wycieczkę edukacyjną po terenie byłego getta warszawskiego. Zwiedzanie z udziałem przewodnika rozpocznie się o godz. 12, 14 i 16. Zbiórki odbędą się w Punkcie Informacji Turystycznej przy ul. Siennej 55. Zainteresowani udziałem...

 • Wspomnienia o getcie

  Dom Spotkań z Historią (ul. Karowa 20 w Warszawie) zaprasza na spotkanie p.t. Ulica Krochmalna w nowym cyklu "Spojrzenie na warszawskie getto".

 • 64. rocznica powstania w warszawskim getcie

  ...ukraińskich, litewskich i łotewskich. Przeciwko powstańcom użyto pojazdów opancerzonych, artylerii, a także lotnictwa. Przez blisko miesiąc warszawskie getto prowadziło bój z wojskami niemieckimi(...), rozproszonych grupach walczyli do 16 maja. Tego dnia gen. Stroop ogłosił koniec akcji pacyfikacyjnej i na znak zwycięstwa rozkazał wysadzić w powietrze Wielką Synagogę na Tłomackiem. Getto...

 • Fotografie dokumentujące powstawanie warszawskiego getta, budowę murów, przeprowadzkę Żydów oraz życie codzienne w getcie można zobaczyć na plenerowej wystawie dostępnej od czwartku na ogrodzeniu Parku Żeromskiego na stołecznym Żoliborzu.

Zdjęcia na temat: getto warszawskie
Wideo na temat: getto warszawskie
 • Dokładnie o 10:00 zawyły syreny w różnych częściach miasta. Jednominutowy, ciągły sygnał dźwiękowy upamiętnił powstańców z warszawskiego getta.

 • Złożono kwiaty na Umschlagplatz

  Prezydent Bronisław Komorowski, prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz izraelski minister edukacji Shai Piron złożyli kwiaty na Umschlagplatz. W ten sposób uczczono pamięć poległych w getcie warszawskim.

 • Trwają obchody 70. rocznicy powstania w getcie warszawskim. W czwartek (18.04) w synagodze imienia Nożyków odmówiono kadisz w intencji poległych, a minister obrony narodowej, Tomasz Siemoniak, złożył kwiaty przed pomnikiem Wspólnego Męczeństwa Żydów i Polaków na warszawskiej Woli.

Dyskusje na temat: getto warszawskie