• Informacje na temat:

  getto warszawskie

Artykuły na temat: getto warszawskie
 • Powołano Muzeum Getta Warszawskiego

  Chcę, żeby Muzeum Getta Warszawskiego było miejscem, w którym będziemy w szczególny sposób myśleć o naszym polsko-żydowskim sąsiedztwie i historii - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji, w trakcie której poinformowano o powołaniu placówki.

 • 75 lat temu wybuchło powstanie w getcie warszawskim

  ...75 lat temu, 19 kwietnia 1943 r., żydowscy bojownicy z ŻOB i ŻZW stawili zbrojny opór oddziałom niemieckim, które przystąpiły do likwidacji warszawskiego getta. "Są takie piękne słowa: godność, człowieczeństwo. Tego broniliśmy" - mówił o podjętej wtedy walce Marek Edelman, jeden z przywódców powstania.

 • Uroczystości z okazji 75. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim

  ...żydowskiego W 1944 r. w miejscu getta warszawskiego była pustynia, zamiarem Niemców było zniszczenie zarówno narodu żydowskiego jak i pamiątek po narodzie żydowskim - mówił prezydent Andrzej Duda w czwartek(...) umierali na ulicach z chorób i głodu. To był codzienny widok getta warszawskiego" - dodał. Jak wskazał prezydent, powstanie w getcie wybuchło wtedy, kiedy Żydów w getcie warszawskim było "znacznie...

 • 74 lata temu wybuchło powstanie w getcie warszawskim

  ...74 lata temu, 19 kwietnia 1943 roku żydowscy bojownicy z ŻOB i ŻZW stawili zbrojny opór oddziałom niemieckim, które przystąpiły do likwidacji warszawskiego getta. "Są takie piękne słowa: godność, człowieczeństwo. Tego broniliśmy" - mówił o podjętej wtedy walce Marek Edelman, jeden z przywódców powstania.

 • 73 lata temu w getcie warszawskim wybuchło powstanie

  ...19 kwietnia 1943 roku żydowscy bojownicy z Żydowskiej Organizacji Bojowej i Żydowskiego Związku Wojskowego stawili zbrojny opór oddziałom niemieckim, które przystąpiły do likwidacji warszawskiego getta. W trwających blisko miesiąc walkach wzięło udział około tysiąca słabo uzbrojonych powstańców. Niemcy przeciwstawili im ponad 2 tysiące żołnierzy.

 • ...jednak, że rozpoczęli walkę po to, aby zginąć z bronią w ręku, a nie w komorze gazowej. Powstanie trwało 28 dni, a po jego zakończeniu Niemcy ostatecznie zlikwidowali getto warszawskie. Edelman(...) obozy masowej zagłady. Komory gazowe miały szybko zabijać ludzi. Zwłoki ofiar palono w piecach krematoryjnych. Dzieło Hanny Krall jest przedstawieniem wycinka tej przerażającej rzeczywistości. Getto...

 • 72. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim

  ...19 kwietnia 1943 r. żydowscy bojownicy z ŻOB i ŻZW stawili zbrojny opór oddziałom niemieckim, które przystąpiły do likwidacji warszawskiego getta. W trwających blisko miesiąc walkach wzięło udział ok. tysiąca słabo uzbrojonych powstańców. Niemcy przeciwstawili im ponad 2 tys. żołnierzy.

 • 7. Marsz Pamięci likwidacji getta warszawskiego

  Ulicami stolicy przeszedł „Marsz Pamięci 22 lipca” upamiętniający 76. rocznicę rozpoczęcia przez Niemców wielkiej akcji likwidacyjnej getta warszawskiego.

 • Warszawskie getto oczami trzech nacji

  Dom Spotkań z Historią zaprasza na spotkanie z Jackiem Leociakiem zatytułowane: Niemcy, Żydzi, Polacy - spojrzenia na warszawskie getto.

 • Niemal 50 trójwymiarowych fotografii warszawskiego getta, na których można zobaczyć kładkę łączącą teren tzw. małego i dużego getta, codzienne życie jego mieszkańców i zdjęcia z okresu powstania znajdzie się na wystawie w Fotoplastikonie Warszawskim.

Zdjęcia na temat: getto warszawskie
Wideo na temat: getto warszawskie
 • Dokładnie o 10:00 zawyły syreny w różnych częściach miasta. Jednominutowy, ciągły sygnał dźwiękowy upamiętnił powstańców z warszawskiego getta.

 • Złożono kwiaty na Umschlagplatz

  Prezydent Bronisław Komorowski, prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz izraelski minister edukacji Shai Piron złożyli kwiaty na Umschlagplatz. W ten sposób uczczono pamięć poległych w getcie warszawskim.

 • Trwają obchody 70. rocznicy powstania w getcie warszawskim. W czwartek (18.04) w synagodze imienia Nożyków odmówiono kadisz w intencji poległych, a minister obrony narodowej, Tomasz Siemoniak, złożył kwiaty przed pomnikiem Wspólnego Męczeństwa Żydów i Polaków na warszawskiej Woli.

Dyskusje na temat: getto warszawskie